Jump to content

Odata cu vara, merita sa bag si ulei odata cu motorina ?


Recommended Posts

Detin un 320d 2000 cu 225k.km

Nu am mai facut asta pana acum, Masina merge bine fara probleme

As vrea sa bag 66 % OMV Disel si 33 % Ulei Bunica (sau ce gasesc mai ieftin)

Cu temperaturile astea de 35*, in masina vreo 45* ... Nu cred ca ar fi probleme,

Pareri ? Cineva care a mai facut si cunoaste ?

  • Like 2
  • Downvote 28
Link to comment
Share on other sites

Detin un 320d 2000 cu 225k.km

Nu am mai facut asta pana acum, Masina merge bine fara probleme

As vrea sa bag 66 % OMV Disel si 33 % Ulei Bunica (sau ce gasesc mai ieftin)

Cu temperaturile astea de 35*, in masina vreo 45* ... Nu cred ca ar fi probleme,

Pareri ? Cineva care a mai facut si cunoaste ?

si de ce ai face asta?iesi mai ieftin sau ce?

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile in timp ca-mi spalam masina, mi-a mai zis unu' chestia asta si nu l-am crezut, desi avea in portbagaj vreo 20 bidoane goale de ulei alimentar! Adevarul e ca natia asta romana e absolut fascinanta si chiar merita studiata! Singura mea problema e ca ma uit in pasaport si ma las de studiu! Asta e!

 

Am BMW-ul de vreo 6 luni (dupa o viata in care l-am visat in aproape fiecare zi). De cand il am traiesc intr-o alta lume de cate ori ma urc la volan. Nevasta-mea deja e geloasa si imi tot repeta ca am "amanta" perfecta! Si asta ptr. ca am ajuns la un soi de veneratie! Si cand vad ca vin cate unii cu idei din astea, ma tot intreb daca nu am luat-o eu complet razna!...

 

@Stefan Bratasanu

Sper ca ai intrebat si tu asa, din curiozitate! Morbida ce-i drept, dar ai glumit! Adica nu pot sa cred ca nu te uiti la TV, unde ti se spune in fiecare zi ca un consum ridicat de grasimi dauneaza grav sanatatii!

Edited by drrond7
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar ce te-a facut sa alegi uleiul de la bunica?ia ceva mai low cost si eu zic sa inversezi proportiile,ca tot a venit vara.

Ce zici tu acolo cu 33% se aplica iarna

 

Am citit si m-am informat, insa nu as vrea sub nici o forma sa fie mai putin de 50%-50%, fie el un disel din 2000 il respect cat se poate.

Inca nu mi-a confirmat nimeni daca se merita pe timp de vara, deci nu ma bag ...

Link to comment
Share on other sites

Este cunoscut faptul ca uleiul vegetal poate fi folosit la motoarele diesel, nu e ca si cum ar fi vreo descoperire epocala. Exista o multime de link-uri pe internet, chiar si top gear a facut astfel de experimente. Cred ca mai important este care sunt efectele pe termen lung.

 

Imi amintesc ca pe vremea comunistilor, batrana dacie functiona cu diluant...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa faci cartofi prajiti cu acelasi ulei de cateva ori (pana ramai fara ulei in tigaie), apoi te uiti in tigaie si iti imaginezi ca ceea ce vezi acolo sunt injectorele, supapele etc. din motorul tau.

 

Replica fantastica din seria SAW: "The choice is yours".

Link to comment
Share on other sites

Se poate face chestia asta la un diesel primitiv.

 

Intr-un Mercedes Cobra, 190d sau primul E Klasse, cel cu motor de 2.2 litri diesel fara turbina.

 

Intr-un diesel cu common rail e foarte periculos sa faci asa ceva.

 

Exista multi oameni care au diesel-uri primitive care merg pe ulei vegetal sau chiar ulei de motor uzat. Cu ulei ars da foarte mult fum negru pe evacuare.

 

Si nici la M47 de 136 cp nu e deloc recomandat chiar daca nu are common rail.

 

In plus, e si o chestie de costuri. Probabil ca poate deveni problematic in timp chiar si in cazul unui diesel mai vechi, insa acolo nu costa un injector minim 100 euro la dezmembrari. Un motor diesel vechi il iei cu totul foarte ieftin.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

la inceput am sa bag in proportie de 25 %, ulterior o sa cresc daca nu intervin alte probleme ... hais a fim seriosi, 7 lei/litru de disel e crima

7 lei? unde?

 

Eu iau cu ~6.3 din Rompetrol, evident aia de 51 si nu sughite masina de la ea.

 

E la fel pretul cu benzina de 95.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.