Jump to content

Atentie mare la vanzarea masinii


Kentk

Recommended Posts

@CosminE46

Da, am citit si eu pe net mai multe si este adevarat. Chiar daca masina ramane tot pe numele vanzatorului, macar il scuteste de amenzi si alte neplaceri. Buna treaba.

Edited by Kentk
Link to comment
Share on other sites

din moment ce masina are rca e clar ca ea este in circulatie. probabil nu are taxa platita?

 

singura solutie pentru cei care vand masina si vor sa scape de belele este urmatoarea:

 

avand in vedere miile (zecile de mii?) de romani care au avut extrem de multe probleme din cauza scaparii asteia de lege (cam de prin 2006-2007 nu se mai radiaza la vanzare), cei de la politia rutiera au facut in sfarsit un lucru bun pt populatie.

Dupa vanzarea masinii cumparatorul poate merge la serviciul rutier de care apartineti cu toate actele (contract vanzare, copie dupa talon, copie dupa carte, copie dupa certificatul de radiere fiscala a masinii, probabil si copie dupa CI al cumparatorului) si se completeaza o cerere prin care se solicita marcarea in baza lor de date a faptului ca masina a fost vanduta. masina nu se trece pe numele aluia cu cererea asta, dar macar se marcheaza in baza lor de date si atunci cand intreaba aia de la roviniete a cui e masina, politia o sa il indice pe ala, nu pe tine care ai vandut masina.

Treaba asta e relativ recent introdusa (6 luni - 1 an) personal nu am testat-o dar pe alt forum destui oameni si-au rezolvat problema asa.Pentru cine nu crede pot da pe PM link cu discutia unde mai multi oameni si-au rezolvat problema in felul asta.

 

 

:twitch: Hai ca asta e buna :)

 

1 - Ai vandut masina, automat scrii pe talon Instrainat catre...la data de...semnezi.....

2 - Eliberezi certificat fiscal + radiere

3 - Masina e radiata FISCAL din acest moment.

4 - No proprietar merge la SRPCIV sa o radierze din circulatie si sa o reinmatriculeze pe numele lui

 

 

Acum intervine faza misto.... dupa punctul 3 majoritatea nu mai merg pe la politie asa ca, masina dispare din evidentele ANAF pe numele proprietarului din acte, dar nu si la POlitie. Sa zicem ca , sunteti de acord aman2 sa ramana asa, eventual inscrisa pe nou proprietar la finante - nici o problema, dpdv al politiei, orice abatere va fi comunicata proprietarului din acte care va indica cine a condus auto cu nr X in data Y deoarece Z. Dar cand masina se re-re-re-revinde...

 

Ce se poate face .... Adresa catre Serv. Rutier al Jud. X cu privire la faptul ca : In data de... am vandut auto marca ...nr...serie sasiu....lui X, acesta nu a respectat prevederile legale cu privire la transcriere dreptului de proprietate al auto sus mentionat drept pentru care solicit , la intalnirea in trafic a masinii, retinerea certificatului de inmatriculare in vederea radierii... .Politia daca il gaseste, ii ia talonul si revine proprietarului.

 

Partea cea mai simpla dar dureaza cam 30-60 zile e prin Instanta de Judecata, acea radiere din oficiu. Adica, te duci frumos la Judecatorul de serviciu cu o plangere, iei nr. de inregistrare si astepti ca autovehiculul sa fie radiat din oficiu. Judecatoria face adresa la SRPCIV iar ei, in baza hotararii judecatoriesti, radiaza autovehiculul din oficiu. Daca noul prorietar este depistat conducand masina raspunde penal in baza prev. art 334 alin 1 ( cred ) din COd Penal.

 

Va tot complicati cu adrese deinformare la Politia Rutiera si rugaminti si una alta... 1 - cerere pt retinere C.I., 2 - Judecatoria. Iar cei care nu treceti pe spate instrinat catre v-o cam meritati, din pacate asta e. :nea:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

din moment ce masina are rca e clar ca ea este in circulatie. probabil nu are taxa platita?

