Jump to content

Variatie de turatie+ motor oprit in mers


Recommended Posts

salut,

este vorba de un 118i, 170cp, cutie automata. masina a fost achizitionata de curand si am observat inca de la inceput ca atunci cand era rece avea o variatie de turatie, care acum apare si cu motorul cald. mai ciudat mi se pare faptul ca mi s-a oprit motorul in mers de vreo 2-3 ori, practic am franat si cand am accelerat din nou a dat in nas si a murit. mai curios este faptul ca vorbim de o cutie automata...am facut o programare la bavaria pt o testare pentru 11.06 (ca in rest au full de programari), dar pentru ca nu am rabdare pana atunci, am luat hotararea sa va intreb si pe voi care credeti ca e cauza...astept pareri. multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

Aceeasi problema am avut-o si eu, dar la un motor 2.8 benzina, manual.

Am fost la service, si mi-au spus ca este de la valva PCV. O problema destul de des intalnita, cel putin la modelul meu.

Din ce am inteles, valva aceea s-a cam uzat si trage aer fals uneori.

Ca simptome:

masina sta turata undeva pe la 750 turatii la relanti, si are momente cand se tureaza singura in jur de 1000-1500 turatii. Imediat dupa impulsul acesta de turati, acul scade sub medie, pe la 500 rpm. Daca scade mai mult de atat, se opreste motorul.

Am patit si eu sa mi se opreasca motorul in mers, cand o scoteam din viteza si o lasam la relanti. Daca ii dai sa arda combustibil, nu se opreste.

Pana rezolvi problema, cand simti ca se tureaza si se subtureaza singura, apasa-i putin acceleratia.

 

Costuri:

la E46, valva nu costa f mult (undeva la 200 lei), dar la motoarele in 6 cilindri, este greu sa ajungi la ea. Trebuie data jos galeria de admisie si alte chestii.

la 118, este posibil sa fie pe undeva pe sub filtrul de polen...si sa ajungi f rapid la ea (astfel nu te costa mult manopera).

 

PS: sfatul meu este sa te duci la service cu ea, sa iti zica exact care este problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.