Jump to content

Schimbare navigatie BMW E90


Bogonici

Recommended Posts

Salut.Sunt interesat sa cumpar un Bmw E90,varianta facelift in viitorul apropiat.Nu stiu cu ce dotari voi gasi masina,insa mi-as dori sa aiba navigatie pe ea.

Nu stiu cat de mult o sa ma ajute,dar masina in felul asta o sa fie mai usor si mai interesant de folosit.(O sa am si afisaj la CD player sau pot sa umblu in computerul de bord mai usor)

 

Intrebarea mea este:Pot lua navigatia de pe alta masina,si sa o montez pe masina mea,si daca da,ce ar trebui sa schimb?

 

Probabil va trebui schimbat bordul,asta fiind probabil cea mai grea operatiune.Nu prea stiu care sunt etapele acestui transplant,deci daca cineva a facut aceasta operatie,sau daca are idee cum se face,il rog sa comenteze.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Salut.Sunt interesat sa cumpar un Bmw E90,varianta facelift in viitorul apropiat.Nu stiu cu ce dotari voi gasi masina,insa mi-as dori sa aiba navigatie pe ea.

Nu stiu cat de mult o sa ma ajute,dar masina in felul asta o sa fie mai usor si mai interesant de folosit.(O sa am si afisaj la CD player sau pot sa umblu in computerul de bord mai usor)

 

Intrebarea mea este:Pot lua navigatia de pe alta masina,si sa o montez pe masina mea,si daca da,ce ar trebui sa schimb?

 

Probabil va trebui schimbat bordul,asta fiind probabil cea mai grea operatiune.Nu prea stiu care sunt etapele acestui transplant,deci daca cineva a facut aceasta operatie,sau daca are idee cum se face,il rog sa comenteze.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si o zi buna!

Navigatiile BMW sunt de doua feluri:

Bussines(ecran mic,fara romania)

Professional((ecran mare cu romania)

Poti sa faci si retrofit,dar te complici si te duce peste 1500 e.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ti-au zis si ceilalti colegi, ia-ti din start cu navi professional(ecran mare), varianta CIC! NU te lasa dus de val, ca-ti iei masina acum fara si-ti montezi ulterior navigatia! Te costa mult acest retrofit, plus bataile de cap! Navigatia este un "must-have" in zilele noastre, din punctul meu de vedere! Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pot sa intreb ce inseamna si care este diferenta dintre navigatia CCC si CIC?

 

Din punctul meu de vedere marea diferenta dintre ele e faptul ca CIC are propriul HDD si o mufa USB pentru stocarea hartilor sau a muzici eventual ( 8GB) iar la CCC, cea pe care o am eu pe un e91 facelift, pentru a naviga trebuie mereu sa ai DVD'ul in player. aaa si mai era ceva, cel putin la mine, daca am telefonul conectat prin bluethooth nu pot asculta muzica de pe el, trebuie sa folosesc AUX'in.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ca sa nu mai deschid un post nou, as dori sa intreb aici daca tot veni vorba de diferente de navi pe e90. Detin un e90 model 2008 cu navi business. Trebuie sa fac update ca sa am noul design precum e in poza? (http://www.bmwcorporate.co.uk/images/bmwuk/index/hotspots/F25/pckg/Connectivity-1.jpg). Sau pentru varianta din 2008, doar modelul asta e disponibil: http://img404.imageshack.us/img404/12/navibusinessmenneuersof.jpg

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ca sa nu mai deschid un post nou, as dori sa intreb aici daca tot veni vorba de diferente de navi pe e90. Detin un e90 model 2008 cu navi business. Trebuie sa fac update ca sa am noul design precum e in poza? (http://www.bmwcorpor...nectivity-1.jpg). Sau pentru varianta din 2008, doar modelul asta e disponibil: http://img404.images...menneuersof.jpg

Merci!

 

Prima poza este de la cic,a doua este de la modele pre cic.Ai varianta 2 si nu poti trece la var.1 prin update,doar prin schimbarea navigatiei.Ha'am scris in acelasi timp cu Cosmin.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Prin upgrade eu ma refeream la un simplu upgrade de soft la reprezentanta de exemplu. Vad ca voi va referiti la upgrade adica schimbat cu totu navigatia, ceea ce nu e fezabil pentru mine. Apropos, la ce suma ar ajunge schimbarea asta de la CCC la CIC?

Merci mult de info!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.