 

singura solutie pentru cei care vand masina si vor sa scape de belele este urmatoarea:

 

avand in vedere miile (zecile de mii?) de romani care au avut extrem de multe probleme din cauza scaparii asteia de lege (cam de prin 2006-2007 nu se mai radiaza la vanzare), cei de la politia rutiera au facut in sfarsit un lucru bun pt populatie.

Dupa vanzarea masinii cumparatorul poate merge la serviciul rutier de care apartineti cu toate actele (contract vanzare, copie dupa talon, copie dupa carte, copie dupa certificatul de radiere fiscala a masinii, probabil si copie dupa CI al cumparatorului) si se completeaza o cerere prin care se solicita marcarea in baza lor de date a faptului ca masina a fost vanduta. masina nu se trece pe numele aluia cu cererea asta, dar macar se marcheaza in baza lor de date si atunci cand intreaba aia de la roviniete a cui e masina, politia o sa il indice pe ala, nu pe tine care ai vandut masina.

Treaba asta e relativ recent introdusa (6 luni - 1 an) personal nu am testat-o dar pe alt forum destui oameni si-au rezolvat problema asa.Pentru cine nu crede pot da pe PM link cu discutia unde mai multi oameni si-au rezolvat problema in felul asta.

 

Confirm ca acest demers este real. Mi-am vandut acum 2 luni 120d-ul si noul proprietar nu l-a inmatriculat.

Am mers la Politie in Pipera si am discutat cu cei de la Informatii si mi-au explicat exact ce acte iti trebuie( mai putine decat sunt enumerate mai sus) + o taxa de nush care (5 lei) platita la cec.Dupa, cei de la Politie marcheaza in baza de date ca masina nu mai e a ta.(ceva de genul).

Saptamana viitoare o sa trec eu prin procedeu si va explic ce si cum daca e.

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

eu am spus inca de ieri ca e vorba de serviciul de inmatriculari. adica acolo unde te duci sa inmatriculezi masina, sa schimbi numerele etc. in bucuresti prescurtarea cred ca este drpciv sau ceva de genu.

 

despre solutia cu cererea de oprire in trafic, exista si ea de mult timp, dar din ce am citit pe net are sanse f mici de reusita. multi au facut asa ceva fara rezultat.

nu va ganditi ca se da in urmarire masina sau se fac pande sa il opreasca pe ala. doar se face o mentiune in baza de date. adica daca un politist baga numarul masinii pe statie o sa vada si chestia asta. totusi eu am multi prieteni care merg chiar si cu mentiunea facuta pe talon fara stres. ori umbla cu copie doar dupa fatza talonului (mentiunea e pe spate) ori spun ca l-au uitat acasa ori rezolva cu vorba buna la politist. am inteles ca multi politisti trec cu vederea mentiunea aia de pe spate, ca trebuie sa iti ridice si numerele (un efort plus hartii multe completate de ei) plus ca e nasol ca ramai acolo cu masina - iti da dovada fara drept de circulatie. adica iti face un rau foarte mare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Partea cea mai simpla dar dureaza cam 30-60 zile e prin Instanta de Judecata, acea radiere din oficiu. Adica, te duci frumos la Judecatorul de serviciu cu o plangere, iei nr. de inregistrare si astepti ca autovehiculul sa fie radiat din oficiu. Judecatoria face adresa la SRPCIV iar ei, in baza hotararii judecatoriesti, radiaza autovehiculul din oficiu. Daca noul prorietar este depistat conducand masina raspunde penal in baza prev. art 334 alin 1 ( cred ) din COd Penal.

Poti dezvolta te rog? Nu am auzit de asa ceva, dar pare interesant. Sa fie oare chiar atat de simplu :twitch: ?

 

Iar cei care nu treceti pe spate instrinat catre v-o cam meritati, din pacate asta e. :nea:

Poate sunt unii care omit sa faca asta, ori pur si simplu nu stiu, sunt neglijenti. Se intampla si cazuri de acest gen, dar asta nu inseamna ca "si-o merita", sa fim seriosi. E obligatia ta sau a mea ca si cumparator sa transcriu masina, asa e legal, nu?

 

Problema e alta Ziggye si cred ca esti de acord cu mine: ar trebuie gasita o solutie mai simpla prin care eu ca vanzator sa imi pot radia masina de pe numele meu in cazul in care cel care-o cumpara nu binevoieste s-o transcrie pe el.

