Jump to content

Ramane turata in mers


Recommended Posts

Salut ! Ma imbolnaveste masina asta..bmw 525 tds

 

Am dat de alta belea. In mers nu mai intra in frana de motor atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, isi pastreaza viteza iar daca o scot din viteza in momentul asta se tureza singura pe liber.

Nu face asta tot timpul ci am observat ca daca merg pana in 2000 de ture se comporta normal.

Pe tester cu CARSOFT imi apar urmatorile erori: 06 regelung abgasrĂźckfĂźhrung regelabweichung (06 Exhaust gas recirculation, control deviation) si 38 heissfilm-luftmassenmesser (38 Hot-film air-mass flow sensor).Inainte sa se comporte asa a curat EGR-ul , am mers vro 40 km cred si dupa a inceput sa faca asa. Astazi am facut in jur de 350 de Km si este deranjant in mers, iei piciorul de pe acceleratie si trebuie pus imediat pe frana ca daca nu o tine asa la viteza aia..

Offf..

Poate ma ajuta cineva cu o idee.. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Poti vedea partea buna a lucrurilor, ai cruise control. :laugh:

Acum sa revenim la subiect, am mai auzit la cineva problema asta si din cate am inteles ii tragea aer fals pe undeva. Daca mai aflu ceva, revin sa-ti spun exact.

 

Ok! Astept.. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Astazi am fost la un mecanic care a mers cu ea. A zis ca problema este din pompa de injectie. .

 

Am rezolvat problema. Nu era de la pompa de injectie,era de la faptul ca am schimbat cauciucurile si nu se "pupa" ce aveam pe fata cu spatele. Mai exact pe fata 245/40/17 vs spate 255/45/17.

Am pus pe fata 245/45/17 si e ok.

Poate ajuta si pe altcineava.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Nu am mai auzit asa ceva. De curiozitate, cum ti-ai dat seama? :D

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

 

Pai de la inceput ma gandeam ca e de la cauciucuri dar toata lumea zicea ca nu are cum..eu banuiam ca ar fi asa pt ca problema a inceput dupa 200 de metri parcursi dupa ce schimbasem cauciucurile.

Ca sa fiu sigur, am pus rotile de iarna care sunt toate la fel si am vazut ca se comporta ok cu ele.

 

Asa am fost sigur ca e de la cauciucuri si am facut schimbarea pe care am spus-o in post-ul anterior. Acum este ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.