Jump to content

Bmw e36coupe


Recommended Posts

Va salut! Am un bmw e36 coupe 320i vannos an fab.1992 si as dori sa ii fac mici modificari in care consta stabilitatea mai buna pe strada, un cuplu mai puternic...etc. Astept sugestii de la cunoscatori si iubitori.

M-am gandit la o varianta cu mici imbunatatiri...si sa va explic: schimbare volanta,kit ambreaj,sistemul de franare,evacuare... m-am gandit ca o volanta de ursulet ar fi ceva bun...iar odata cu schimbare volantei alt kit ambreaj. Sistemul de franare de la e46, o suspensie H&R iar cu o evacuare cap coada de un 2.8 ar fi ceva impresionant... astept si sugestiile voastre. Multumesc ! :D

Link to comment
Share on other sites

Va salut! Am un bmw e36 coupe 320i vannos an fab.1992 si as dori sa ii fac mici modificari in care consta stabilitatea mai buna pe strada, un cuplu mai puternic...etc. Astept sugestii de la cunoscatori si iubitori.

M-am gandit la o varianta cu mici imbunatatiri...si sa va explic: schimbare volanta,kit ambreaj,sistemul de franare,evacuare... m-am gandit ca o volanta de ursulet ar fi ceva bun...iar odata cu schimbare volantei alt kit ambreaj. Sistemul de franare de la e46, o suspensie H&R iar cu o evacuare cap coada de un 2.8 ar fi ceva impresionant... astept si sugestiile voastre. Multumesc ! :D

 

Salut , in primul si in primul rand ar fi un inceput sa ai toata partea mecanica la masina in stare buna , nu te da pe "racing" si defapt ai uzura la bucsile de la brat / de la bara stabilizatoare / la capetele de bara . La motor sa ai filtru de aer bun(K&N pt filtru stock , evita filtrele sport intrucat sunt prost facute si trag aer cald din compartimentul motor , filtrul stock iti trage aer din din fata masinii,inainte de radiator) ulei bun (evita uleiurile ieftine) , compresie buna , bujii (NGK/Bosch) , debitmetru , sonda lambda care sa functioneze in parametri (daca ai probleme cu ele merge mai rau ca un 318i si iti si consuma mult pe deasupra) . La frane nu e nevoie sa treci pe E46 , gasesti frumos pt E36 Ate / Zimmermann care sunt mai performante decat niste frane de E46 . Poti opta pt bucsi Powerflex/Strongflex , sunt mai durabile in timp , masina o sa fie mai rigida dar in timp se simt vibratiile la interior .. gen o sa tremure ornamentele , o sa se desprinda , etc (vezi ca au ceva optiuni/variante de unde poti alege ce tip de bucsi vrei sa cumperi , gen Street , Racing etc) . Poti opta pt bara stabilizatoare/rigidizare (top mount) , pe fata si pe spate , mai este x-brace pe e36 cabrio care se monteaza sub motor pt rigidizare , camber plates (pt reglajul de camber pe fata) camber arms (pt reglaj de camber pe spate) , la arcuri amortizoare poti opta pt D2 Racing , KW , H&R , evita-le pe cele low-budget (gen Ta-Technix)(tin si alea, sunt bune cat de cat , dar te lasa cand nu te astepti / arcurile se inmoaie , curg amortizoarele)(am avut Apex/Ta-technix si sunt de toata cacaua!) , poti opta pt jante BMW Motorsport pe 17 care sunt foarte usoare , daca o sa iti pui volanta cu masa simpla o sa fie mai "sprintena" masina , doar ca o sa simti mici vibratii , o sa oscileze motorul la relati(posibil)(volanta cu masa dubla ofera confort , reduce vibratiile , etc) , la capitolul evacuare sunt branduri de renume precum Eismann / Supersprint care isi fac bine treaba , nu iti cumpara cip-uri si alte nimicuri , fa-ti mai bine un remap (vorbeste cu baietii de la WPP) ... spor la cele propuse , toate scrise mai in sus ti le zic in scop informativ , tu alegi ce sa faci cu masina ta , nu e nimic obligatoriu sa faci din ce ti-am zis eu ...

Link to comment
Share on other sites

Pe partea mecanica sta foarte bine, nu bate,nu are absolut nici un zgomot bucsi,capete de bara, insa am schimbat bujiile, am pus bujii BOSCH, am schimbat KIT-UL de ambreaj :placa,disc,rulment. Insa filtrul de aer nu l-am schimbat este al masinii original, am schimbat evacuarea, am pus evacuare tot de pe un e36coupe dar este de pe un motor de 2.8l cu 2 iesiri din fata pana la final.Este remapata din Germania,asa am luat-o de acolo, masina merge foarte bine trage excelent pentru un motor de 2.0l 150cp, bineinteles sunt constient de faptul ca e posibil sa nu mai aibe atati cai putere...dar sunt multumit cum trage, insa vroiam sa ii fac imbunatatiri...sa aibe cuplu mai mare si sa fie mai rapida. Cat despre jante am BROCK B2 pe 16". Multumesc frumost pentru ajutor! Astept alte idei...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.