 

Bun, are termen legal de 30 zile, asa stiu eu si sper sa nu gresesc.

Daca dupa aceste 30 zile nu trece masina pe el, sa fie sanatos, eu radiez masina, iar apoi e riscul lui ce face mai departe cu ea, sa circule pe riscul sau, nu pe al meu.

 

Marea problema e "codul rutier" care e prost intocmit in legatura cu procedura vanzarii, radierii autoturismului.

 

Parerea mea e ca ar fi bine daca s-ar gasi solutii normale si corecte. La nivel inalt, bineinteles. Pana atunci insa trebuie sa fim atenti. Foarte atenti.

 

O zi faina!

Edited by Kentk
Link to comment
Share on other sites

In noul cod rutier (care nu se stie daca va fi aprobat vreodata) exista scris negru pe alb, in 5 zile dupa ce vinzi masina esti obligat sa te duci la serviciul de inmatriculari si sa anunti ca ai vandut masina.

 

Ziggye, sa inteleg ca esti politist la rutiera? Referitor la ce discutam mai sus de ce spui ca nu ii iei si numerele daca nu si-o trece pe numele lui? Poate imi dai un articol de lege care sa spuna asta. Pana atunci eu iti dau un articol de lege unde spune sa ii iei numerele si sa dai dovada fara drept de circulatie.

Art.112.

(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

...

r) vehiculul nu a fost radiat din circulatie în cazurile prevazute în prezenta ordonanta de urgenta;

(2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit.B ), c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie

(3) În situatiile prevazute la alin.(1) lit.B ), o), p), r) si s), odata cu retinerea certificatului de înmatriculare, politistul rutier retrage si numerele de înmatriculare sau de înregistrare.

 

poate imi scapa mie ceva.

http://www.codulrutier.net/capitolul-7-raspunderea-contraventionala/

de aici am luat paragrafele de mai sus.

 

 

cu radierea in instanta rezolvi 100% dar eu spun ca e imposibil sa rezolvi in 30-60 de zile. pai daca eu ma duc azi sa cer asa ceva din start ma programeaza prin septembrie octombrie primul termen. dureaza ceva mai mult, dar rezolvi 100%. poate in alte judete se dau mai repede termenele nu exclud.

Edited by CosminE46
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Art 14 alin 4 din OUG 195/2002R sanctionat de art. 101 alin 1 pct 4 din OUG 195/2002R (4.neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;) - ( art. 112, alin 1, lit. t)detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;)

 

Referitor la conditiile de radiere a unui autovehicul - Radiere - art. 17 din OUG 195/2002. ( art 11 - 19 )

 

Numere de inamtriculare :

 

Articolul 76

(1)Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.

(2)Politia rutiera dispune masura retinerii certificatului de inmatriculare sau inregistrare si retragerea placutelor cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate in trafic, eliberand dovada fara drept de circulatie.

(3)Daca detinatorul vehiculului nu face dovada asigurarii acestuia, dupa 30 de zile de la data aplicarii masurii prevazute la alin. (2), politia rutiera dispune radierea din evidenta a vehiculului.

 

Art 334 alin 4 Cod Penal

 

(4)Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carei placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat, care nu are drept de circulatie in Romania, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

Treaba asta e valabila " Dupa vanzarea masinii cumparatorul poate merge la serviciul rutier de care apartineti cu toate actele (contract vanzare, copie dupa talon, copie dupa carte, copie dupa certificatul de radiere fiscala a masinii, probabil si copie dupa CI al cumparatorului) si se completeaza o cerere prin care se solicita marcarea in baza lor de date a faptului ca masina a fost vanduta. masina nu se trece pe numele aluia cu cererea asta, dar macar se marcheaza in baza lor de date si atunci cand intreaba aia de la roviniete a cui e masina, politia o sa il indice pe ala, nu pe tine care ai vandut masina." ? Nu prea cred pentru ca l-ar obliga pe cumparator sa o treaca pe numele lui si implicit sa plateasca taxa.
Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred pentru ca l-ar obliga pe cumparator sa o treaca pe numele lui si implicit sa plateasca taxa.

