Jump to content

Martor aprins in mers


Recommended Posts

Va salut, am o problema cu un martor. Mi s-a aprins pe autostrada, dupa vreo 30-40 km de mers normal, ~130 km/h. Am continuat sa merg asa pana in Bucuresti, ca nu aveam ce sa ii fac. Poate cineva sa ma lamureasca despre ce e vorba? Va rog frumos sa nu ma trimiteti la tester, mai intai am ales sa apelez la voi.

 

http://s3.postimg.org/ctvu9ut7n/download.jpg

Link to comment
Share on other sites

check engine se numeste acel martor si ai nevoie de un tester sa vezi care e problema

 

Ok, si cam care ar fi cauzele? Simptome aiurea nu am simtit nici inainte, nici dupa ce s-a aprins martorul.

Link to comment
Share on other sites

Ok, si cam care ar fi cauzele? Simptome aiurea nu am simtit nici inainte, nici dupa ce s-a aprins martorul.

Una ar fi calitatea slaba a motorinei, alta ar fi noxele emise peste limita normal, tester-ul e cel mai recomandat in cazul de fata, la fel facea si a mea. Cu putin noroc a fost din cauzei motorinei de Romania ca in spania nu face figuri:)).

Link to comment
Share on other sites

Una ar fi calitatea slaba a motorinei, alta ar fi noxele emise peste limita normal, tester-ul e cel mai recomandat in cazul de fata, la fel facea si a mea. Cu putin noroc a fost din cauzei motorinei de Romania ca in spania nu face figuri:)).

 

Pai e vorba de benzina, am specificat 318i. Chiar inainte sa plec am alimentat de la Rompetrol, cu efix 95. Inainte doar de la Lukoil, dar am zis sa mai schimb, m-a cucerit reclama aia la Efix. https://www.youtube.com/watch?v=sa930jCNMRs

Link to comment
Share on other sites

Pai e vorba de benzina, am specificat 318i. Chiar inainte sa plec am alimentat de la Rompetrol, cu efix 95. Inainte doar de la Lukoil, dar am zis sa mai schimb, m-a cucerit reclama aia la Efix. https://www.youtube.com/watch?v=sa930jCNMRs

Scuze, obisnuit cu diesel-urile. Eu zic ca s-ar putea sa fie catalizatorul sau chiar galeria( e doar o parere, trateaz-o ca atare). Sau chiar efix-ul :frantics: zboara masinile cu el.

Edited by Marian Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Scuze, obisnuit cu diesel-urile. Eu zic ca s-ar putea sa fie catalizatorul sau chiar galeria( e doar o parere, trateaz-o ca atare). Sau chiar efix-ul :frantics: zboara masinile cu el.

Nu prea ma gandesc la defectiuni asa grave, totusi masina a fost luata in 2008 din Germania, iar eu sunt al doilea proprietar in Romania. Cel de la care am luat-o o folosea ocazional. Ce-i drept nu o am de mult timp si sper sa nu mai gasesc astfel de probleme...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
E ceva des intalnit si nu are rost sa te agiti sa ii faci ceva(parerea mea).Foarte multe modele au problema asta. Si la mine e la fel.La mine ar fi o sonda lamda.Mi s-a zis ca in cel mai rau caz va consuma cu un litru la suta mai mult.Pentru mine nu merita deranjul sa schimb sonda.Sta aprins si atat.Consumul este mai mult decat decent.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.