Jump to content

BMW 318 Ci E46


Mishubmw

Recommended Posts

Salutare dragi fani BMW,

Azi (26.05.14) ma alatur si eu posesorilor si pasionatilor de BMW de la noi din tara :frantics: . Modelul este 318 Ci, an '03. Motorul N42, 143 CP, 200 Nm. In afara de consum relativ mare(10-11% in oras) si de ulei, nu pot sa ma plang de prea multe aspecte. Este un BMW adevarat atat la calitate, cat si la costuri de intretinere.

post-55960-0-60056500-1401391846_thumb.jpg

post-55960-0-85164000-1401391870_thumb.jpg

post-55960-0-27788300-1401391924_thumb.jpg

post-55960-0-62981800-1401391930_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

bine ai venit! :) frumusica masina, cu cateva mici imbunatatiri o sa arate si mai bine :thumbsup:, dar ai o baza foarte buna de plecare, mai lipsea putin si era facelift. Consumul e normal pentru Sibiu si motorul asta, cat despre consumul de ulei....depinde de cat de multa consuma, pot fi de vina simeringurile supapelor, e o problema comuna la N43 si nu numai...
Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi fani BMW,

Azi (26.05.14) ma alatur si eu posesorilor si pasionatilor de BMW de la noi din tara :frantics: . Modelul este 318 Ci, an '03. Motorul N42, 143 CP, 200 Nm. In afara de consum relativ mare(10-11% in oras) si de ulei, nu pot sa ma plang de prea multe aspecte. Este un BMW adevarat atat la calitate, cat si la costuri de intretinere.

Intotdeauna mi-a placut modelul asta, mai ales m3-ul. Sa te poarte multi kilometri fara incidente si n-ar strica cateva dotari scrise.

Link to comment
Share on other sites

Am fost acum 2 zile la service si mi-a spus ca intr-adevar semeringurile supapelor sunt de vina pentru asta, masina mai scoate uneori fum albastrui la plecare cand motorul nu e cald. Ieri am avut ghinionul sa mi se faca o galma in cauciuc (dreapta fata) si acum trebuie urgent sa schimb anvelopele...Problema e ca in talon scrie ca trebuie sa fie 205/55 R16 iar masina are 225/45 R17 <_< . Daca cunoasteti careva de prin Sibiu niste jante si anvelope la un pret bun, va rog contactati-ma.

L.E. Dotari: Navigatie originala BMW 16:9, cu 50 lei am cumparat CD si cu Romania actualizat in 2013.

Climatronic(automata), Exterior Chrompaket. Urmeaza ceva modificari, am gasit inclusiv o nuca de schimbator M. Care stiti cum se desface sa o inlocuiesc cu cea veche e bine-venit sa ma ajute daca poate :). Multumesc pentru urari, mii de km fara niciun incident sa avem alaturi de BMW-urile noastre!

L.E.*: Ce am uitat sa precizez inainte, sistemul audio e standard si din pacate e facut praf...probabil proprietarul anterior a mers cu bass-u' la maxim saptamani intregi, nu oricum..Caut acum eventual un Harman Kardon pentru E46, care sa se potriveasca. Care stiti cam care-s preturile cu tot cu montaj va rog scrieti-mi :)

Edited by Mishubmw
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ tu crezi cĂŁ 10-11% ĂŽn oraș e mult pentru un motor pe benzinĂŁ, modelul tĂŁu, sĂŁ știi cĂŁ te ĂŽnșeli.

Nuca se scoate prin tragere ĂŽn sus (mai fermĂŁ).

Nuca ai cumpĂŁrat-o deja?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da, am cumparat-o, trebuie sa ajunga. Pai si cand trag in sus nu iese nuca cu tot cu pielea din jurul schimbatorului? :console: . Am spus 10-11% ca e relativ mult, insa recunosc ca la consumul asta masina si merge pe masura. Pana la urma e doar un 2.0 143 CP aspirat nu cine stie ce, nu 6 in linie sau altele <_< . Nu e tutorial cu nuca asta pe youtube ceva, nu vreau sa fac o prostie :faceless: Edited by Mishubmw
Link to comment
Share on other sites

Nuca nu este ĂŽn legĂŁtura cu protecția din piele, sunt separate. Și la mine a ieșit mai greu. ĂncearcĂŁ ca atunci când tragi ĂŽn sus rotește ușor stânga-dreapta mâna cu care tragi de nuca veche.

Vezi poate gĂŁsești pe youtube.

La iarnĂŁ vei urca cu consumul cred cĂŁ undeva pe la 13%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca s-ar tine serios... stii destui participanti care ar vrea sa vina? :rolleyes:

 

@Alin kir; @ Rcc nuca care o are oricum se misca, gen cand bag din 1 in a2a se misca asa spre stanga. Ok, o scot, dar dupa cand o pun pe cealalalta, cum o pun/prind? nu are ceva suruburi, habar n-am ,ceva? Mi-e numa frica sa nu raman cu o tija in mana...

Link to comment
Share on other sites

@Eugen B de obicei conduc temperat, stau des sub 2000 de ture si in oras. Merg asa cat merg, insa inevitabil apare o masina in fata(nu are rost sa dam nume de marci sau modele, oricum nu BMW) cand iti zici: imi bag picioarele, am BMW, ia hai sa-i dau pana la fund. :goodjob: Si asa nu ajungi sa te mai gandesti ca consumi 10%
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

...doar ca e rosu ;)

 

Am vazut masina pe Autovit, de remarcat este navigatia, optiune rara la un 318i, si pozele artistice din anunt.

Dupa cum arata scaunele (in poze) sunt aproape sigur ca a fost intretinuta corespunzator.

Legat de motor, vei avea ceva semeringuri de schimbat dar este mai bine decat sa schimbi turbine si injectoare :).

Link to comment
Share on other sites

@serjul mare dreptate ai! Exact semeringurile de la supapape trebuie sa le schimb, in rest am aceeasi parere ca tine! Decat turbine, injectoare si alte prostii de diesel si motoare supraalimentate mai bine asa! Haideti sa ne strangem Sibienii cu BMW la o intalnire :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.