Jump to content

fum negru dupa eliminare DPF


rgavril87

Recommended Posts

Va salut!am un 320d din 2006, 190k la care am eliminat in urma cu cateva saptamani filtrul de particule pentru ca se infundase. acum masina merge foarte bine, insa scoate fum negru la accelerari bruste sau la schimbat viteza intr-o treapta inferioara. am luat legatura astazi cu cei de la service-ul unde a fost anulat filtrul fizic si din soft si mi-au spus ca e normal sa scoata fum negru dupa eliminare. acum regret ca nu am incercat sa il curat inainte de a-l elimina definitiv. s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?
Link to comment
Share on other sites

Pai scoate fum, dar nu asa mult.. sau ai si resoftat-o? Scoate doar putin sau da continu' la accelerare mai tare.. ??

filtrul a fost scos fizic si din soft. nu pot sa spune ca scoate foarte mult fum, dar e sesizabil. daca o accelerez puternic imi scoate la inceput dupa care pot sa o tin in 4 5 mii de ture si nu mai scoate nimic. imi scoate in general la accelerari mai puternice si, am observat de cateva zile, la accelerare chiar usoara in marsarier.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

filtrul a fost scos fizic si din soft. nu pot sa spune ca scoate foarte mult fum, dar e sesizabil. daca o accelerez puternic imi scoate la inceput dupa care pot sa o tin in 4 5 mii de ture si nu mai scoate nimic. imi scoate in general la accelerari mai puternice si, am observat de cateva zile, la accelerare chiar usoara in marsarier.

 

Ma refeream ca ai resoftat-o, i-ai dat si cai in + sau doar ai scos DPF'u.. Era normal ca daca il scoti, o sa scoata fum putin, daca zici ca nu scoate mult ii bine..

Verifica totusi si injectoarele, sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

S-a scos si catalizatorul?

Eu am atat DPF, cat si catalizator eliminat si mi s-a intamplat si mies a scoata fum negru la acceleratie brusca.

a fost eliminat doar filtrul de particule. am intrebat inainte de a lua hotararea daca vor mai iesi noxele la itp, iar cei de la service mi-au zis ca ele sunt date de catalizator care va ramane pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream ca ai resoftat-o, i-ai dat si cai in + sau doar ai scos DPF'u.. Era normal ca daca il scoti, o sa scoata fum putin, daca zici ca nu scoate mult ii bine..

Verifica totusi si injectoarele, sa vezi.

nu i-a dat cai in plus, doar a scos DPF. m-am chinuit cateva luni bune cu el pana sa decid sa il scot. am fost avertizat ca va scoate fum, insa e putin mai mult decat ma asteptam. voi merge la service zilele viitoare sa verific injectoarele.

 

nu mai ai catalizator primar ,sau e sparta ceramica din el.Altfel nu are cum sa dea cu atata fum

nu ma pricep prea bine, cei de la service mi-au zis ca am in continuare catalizator.

Link to comment
Share on other sites

La mine cu siguranta nu mai exista alt catalizator (Bmw 320d E90 din 2008).

Ideea e ca toti mecanicii se baga in scos Dpf si nu prea se pricep. Se scoate si catalizatorul, dupa care se vinde de catre mecanic pentru aprox. 50 de euro.

Nici la resoftare nu se pricep multi : la mine am trei erori care imi da de atunci si degeaba i-am spus celor de la service. Au zis ca daca trage si daca chiar am consum redus, de ce ma intereseaza?

Link to comment
Share on other sites

La mine cu siguranta nu mai exista alt catalizator (Bmw 320d E90 din 2008).

Ideea e ca toti mecanicii se baga in scos Dpf si nu prea se pricep. Se scoate si catalizatorul, dupa care se vinde de catre mecanic pentru aprox. 50 de euro.

Nici la resoftare nu se pricep multi : la mine am trei erori care imi da de atunci si degeaba i-am spus celor de la service. Au zis ca daca trage si daca chiar am consum redus, de ce ma intereseaza?

nici nu stiu cum ar trebui sa arate acest catalizator. am asistat la distrugerea galeriilor din filtrul de particule si la sudarea lui ulterioara. voi merge o perioada asa si daca nu reusesc sa ma acomodez cu fumul voi cauta probabil un DPF second hand sa il montez la loc. la noi am vazut ca sunt multe masini care scot fum negru, ma gandesc insa la o excursie in tarile vestice daca nu sunt riscuri sa fiu oprit de politie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

reverifica softul la cineva care se pricepe, si fa si un test la injectoare. nu are voie sa dea fum. eu am facut ieri itp-ul, la n47 dpf off + egr off + tuning destul de agresiv - noxe OK si in limite, nu da fum.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

reverifica softul la cineva care se pricepe, si fa si un test la injectoare. nu are voie sa dea fum. eu am facut ieri itp-ul, la n47 dpf off + egr off + tuning destul de agresiv - noxe OK si in limite, nu da fum.

 

Asa stiu si eu...chit ca are dpf off si soft destul de agresiv si masina este in parametrii inainte si dupa scrierea softului nu are voie sa dea fum poate deca tin sarcina foarte foarte mare...

Link to comment
Share on other sites

@RobyS : Asa este. Mi s-a facut bonus un chip tuning pentru marire performanta. Totodata, erorile pe care le am sunt : particle filter, engine power management, back pressure sensor - particle filter.

