Jump to content

Sfat achizitie E92 Coupe sau Cabrio 2010 - 2011


Johnny90

Recommended Posts

Salutare baieti, sunt nou pe aici pe forum si tocmai de aceea am si intrat sa va intreb pe voi posesori de BMW referitor la o achizitie deoarece eu sunt foarte nehotarat si poate ma ajutati voi.

 

In primul rand bugetul este de 20-21k.

 

In al 2-lea rand vreau sa va intreb PRO-uri si CONTRA la un COUPE / PRO-uri si CONTRA la CABRIO (hard-top).

 

In al 3-lea rand: Avand in vedere faptul ca muncesc si sunt doar 3 zile libere pe saptamana as merge pe diesel 2L deoarece am mai mers cu diesel si mi s-a parut oarecum senzatia mai mare (te baga in scaun bine, vorba aia), la benzina nu am nici o idee.

 

La cabrio ce vreau sa ii mai intreb pe posesorii care detin un CABRIO cu hard-top dupa 2010... in interior zgomotul la viteza mai mare de peste 100km/h este oarecum accentuat de acele 3 parti despartitoare ale hard-top-ului fata de un COUPE ? Inteleg ca COUPE-ul este dintr-o bucata si este antifonat mai bine fata de CABRIO dar totusi as vrea sa aud parerea posesorilor... cu cabrio nu am mers si de asta va si intreb...

 

SUNT EXTREM DE NEHOTARAT SI NU STIU CE SI CUM SA FAC... :(

Link to comment
Share on other sites

John, prietena mea are un cabrio (e93) 320d automat, dupa ce l-am condus vreo 2000km pot sa iti spun ca este o combinatie rezonabila si suficienta din multe puncte de vedere. La 143km/h consumul instant este undeva pe la 5-6 (acul din bord), iar zgomotul este la fel ca la o masina normala, in nici un caz nu trebuie sa tipi ca sa te auda pasagerul.

Apoi, fiind un cabrio cu acoperis metalic, poti spune ca ai o masina 2 in 1..cand e frumos afara te poti bucura de cabrio, in rest mergi cu un coupe. Am fost de vreo 2-3 ori cu masina la munte, e foarte placut sa conduci un cabrio pe serpentine sau cand afara sunt 18-20 grade si adie un pic vantul, e o senzatie pe care un coupe nu ti-o poate oferi.

Bugetul e ok, iti poti lua o masina f ok. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e masina de dama, directia (chiar daca are servotronic) este destul de grea. Prietena mea avea inainte un Golf 6 si nu prea ii placea deloc bmw-ul la inceput, dar treptat a inceput sa se obisnuiasca, dpmdv e bine ca trebuie sa stea cu ambele maini pe volan in permanenta, altfel nu o poate conduce. A6-le meu este mult mai usor de condus, directie mai moale, suspensia la fel..

Poate seria 1 cabrio sa fie mai mult orientat catre publicul feminin, seria 3 cabrio am vazut in majoritatea cazurilor cu barbati la volan.

Link to comment
Share on other sites

Am mers destul de mult cu E93 , nu mi se pare ca resimti cine stie ce zgomot in masina. Altele sunt minusurile cabrio-ului , greutatea mai mare din care rezulta si un consum putin mai mare si o dinamica mai redusa decat coupe-ul. Spatiul din portbagaj mult mai mic iar e un minus , si din cate stiu si spatiul de pe bancheta spate e mai mic(aici nu sunt sigur , nu am stat in spate la coupe) , cam astea sunt minusurile , marele plus e senzatia unica care ti-o ofera mersul decapotat. Ah si sa nu uit si pretul e mai mare la E93 , mai ales acum vara,
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cel mai bn este sa optezi pentru coupe, ai mai multe avantaje, fata de cabrio...

daca iti place neaparat cabrio, fa-ti dorinta, dar gandeste putin mai departe, adica pe parcurs cum o sa folosesti masina, na poate mai trebuie sa faci piata si n-ai incontro si pui plasele in portbagaj, sau poate vrei sa pleci la mare/munte, si trebuie sa instalezi portbagajul suplimentar pe plafon, la cabrio sigur nu poti, si din cate stiu la coupe, poti sa pui acel portbagaj...etc.

 

deci ai mai multe avantaje cu ,coupe-ul, asa ca gandeste mai departe....si fa-ti o idee.

Edited by bmw3er
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

bmw3er, ai vazut vreodata un portbagaj de e93?

Te asigur ca 2 persoane fac un concediu de 2 saptamani foarte lejer cu un cabrio, daca ai asa multe bagaje faci drumul pana la destinatie fara a decapota masina, iar dupa ce ajungi si duci bagajele in camera.. :thumbsup: :rolleyes:

P.s. Nici e92, nici e93 nu sunt masini de vacanta pentru mai mult de 2 persoane.

