Jump to content

Atentie mare la vanzarea masinii


Kentk

Recommended Posts

sau vinzi masina cu placute artizanale (se pot face aproape identice cu lipsa liniilor ondulate de siguranta de pe zona alba de jos) si ii pui in vedere cumparatorului ca in 30 de zile depui placutele originale la politie pentru rezervare numar.

 

http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=184

 

http://cedam.csa-isc.ro/?id=8

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Sau cel mai bine ii vinzi masina si iti pastrezi numerele. Ii iei numerele, el isi ia numere rosii si ai terminat problema.

 

In ziua de azi e periculos sa-i vinzi unuia masina si sa-i lasi numerele tale. E plin de combinatori. Toti au in cap cate o tiganie, toti vor sa faca intr-un fel anume sa scape de taxe.

 

In felul asta nu are incotro si va trebui sa-si inscrie masina pe numele lui. Sau s-o bage pe BG. Nu are cum sa scoata numere daca nu este proprietar in talon si in carte.

 

Aproape ca nu mai exista oameni seriosi.

 

Legea spune ca in 30 de zile esti obligat sa inmatriculezi masina. In practica, nu prea se intampla nimic daca nu o inmatriculezi. Stiu pe cineva care a mers un an cu un Golf 3 inmatriculat in alt judet. Cand l-a vandut a platit impozitul restant la circa financiara si a putut vinde masina fara probleme.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai si cum facem in situatia urmatoare: in ianuarie mi-am vandut masina, cu motor 2.2 diesel euro 3 care nu avea taxa de inmatriculare/timbru de mediu platita (deoarece era inmatriculata in Ro in 2005), taxa la momentul acela fiind ~ 1700 euro. Cumparatorul mi-a spus de la inceput ca imi ofera pretul cerut(pretul pietei), dar ca nu e de acord sa plateasca timbrul de mediu. Am acceptat, am facut vanzare-cumparare cu el, am scos-o de la fisc de la mine si a preluat-o el, fara sa trec nimic pe certeficat. Apoi mi-a spus ca el face des Spania si are nevoie prin vama de un act la mana, asa ca am mers la notar si am facut un contract de comodat cu el pe 3 ani. Acum, care sunt riscurile la care ma expun?
Link to comment
Share on other sites

Sau cel mai bine ii vinzi masina si iti pastrezi numerele. Ii iei numerele, el isi ia numere rosii si ai terminat problema.

 

 

 

Cu mentiunea ca daca masina a fost inmatriculata in Romania deja, nu se mai pot scoate numere rosii.

Am verificat eu acum 2 luni, fiind direct interesat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

foarte multe, dar cel mai mare si des intalnit este cel legat de camerele de rovinieta. orice amenda vei lua va trebui sa o contesti in instanta. doar asa se anuleaza o amenda.

 

@service premium ce spui tu nu se poate. numere rosii nu se pot lua decat pt masinile nou intrate in tara. o alta varianta este inainte sa vinzi masina sa mergi la politie sa ceri radierea masinii. predai acolo talonul, si numerele si masina este radiata. noul proprietar o poate lua doar pe platforma, o duce la rar pe platforma.extrem de putini cumparatori vor accepta asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol. Inainte puteai scoate numere rosii. Am vandut eu o masina si fix asa am facut.

 

Asta e, inseamna ca trebuie pastrate cu grija toate actele facute la vanzarea masinii ca in cazul in care iti vine vreo amenda sa poti demonstra ca ai vandut-o.

Edited by Service Premium
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cel caruia i-am vandut masina este din oras cu mine, ne-am inteles sa faca rovinietele si daca este vreo amenda sa o plateasca. In caz contrar, pot sa radiez masina sau sa o dau ca fiind furata.

nici vorba de asa ceva. ai contract de vanzare cumparare cu ell, cum naiba sa o dai furata? te baga pe tine la fals in declaratii.

 

radierea de la politie trebuie sa predai numerele, talonul si cartea masinii (sa iti puna stampila de radiat). nu mai ai cum sa faci asta,

 

tot ce poti sa faci este sa o radiezi prin judecata sau sa astepti cateva zeci de min si o sa explic eu o procedura prin care se poate scapa de bataie de cap (momentan ma uit la halep :)) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La data de 05-06-2014, autovehiculul cu numarul de inmatriculare CJ17PYTeste asigurat la:

EUROINS ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE S.A.

Filiala / Branch: BU060 - AGENTIA NORD

 

asta e agentie din Bucuresti ?

Edited by Paleonte
Link to comment
Share on other sites

din moment ce masina are rca e clar ca ea este in circulatie. probabil nu are taxa platita?

 

singura solutie pentru cei care vand masina si vor sa scape de belele este urmatoarea:

 

avand in vedere miile (zecile de mii?) de romani care au avut extrem de multe probleme din cauza scaparii asteia de lege (cam de prin 2006-2007 nu se mai radiaza la vanzare), cei de la politia rutiera au facut in sfarsit un lucru bun pt populatie.

Dupa vanzarea masinii cumparatorul poate merge la serviciul rutier de care apartineti cu toate actele (contract vanzare, copie dupa talon, copie dupa carte, copie dupa certificatul de radiere fiscala a masinii, probabil si copie dupa CI al cumparatorului) si se completeaza o cerere prin care se solicita marcarea in baza lor de date a faptului ca masina a fost vanduta. masina nu se trece pe numele aluia cu cererea asta, dar macar se marcheaza in baza lor de date si atunci cand intreaba aia de la roviniete a cui e masina, politia o sa il indice pe ala, nu pe tine care ai vandut masina.

Treaba asta e relativ recent introdusa (6 luni - 1 an) personal nu am testat-o dar pe alt forum destui oameni si-au rezolvat problema asa.Pentru cine nu crede pot da pe PM link cu discutia unde mai multi oameni si-au rezolvat problema in felul asta.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Eu nu aveam asigurare la Euroins. Deci de aici inteleg ca a mea a expirat si s-a facut alta tot pe numerele alea. Deci clar nu s-a inmatriculat pe cumparator. :(

Avea taxa neplatita. Normal ca nenorocitul care a luat-o a zis ca o transcrie.

 

tocmai din motivul asta ( pentru a o transcrie ) , i-am dat-o si la un pret de cacat.

Link to comment
Share on other sites

masinile cu taxa neplatita cred ca 80% nu se vor mai transcrie. poate doar daca vorbim de taxe de maxim 300-400euro. atentie cei care mai vindeti masina, nu lasati la pret nu stiu cate sute ca zice cumparatorul ca el trebuie sa plateasca taxa. o ia si merge asa cu ea.

eventual asigurati-va ca ii scrieti pe talon instrainat catre.. e un lucru f important asta, care ar putea sa faca pe multi sa transcrie masina si pe cei care au intentii rele sa nu v-o mai cumpere :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.