Masina trage bine, nu am remarcat probleme. Pana cand se incalzeste motorul, TEORETIC la accelerare scoate fum alb (imi zicea un coleg de trafic prin statie), dar dupa aprox. 20 dr km nu mai am acel fum.

Fum negru am avut doar acum o saptamana la accelerare full in a doua (pana la 70 km/h). In rest, tot ma uitam in oglinda daca e ceva fum dar nu am remarcat nimic.

Link to comment
Share on other sites

@RobyS : Asa este. Mi s-a facut bonus un chip tuning pentru marire performanta. Totodata, erorile pe care le am sunt : particle filter, engine power management, back pressure sensor - particle filter.Masina trage bine, nu am remarcat probleme. Pana cand se incalzeste motorul, TEORETIC la accelerare scoate fum alb (imi zicea un coleg de trafic prin statie), dar dupa aprox. 20 dr km nu mai am acel fum. Fum negru am avut doar acum o saptamana la accelerare full in a doua (pana la 70 km/h). In rest, tot ma uitam in oglinda daca e ceva fum dar nu am remarcat nimic.

 

Daca motorul e in mintile lui ... ti sa facut o operatiune de rahat [ repet doar daca motorul este in stare tehnica buna ] ... softurile pe care le fac majoritatea sunt de tot cacatul ! cand se anuleaza dpf ul se face si din soft ... ai nevoie de ceva cunostinte in domeniu , dar masina nu are voie sa dea fum , nu atat de mult ! In bucuresti poti apela la RBN [ sau alex banu ] , Dragos stancescu [ completechip IASI ], Ginel [ powertech buzau ] si firmele mari din domeniu gen exelixis , wpp tuning etc ! Restul sunt doar "copiatori xerox" care in cele mai multe cazuri fac buleala in loc sa faca ceva cu cap ! Mai nou vad ca orice agarici se "pricepe" la anulat DPF uri si facut softuri ! patetic ! Un soft bun e acel soft facut de la zero de fata cu clientul de preferat sau cu masina pusa pe dyno sa se vada valorile reale !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord cu ceea ce s-a afirmat mai sus. Asa cum am mai scris la alte topic-uri, la Tg Mures avem o problema : nimeni nu se pricepe la nimic cu adevarat, dar se baga (mai mult ca sigur pentru bani). La service trebuia sa scoata calculatorul masinii ca nu aveau echipament sa-mi citeasca softul. Ca urmare au trimis la Bucuresti prin curier la colaborantii lor pentru anulare dpf si chip tuning.

Totusi, eu sunt foarte multumit de consum si de performante in general. La consum cel putin ni se pare incredibila diferenta fata de cum a fost cu dpf si 177 cp.

Data viitoare daca o sa am alta masina, cu siguranta caut meseriasi mai competenti pe la Cluj de ex. (doar nu o sa ma duc pana la Bucuresti pentru o asemenea interventie).

Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

Daca motorul e in mintile lui ... ti sa facut o operatiune de rahat [ repet doar daca motorul este in stare tehnica buna ] ... softurile pe care le fac majoritatea sunt de tot cacatul ! cand se anuleaza dpf ul se face si din soft ... ai nevoie de ceva cunostinte in domeniu , dar masina nu are voie sa dea fum , nu atat de mult ! In bucuresti poti apela la RBN [ sau alex banu ] , Dragos stancescu [ completechip IASI ], Ginel [ powertech buzau ] si firmele mari din domeniu gen exelixis , wpp tuning etc ! Restul sunt doar "copiatori xerox" care in cele mai multe cazuri fac buleala in loc sa faca ceva cu cap ! Mai nou vad ca orice agarici se "pricepe" la anulat DPF uri si facut softuri ! patetic ! Un soft bun e acel soft facut de la zero de fata cu clientul de preferat sau cu masina pusa pe dyno sa se vada valorile reale !

cam asa se prezinta in momentul de fata

Link to comment
Share on other sites

Discutam degeaba aici pe forum.

Mergi la cel care ti-a facut softul sa iti faca o diagnoza completa la masina, si ii spui sa iti rezolve problema, sau sa iti dea banii inapoi.

Fac asta zi de zi, stiu ce zic, masina nu are voie sa dea fum asa. Ar trebui sa iti pui o intrebare oricum despre calitatea tuningului daca a fost bonus. Un tuning incepe de la 200 euro.

Eu la nici un client nu imi permit sa ofer chiptuning bonus, tocmai in ideea de a ii oferi calitate.

Edited by bazare
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aparitia fumului negru e o chestie de logica simpla.

 

Fumul negru in cazul unui diesel rezulta in urma arderii incomplete. Contine hidracarburi nearse, dioxid si monoxid de carbon etc.

 

DPF-ul a fost inventat tocmai pentru a micsora aceste emisii. Fumul negru e constituit din Diesel Particulate Matter, iar DPF-ul este tocmai filtrul care se ocupa de aceste particule. Ar fi culmea ca eliminandu-l sa nu existe nici un dezavantaj, ba chiar masina sa mearga mai bine, sa traga mai tare si, in cazul unui chiptuning facut de profesionisti, sa si "consume mai putin", dar sa "aiba performante mai bune".

 

 

Discutam degeaba aici pe forum.

Aici ai dreptate.

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Corect, dupa anulare va exista putin fum, dar putin, in nici un caz nor de fum, si doar in accelerari mai violente.

E clar ca masina are o problema.

Dupa cum spuneam ieri am trecut ITP-ul cu noxe in limitele legale fara DPF si EGR pe masina.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.