Link to comment
Share on other sites

Strict subiectiv vorbind, eu as merge pe Coupe, din mai multe motive. In primul rand, coupe-ul e mult mai dinamic ca un cabrio (e mai usor), sta mai bine in curbe, nu flambeaza sau altele. Arata bine tot timpul, pe cand la cabrio cand e hardtopul pus parca arata urat spatele ala. E doar decizia ta daca vrei sa sacrifici lucrurile astea (spatiu, dinamica, consum, design) pentru 3-4 plimbari fara plafon in care-ti bate vantu'-n freza, ca sa ne exprimam mai pe sleau asa. Ia in calcul ca Romania e o tara murdara, adica nu cred ca e nevoie sa-ti zic cat de repede ti se murdareste masina de praf si altele, gandeste-te cum ar arata interiorul la cabrio dupa cateva plimbari fara plafon... Pana la urma orice ai alege e bine, nu exista corect sau gresit. Tine strict de gustul tau daca vrei coupe sau cabrio. Orice ai alege, sigur e o alegere buna! Multa bafta iti doresc :thumbsup: Edited by Mishubmw
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am venit de la reprezentanta si i-am intrebat pe cei de acolo despre chestiile astea iar ei mi-au spus ca au mers mult cu modelele 2010-2011 si ca nu au simtit nici o diferenta cu masina capotata la viteze mai mari de peste 100 km/h ... acum na, a ramas sa ma duc maine pentru un drive-test sa vad ce si cum ...
Link to comment
Share on other sites

Mishu, cum crezi ca arata interiorul la cabrio dupa cateva plimbari? Ca vad ca stii...

Romania nu e o tara murdara, Bucurestiul e un oras murdar, dar pana si acolo interiorul unui cabrio ramane curat. Vorbiti daca stiti sigur, lasati sfaturile inutile deoparte.

 

John, daca mergi cu masina mai mult seara si in weekend, ia cabrio, nu o sa iti para rau. Diferenta de greutate si de dinamica o simti doar cand fortezi masina, la un mers normal, relaxat, masinile se comporta la fel. In schimb o sa simti un pic mai accentuat gropile la cabrio.

Crede-ma ca e liniste in masina, chiar si pe autostrada. Vezi ca sunt niste teste pe net, gasisem la un moment dat diferenta de db exacta intre coupe si cabrio, diferenta e infirma, 2-3db. Poti sa mergi si decapotat pe autostrada, nici macar asa zgomotul nu e deranjant.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

mie imi pare ca nu e prea mult de discutat , vrei masina decapotabila iei E93 , indiferent ca ..greutate , consum blabla . E ceva strict personal . Eu vreau un Z4 , ma doare undeva daca scartaie sau face ca dracu :))) sau intra doar o persoana si o sacosa de la mega image Edited by Myx
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

@crtir - tu practic ma sfatuiesti sa iau benzinar, nici la chestia asta nu sunt hotarat, dar pana la urma nu conteaza ce o sa fie, diesel sau benzina chiar nu tin cont de aspectul asta avand in vedere ca sunt liber doar 2-3 zile pe sapt si atunci probabil o sa simt nevoia sa ma relaxez conducand acolo, cat de putin ...
Link to comment
Share on other sites

bmw3er, ai vazut vreodata un portbagaj de e93?

Te asigur ca 2 persoane fac un concediu de 2 saptamani foarte lejer cu un cabrio, daca ai asa multe bagaje faci drumul pana la destinatie fara a decapota masina, iar dupa ce ajungi si duci bagajele in camera.. :thumbsup: :rolleyes:

P.s. Nici e92, nici e93 nu sunt masini de vacanta pentru mai mult de 2 persoane.

 

da, am vazut un portbagaj de e93, si este ceva mai mic, ca si la coupe,,,in fine nu este vb aici neaparat de portbagaj, vreau sa sa spun ca un coupe, e o masina "intreaga" si poti face mai multe cu ea

Link to comment
Share on other sites

Mishu, cum crezi ca arata interiorul la cabrio dupa cateva plimbari?

 

Am spalat masina vineri, interior/exterior....soare, cald, frumos...am facut 27km in total dus-intors cu tot cu mers la antrenament, cumparaturi etc...timp in care nu au fost lasate geamurile non-top coborate...cand am bagat-o in garaj deja aveam o pelicula fina de praf pe bord...

 

P.S. ...cica Clujul are. el mai curat aer din Europa... <_<

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Daca ti s-a pus pe cabrio mergi pe cabrio,nici macar un coupe cu trapa panormaica nu poate reda 100% din senzatia unui cabrio.Daca ar exista cabrio de talia lui 6er,awd,amortizoare reglabile si cu hardtop maine l-as cumpara. In rest, din punctul meu de vedere nu conteaza ca se murdareste mai repede tapiseria (pana la urma este o masina),ca are portbagaj mai mic (doar nu iti iei coupe/cabrio ca sa scoti scorii la plimbare,ca este mai zgomotoasa,ca.....Daca ai posibilitatea bucura-te de un cabrio,macar cat esti tanar :flowers:

 

Din punctul meu de vdere singurul benzinar care merita luat in seama este 335i-ul,in rest mai bine diesel la e9x.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am venit de la un test-drive, din pacate nu au avut un 3ar cabrio valabil pentru drive-test si am mers cu coupe-ul: 2L diesel-automatic, nimic de zis exact ca o masina normala numai ca e are 2 usi, insa in interior nu mi s-a parut cine stie ce, insa din afara cand il vezi se vede diferenta... a ramas sa ma duc sa vad cum e si cu un cabrio, ei m-au asigurat ca daca cabrio-ul are hardtop nu este nici o diferenta fata de coupe cu hardtop-ul pus, eu le-am spus ca vreau sa ma conving LIVE vorba aia ... ca de vorbe, aud fel si fel ... intr-adevar senzatia cand schimbi vitezele de la volan te face sa te dai la ea grav :)))

 

Pana la urmatorul test drive sunt ca un leu in cusca, as lua un coupe pe loc, dar astept sa vad cum e si senzatia la cabrio...

 

Va multumesc oricum ca imi spuneti opiniile, parerile si sfaturile voastre!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.