Jump to content

BMW Power Reduction


pss

Recommended Posts

Si puterea si cuplul sunt furnizate de motor. Transmisia (cutia) doar intermediaza ajungerea lor la rotile motrice. Deci, transmisia, din punctul asta de vedere, are doar un cuplu maxim pe care trebuie sa-l suporte. Cuplul maxim suportat de transmisie nu e diferit la masinile cu power reduction.

"Power reduction" este o gaselnita de pret sau, in unele tari, de taxe platite statului (se impoziteaza puterea).

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Eu am motorul de mai sus cu acea configuratie. Un prieten mi-a spus ca in cazul de fata (ne contraziceam) un passat cc 2.0 tdi de 170 cp manual ma va intrece intr-o mica liniuta. Mi se pare putin probabil dar in fine. Nu cred ca este posibil. Eu avand 163 cp 380 nm cuplu si passat cc avand 170 cp 350 nm e cam imposibil daca iau in calcul si greutatea plus tractiunea, ehe.. Edited by pss
Link to comment
Share on other sites

Eu am motorul de mai sus cu acea configuratie. Un prieten mi-a spus ca in cazul de fata (ne contraziceam) un passat cc 2.0 tdi de 170 cp manual ma va intrece intr-o mica liniuta. Mi se pare putin probabil dar in fine. Nu cred ca este posibil. Eu avand 163 cp 380 nm cuplu si passat cc avand 170 cp 350 nm e cam imposibil daca iau in calcul si greutatea plus tractiunea, ehe..

si daca te intrece ce?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am pretentia ca masina asta sa fie superioara celorlalte din aceeasi gama si aceeasi motorizare. Am pretentia sa fie mai buna din punct de vedere al sportivitatii. Care este problema ta. Crezi ca mi-am luat BMW pentru nume? Si apropo ca sa exclud potentialele daca vrei putere iti iei 335d sau benzina etc. Am precizat mai devreme ca am pretentia sa fie superioara celor din aceeasi clasa si motorizarea 2.0 diesel. Asta este un raspuns ca pentru o dezbatere nu limitarea ta asa ca poopee du-te la prasit ca nu te fecundeaza pe tine grija de ce am pretentia sa fie mai bun decat un volkswagen. Edited by pss
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pss si-a justificat intrebarea, eu nu vad niciun offtopic. Probabil ca el si-a luat BMW nu doar ca e la moda ci si pentru veleitatile sportive pe care ar trebui sa le detina in comparatie cu masini de aceeasi cilindree si clasa, dupa cum a si precizat.
Link to comment
Share on other sites

@pss si-a justificat intrebarea, eu nu vad niciun offtopic. Probabil ca el si-a luat BMW nu doar ca e la moda ci si pentru veleitatile sportive pe care ar trebui sa le detina in comparatie cu masini de aceeasi cilindree si clasa, dupa cum a si precizat.

 

e46 a fost prima mea masina, de atunci am schimbat ceva masini, una singura fiind alta decat bmw care nu am reusit sa o tin mai mult de 4 luni, era un audi a4 b7. Eu am pretentii de la masina bmw la fel cum si ea are pretentii la portofelul meu cand se strica ceva. In fine, mi-au fost elucidate misterele asa ca multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.