Jump to content

E36 316i Coupe


Alin KIR

Recommended Posts

Salutare tuturor! M-am hotarat sa imi prezint si eu masina dupa aproape doi ani de la achizitionare. Asa cum este mentionat si in titlu, este vorba despre un 316i Coupe din 1997. Masina se afla in starea ei originala, nu i-am adus modificari pentru ca tin foarte mult la aspectul OEM. Singura "modificare" pe care a avut-o, a fost o toba sport ATU, pe care ulterior am inlocuit-o cu una OE. Pe parcursul a aproape doi ani, nu am avut probleme tehnice majore cu masina, doar chestii oarecum obisnuite precum: electromotor, termostat, piesa cu tepi, anumiti senzori, etc.

In viitorul apropiat vreau sa ii cumpar un set de jante styling 30 sau 32 pe 16" si sa vopsesc capota si bara fata. Modificari importante nu ii voi aduce, poate doar mici retrofit-uri, pentru ca imi place de ea asa cum este.

 

O sa atasez mai jos VIN-ul masinii:

 

- Leather steering wheel

- Airbag for front passenger

- BMW light alloy wheel, cross spoke 29

- Remote control for central locking

- Deleted, model lettering

- Bumpers completely in body colour

- Warning triangle and first aid kit

- Headrests, rear, mechanically adjustable

- Headlight aim control

- Automatic air conditioning

- Radio BMW Reverse RDS

- M Sports suspension

- National version Germany/Austria

- Retailer Directory Europe

- On-board vehicle literature German

- Window lifts, electric, front

- non-smoker package

- Through-loading system

- Kilometer-calibrated speedometer

 

VIN WBABE

Type code BE11

Type 316I (EUR)

E series E36 (2)

Series 3

Type COUPE

Steering LL

Doors 2

Engine M43

Displacement 1.60

Power 75

Drive HECK

Transmission MECH

Colour HELLROT (314)

Upholstery STOFF KLEE/ANTHRAZIT (D6AT)

Prod.date 1997-03-20

Edited by Alin KIR
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final apare topic si la masinuta asta :thumbsup:

 

De ce nu vrei sa ii pui jantele din fabrica ? Nu e chiar asa rau pe 17.

M-am gandit sa ii pun jantele style 29 cu care a venit din fabrica, insa sunt cam rare si destul de scumpe. Asa ca m-am hotarat sa aleg intre 30 si 32 pe 16". Sunt mai comune, insa mie imi plac. Chiar am vazut niste coupeuri cu styling 32 si aratau chiar bine.

 

Foarte frumoasa masinuta.

Multumesc frumos!

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Cateva poze mai vechi cu interiorul:

 

frumos :D insa un sigur lucru,care sper ca nu te deranjeaza,incearca sa ii reglezi un pic farurile din bucsile acelea negre,ca sa capete o oarecare linie in partea din fata ! :popcorn:

Pe partea cu soferul am un luft intre far si capota ( a fost lovita capota si cine a chituit-o, nu a chituit-o bine ). De aceea probabil da impresia ca farul nu este pus in regula. Asta este si motivul pentru care vreau sa vopsesc capota. O sa incerc totusi sa reglez si farurile mai bine.

Edited by Alin KIR
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Imi place cum arata cu semnalizarile smoked.

Style 32 ar arata foarte bine, asa vreau si eu sa-i pun.

 

Capota arata ca si cum ar fi taiat din ea... si nu acopera suficient farul, poate chiar asa a facut cand a reparat-o. Daca gasesti una buna in dezmembrai merita sa o inlocuiesti, sa fi sigur ca se aliniaza corect.

 

 

PS: pe bord si volan ai dat cu ceva silicon? Nu se lipeste praful de el?

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la inlocuirea capotei, daca voi gasi una buna probabil o voi inlocui. Pe bord am dat cu putin silicon, nu stiu de ce in poza aceea luceste asa tare. Praful se lipeste, dar nu prea are timp. Am vazut la cineva intr-un tub un fel de silicon, insa odata aplicat pe bord, acesta nu lucea ci avea un aspect mat foarte frumos. Nu mai stiu cum se cheama solutia respectiva...
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am rezolvat ( sper ) o problema mai veche cu geamurile. La coborarea acestora totul era in regula, insa la urcare, coborau cate 5 cm si trebuia sa tin apasat pe buton pana urcau definitiv. Am procedat exact ca in acest video:

 

Am vopsit si suportul oglinzii de la pasager cu un spray negru mat, termorezistent. Acesta oxidase si se vedea foarte urat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intre timp, am cumparat clemele pentru fetele de usi ( cele vechi erau uzate si erau cateva lipsa ), urmeaza sa imi fac timp sa le montez. Am vopsit si bara fata + un "cadou" la doua zile dupa vopsire. :bashwall:

Cadoul ti l-ai facut singur sau te-a ” fericit ” vreun autor necunoscut ? :angry:

Link to comment
Share on other sites

Cadoul ti l-ai facut singur sau te-a ” fericit ” vreun autor necunoscut ? :angry:

Spre rusinea mea, mi l-am facut singur. :( M-a blocat cineva si in timp ce incercam sa ies, am reusit sa sterg bordura. Am fost azi la cei care mi-au vopsit-o si au zis ca se poate remedia doar zona respectiva. Urmeaza sa o duc din nou luni la ei.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Spre rusinea mea, mi l-am facut singur. :( M-a blocat cineva si in timp ce incercam sa ies, am reusit sa sterg bordura. Am fost azi la cei care mi-au vopsit-o si au zis ca se poate remedia doar zona respectiva. Urmeaza sa o duc din nou luni la ei.

Ma gandeam eu,de aia am si intrebat...imi pare rau,dar se face,nu e problema

Link to comment
Share on other sites

Arata bine masina. Sa o stapanesti sanatos!

 

Incidente de genul acesta se intampla la tot pasul insa mult prea putini mai si posteaza aceste aspecte "negative".

 

Ceva planuri de viitor ai cu ea sau doar incerci sa o mentii intr-o stare cat mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Arata bine masina. Sa o stapanesti sanatos!

 

Incidente de genul acesta se intampla la tot pasul insa mult prea putini mai si posteaza aceste aspecte "negative".

 

Ceva planuri de viitor ai cu ea sau doar incerci sa o mentii intr-o stare cat mai buna?

Multumesc frumos! Ca planuri de viitor vreau sa ii vopsesc ( sau sa inlocuiesc) capota si sa rezolv niste probleme cu rugina aparute la colturile aripilor spate si la colturile din fata ale usilor. Astea sunt planurile prioritare. In rest, intretinerea aferenta, poate mici retrofit-uri. Masina nu va suferi modificari, tin foarte mult la aspectul OEM.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intre timp, am inlocuit clemele de la fetele de usi; se simte/aude altfel cand inchid portiera, nu se mai misca toata fata de usa. Am achizitionat si un spray de bord Sonax Xtreme de care sunt foarte multumit. Lasa un aspect mat pe suprafete, dupa aplicare si are efect antistatic. Practic nu se lipeste deloc praful de bord acum.

Se pare insa ca nu am scapat de enervanta problema a geamurilor. Am curatat si lubrifiat toate componentele in miscare ale macaralelor, insa in zadar. E posibil ca motorasele sa fie de vina?

post-54102-0-21095000-1406225329_thumb.jpg

post-54102-0-72417100-1406225334_thumb.jpg

post-54102-0-45562000-1406225340_thumb.jpg

post-54102-0-74411000-1406225345_thumb.jpg

Edited by Alin KIR
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.