Ba da, asa este. Din moment ce mergi la Directia de Inmatriculari, iar cei de acolo fac mentiunea respectiva in baza proprie de date, atunci cand cei de la CNADR se intereseaza pe numele cui e masina va aparea cel caruia i-ai vandut-o. Asta e si scopul respectivei mentiuni pana la urma.

Nu il poate obliga doar instanta sa o transcrie sau i-o radiaza dupa caz.

 

 

@Ziggye

Referitor cu radierea din oficiu, eu nu sunt deloc in clar, dar din moment ce esti in domeniu ma gandesc ca stii mult mai bine decat mine. Oricum ma voi interesa, sunt curios. Ar fi excelent daca ar merge asa.

 

Chiar acum citeam pe net urmatoarele: " In plus, radierea se face si din oficiu, in cazul vehiculelor abandonate ori fara stapan, in termen de 30 de zile de la primirea unei dispozitii a autoritatii administratiei publice locale prin care masina este declarata abandonata sau fara stapan, potrivit art. 17 din Codul Rutier." - Sursa avocatnet.ro

 

Rezulta ca ceea ce ai spus tu in pagina "3" pica din pacate.

 

Ramane doar varianta judecatii pentru a scapa de masina 100%, alta varianta nu gasesc.

 

Eu nu pot da masina furata ca sunt pasibil de caz penal, dar ala ca nu o transcrie si circula ca "bastanu'" cu ea pe numele meu(ba mai ia si amenzi care mi se debiteaza mie sau Doamne fereste, face vreun accident si pleaca de la locul acestuia) nu are niciun stres. Penibil.

Edited by Kentk
Link to comment
Share on other sites

KentK nu exista radiere din oficiu. A facut o eroare de exprimare, e vorba de radiere in instanta.

 

Art 14 alin 4 din OUG 195/2002R sanctionat de art. 101 alin 1 pct 4 din OUG 195/2002R (4.neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;) - ( art. 112, alin 1, lit. t)detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;)

 

Deci sa inteleg ca tu incadrezi la punctul t) faptul ca masina nu s-a inmatriculat.

Adica preschimbarea certificatului de inmatriculare.

 

eu din cate stiu articolul ala se refera la situatiile cand iti schimbi domiciliul si nu schimbi si actele. eu asta inteleg prin preschimbare. Ok, schimb talonul si cand o trec pe numele meu, dar nu ma duc sa fac cerere de preschimbare de talon, ci cerere de transcriere care presupune radierea de pe numele vanzatorului si trecerea pe numele meu.

Deci de aici am interpretat eu gresit.

De altfel la preschimbare ia uite ce gasesc:

http://www.prefecturasuceava.ro/inf_permise/certificate/ci.pdf

 

in continuare cred ca pentru cel care nu trece masina pe numele lui este mai potrivit sa il arzi la:

r) vehiculul nu a fost radiat din circulatie în cazurile prevazute în prezenta ordonanta de urgenta;

decat la

neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu se poate face , oare , un contract de vanzare-cumparare, la notar, incluzandu-se niste clauze de genul: 1.cumparatorul devine responsabil in totalitate privind circulatia pe drumurile publice a auto cu nr de inmatriculare X din data de ... ; 2.cumparatorului ii revine obligatia de intretinere completa a auto cu nr de inmatriculare x , privind rovigneta , inspectia tehnica periodica si asigurarea obligatorie a masinii , din data incheierii contractului...etc. ???

daca stie cineva sau are de unde sa afle , ne poate ajuta ! Eu zic ca ar fi o solutie eleganta..

Link to comment
Share on other sites

pai si daca il faci cu ce te ajuta? ala daca nu vrea sa il respecte tot la judecata trebuie sa ajungi.

Corect.

Practic indiferent ce ai face la notar, cel care cumpara masina e obligat sa o transcrie in termen de maxim 30 zile. Ca nu face acest lucru si primesti amenzi sau ai alte neplaceri, rezolvi problema in instanta.

Din pacate alta posibilitate pentru a scapa de masina vanduta nu e in prezent(decat cea in instanta - pana la urma il arzi rau prin asta pentru ca-i radiezi masina plus ca-i poti cere cheltuieli de judecata ceea ce e si normal). Pe viitor se vor schimba lucrurile, se vor simplifica putin, poate cineva se va gandi la acest aspect, cine stie...

 

KentK nu exista radiere din oficiu. A facut o eroare de exprimare, e vorba de radiere in instanta.

Cosmin, radiere din oficiu exista, doar ca e altceva.

Oricum procedura de radiere in instanta dureaza mai mult de 30-60 zile, mai ales in Bucuresti(mult mai mult) si este diferita fata de ceea ce a zis Ziggye.

Edited by Kentk
Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu dramatizam. Exact in situatia asta am fost si eu (masina vanduta si primita amenda de rovignieta), am facut contestatie la judecatoria ploiesti in care am trimis prin posta copie dupa contractul de v-c + dovada radierii de la fiscal si am castigat procesul, fara a ma prezenta, fara nicio dificultate.

 

A, si sa va mai spun o faza. Cumparatorul masinii a facut si faze penale urate cu masina netranscrisa. La fel, s-a rezolvat in 5 minute..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Asterix

Nu dramatizeaza nimeni.

Aici sunt niste sfaturi pentru cei care nu vor sa fie tepuiti de samsari si de alti oameni de rea credinta(ca sunt destui...). Unii dintre noi chiar am patit-o.

Contestatia nu te-a costat niciun leu? Ai facut-o singur sau ai apelat la serviciile unui avocat?

Daca or sa-ti mai vina amenzi ce vei face? Crezi ca cineva are timp si chef sa tot umble pe la judecatorie sa conteste amenzi? Sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

din moment ce masina are rca e clar ca ea este in circulatie. probabil nu are taxa platita?

 

singura solutie pentru cei care vand masina si vor sa scape de belele este urmatoarea:

 

avand in vedere miile (zecile de mii?) de romani care au avut extrem de multe probleme din cauza scaparii asteia de lege (cam de prin 2006-2007 nu se mai radiaza la vanzare), cei de la politia rutiera au facut in sfarsit un lucru bun pt populatie.

Dupa vanzarea masinii cumparatorul poate merge la serviciul rutier de care apartineti cu toate actele (contract vanzare, copie dupa talon, copie dupa carte, copie dupa certificatul de radiere fiscala a masinii, probabil si copie dupa CI al cumparatorului) si se completeaza o cerere prin care se solicita marcarea in baza lor de date a faptului ca masina a fost vanduta. masina nu se trece pe numele aluia cu cererea asta, dar macar se marcheaza in baza lor de date si atunci cand intreaba aia de la roviniete a cui e masina, politia o sa il indice pe ala, nu pe tine care ai vandut masina.

Treaba asta e relativ recent introdusa (6 luni - 1 an) personal nu am testat-o dar pe alt forum destui oameni si-au rezolvat problema asa.Pentru cine nu crede pot da pe PM link cu discutia unde mai multi oameni si-au rezolvat problema in felul asta.

 

M-am interesat personal la DRPCIV de care detin si nu exista asa ceva - nu accepta niciun fel de document prin care ei sa completeze la rubrica numarului de inmatriculare faptul ca e instrainata si are alt proprietar (masina).

Poate te refereai la Sectia Politiei Rutiere (cu toatea ca nu are logica - nu ei sunt cei care opereaza baza de date si DRPCIV).

In orice caz ma intereseaza discutia sunt in situatia neplacuta de a vinde o masina in Romania.

Link to comment
Share on other sites

@mishuleo2

Eu stiu un caz concret in care la Directia de Inmatriculari o persoana a dus acte necesare, iar functionarii de acolo au notificat in sistemul lor ca masina este instrainata. Deci e clar ca se poate, ti-o spun 101% sigur.

 

Practic masina ramane pe numele tau, pana cumparatorul o transcrie, doar ca daca primesti o amenda e mai usor de contestat (sau poate-i vine celui caruia i-ai vandut masina).

 

Ce am observat e ca multi samsari spun urmatorul lucru: "Domnule, imi dai masina, imi dai fiscal si gata, amenzile imi vin mie ca doar ai scos-o de la Primarie". Asta e o minciuna care prinde la multi oameni.

Chiar azi m-a sunat o persoana pentru ca am o masina pusa la vanzare si exact lucrul asta mi l-a spus. Mai mult, incerca sa ma convinga ca el are dreptate, ca e suficient ca eu sa o scot de la Primarie si nu mai am probleme :) .

Edited by Kentk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mishuleo2

Eu stiu un caz concret in care la Directia de Inmatriculari o persoana a dus acte necesare, iar functionarii de acolo au notificat in sistemul lor ca masina este instrainata. Deci e clar ca se poate, ti-o spun 101% sigur.

 

Practic masina ramane pe numele tau, pana cumparatorul o transcrie, doar ca daca primesti o amenda e mai usor de contestat (sau poate-i vine celui caruia i-ai vandut masina).

 

Ce am observat e ca multi samsari spun urmatorul lucru: "Domnule, imi dai masina, imi dai fiscal si gata, amenzile imi vin mie ca doar ai scos-o de la Primarie". Asta e o minciuna care prinde la multi oameni.

Chiar azi m-a sunat o persoana pentru ca am o masina pusa la vanzare si exact lucrul asta mi l-a spus. Mai mult, incerca sa ma convinga ca el are dreptate, ca e suficient ca eu sa o scot de la Primarie si nu mai am probleme :) .

 

cei 101% pot fi un maxim de 10.1 % raportat la toate judetele din tara.

am avut ocazia sa vind de nenumarate ori masina pe vorbe frumoasa -- da domle o inmatriculez etc. -- dar erau samsari.

de asta mai bine de 2 luni ma tot interesez -- de exemplu am sunat la SPRCIV Buzau unde mi s-a spus ca se poate ceea ce discutam.

apoi am sunat la Suceava de unde apartin si m-au luat in ras -- raspuns foarte clar NU se poate.

ce e de facut ca totusi sa puteam vinde in liniste o masina chiar nu stiu.

orice varianta logica te duce la judecata (timp, bani) -- traim in Romania.

Link to comment
Share on other sites

@Asterix

Nu dramatizeaza nimeni.

Aici sunt niste sfaturi pentru cei care nu vor sa fie tepuiti de samsari si de alti oameni de rea credinta(ca sunt destui...). Unii dintre noi chiar am patit-o.

Contestatia nu te-a costat niciun leu? Ai facut-o singur sau ai apelat la serviciile unui avocat?

Daca or sa-ti mai vina amenzi ce vei face? Crezi ca cineva are timp si chef sa tot umble pe la judecatorie sa conteste amenzi? Sa fim seriosi...

 

Contestatia nu m-a costat nimic, am facut-o eu dar sunt enspemii de modele pe net daca nu poti sa scrii de la tine 10 randuri. O trimiti prin posta cu confirmare de primire si specifici in contestatie sa se judece si in lipsa ta. La fel si pt alte amenzi. Dupa 6 luni te uiti pe portalul instantelor, iti cauti dosarul si vezi ce s-a mai intamplat ( asta daca nu primesti citatii acasa).

Link to comment
Share on other sites

@Asterix

Nu dramatizeaza nimeni.

Aici sunt niste sfaturi pentru cei care nu vor sa fie tepuiti de samsari si de alti oameni de rea credinta(ca sunt destui...). Unii dintre noi chiar am patit-o.

Contestatia nu te-a costat niciun leu? Ai facut-o singur sau ai apelat la serviciile unui avocat?

Daca or sa-ti mai vina amenzi ce vei face? Crezi ca cineva are timp si chef sa tot umble pe la judecatorie sa conteste amenzi? Sa fim seriosi...

 

 

Ce ar trebui sa fac eu ca un vanzator de buna credinta, in momentul cand legile permit celui care cumpara masina sa o inmatriculeze la distanta ?

Ce altceva as putea face (ar trebui sa fiu atent) in afara de contractul de vanzare cumparare, completarea pe CI-ul masinii "instrainat catre... data... semnatura" si radierea de la fisc ?

In cazul in care, dupa cum spuneam mai sus, se ajunge la judecata, unde trebuie sa intentez procesul, la judecatoria de care apartin eu sau cumparatorul ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.