Jump to content

BMW 320ci fl vs. Mercedes CLK200k vs. Audi A4 1.8T


vladigrec

Recommended Posts

Salut, deschid acest topic deoarece În viitorul apropiat vreau sã Îmi vând al meu E46 320D ºi sã Îmi achiziÞionez unul din modele urmãtoare: BMW 320ci E46 fl, Mercedes CLK200k W209 sau Audi A4 1.8T B6. Vreau sã mã ajutaÞi cu un sfat, ce probleme au fiecare, atuuri etc. Vreau sã veniÞi cu argumente nu doar sã votaÞi. Vã mulÞumesc!

post-34891-0-24052200-1403777465_thumb.jpg

post-34891-0-52810000-1403777471_thumb.jpg

post-34891-0-26873100-1403777480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

320CI fl in prima faza pentru ca suntem pe forum BMW. Aici sa fii sigur ca decat BMW va iesi castigator. Motorul este extraordinar. Ai un consum decent si putere mai mult decat suficienta. Nu o sa ai mari probleme cu el, daca il ajuti cu un ulei de calitate. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Asta depinde doar de tine ce vrei sa alegi, o masina in 2 usi (E46 sau CLK) pentru ca vi de pe o masina in 4 usi si nu inteleg ce cauta acel A4 acolo intre cele doua coupe-uri.

 

Daca vrei neaparat sa treci de la sedan la coupe automat A4-ul iese din schema si ramane E46 vs CLK.

Link to comment
Share on other sites

Mă aştept să "câştige" BMW-ul, dar am văzut că mulţi au avut înainte de BMW şi alte mărci iar alţii au renunţat la BMW in favoarea altor mărci. Şi eu tot înspre BMW înclin dar îmi plac si celelalte două.

 

@ckh: La Audi mă interesează motorul. A3-ul in două uşi nu mă interesează, nu prea îmi place. Vreu o maşină pe benzină şi am auzit că motoarele de la Audi, 1.8T sunt nişte motoare bune. De la Audi nu am ce coupe să aleg doar A4-le cabrio.

 

 

P.s.: La BMW mă interesează motorul de 1991 cm3 nu cel de 2171 cm3.

Edited by vladigrec
Link to comment
Share on other sites

1,8t e motor bun in sensul ca se upgradeaza destul de usor,mai are ceva probleme dar nimic de speriat.ca si putere din toate 3 BMW-ul e depasit.ca tinuta de drum probabil ca BMW-ul e in fata,in rest tine de preferintele personale.cel mai bine cauti sa mergi cu fiecare in parte.
Link to comment
Share on other sites

@LEOZRX: Te referi la cel de 143cp?

 

@alex230ro: Când am sa îmi vând BMW-ul am să merg cu toate să văd cum merg dar vă cer şi vouă părere că poate este careva care a avut sau are una din acestea.

Edited by vladigrec
Link to comment
Share on other sites

@LEOZRX: Te referi la cel de 143cp?

 

@alex230ro: Când am sa Îmi vând BMW-ul am sã merg cu toate sã vãd cum merg dar vã cer ºi vouã pãrere cã poate este careva care a avut sau are una din acestea.

Da la cel de 143 de cp...

Link to comment
Share on other sites

Mă aştept să "câştige" BMW-ul, dar am văzut că mulţi au avut înainte de BMW şi alte mărci iar alţii au renunţat la BMW in favoarea altor mărci. Şi eu tot înspre BMW înclin dar îmi plac si celelalte două.

 

Merci de părere, eu unul momentan tind spre coupe. Mercedesul de ce îl excluzi?

 

@LEOZRX: Eu la cel de 150cp mă refer. Din ce ştiu cel de 143cp e 318ci.

Edited by vladigrec
Link to comment
Share on other sites

320i de 150 cai nu exista pe FL la E46 ai asa

320i 6 cil 150 cai pe NFL motor M52

320i 6 cil 170 cai pe FL motor M54

Exact, cu o adaugare pentru 318i, exista in varianta de 143 si 150cp din 2005.

 

Daca tot iei in calcul si motorul de 2.2 poti merge direct la un 325ci si gata joaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nici o problema cu motorul de 143 cp valvetronic doar ca daca ai asteptari de putere de la el sa iti iei gandul este o masina ok la total alte chestii decat sa mergi sportiv cu ea.

 

Din punctul meu de vedere nici 2.2 nu satisface prea mult, stiu foarte multe cazuri care au trecut la 3.0 de pe 2.2... boala grea :))))

Link to comment
Share on other sites

Daca stai sa te gandesti nici M6 nu satisface prea mult, pentru ca Aventador si ETC...ETC.....pot mai mult. O masina trebuie sa te satisfaca din toate punctele de vedere, nu doar cum trage, mai ales cand bugetul e limitat. Parerea mea! :thumbsup: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

motorul de pe e46 318i 2.0 143cp e ok pentru oras (nu si daca faci curse sau mai stiu eu ce), si daca a fost intretinut cum trebuie si cu km ok nu prea o sa ai probleme cu el iti spun din experienta proprie, dar foarte mare atentie cand cumperi.

am mers si cu cel de 2.2 170 cp si se simte diferenta de performanta, problema ar fi impozitul care e de 4-5 mai mare ca la 2.0 , consumul din cate am inteles in oras nu scade sub 13; la capitolul fiabilitate nu am idee.

 

eu as alege e46 coupe

 

si referitor la 320i 150 cp varianta veche in 6 cilindri sa stii ca la consum tot asa 12.5-13% in oras mi-a zis cineva si nu fuge mai tare ca 2.0 143cp.

Edited by bmwuser88
Link to comment
Share on other sites

bmw ul cu motoru asta e slab..... ,ercedesu si audi se pot upgrada usor... personal as merge pe mercedes deoarece are traciunbe spat.e.. audi e penal cu quatro ala si cu toata masa aia disproportionata... probabil nu e rau motoru dar sincer nush.... plu sca mercedesu are compresor... care suna si ala bine pe langa... .audi e cel mai pretabil la utning daca vrei... deci depinde ce vrei....
Link to comment
Share on other sites

Nu fac curse dar nu vreau o masina mai lenesa ca actuala. Vreau una daca nu mai puternica, macar la acceasi putere iar eu cam merg cam 80% doar in oras.

mergi pe audi atunci.. e cea mai practica... si cu un soft mai pui niste cai pe ea

Link to comment
Share on other sites

Din cele 3 as alege CLK, e alegerea mea proprie si personala :). Imi place mai mult, imi place interiorul si mi se pare mai mare la interior decat celelelte doua.

 

+1

CLK-ul arata mult mai bine decat celelalte variante si motorul este mai fiabil.

Link to comment
Share on other sites

Nu fac curse dar nu vreau o masina mai lenesa ca actuala. Vreau una daca nu mai puternica, macar la acceasi putere iar eu cam merg cam 80% doar in oras.

 

vad ce vrei sa treci la o masina pe benzina, nu stiu cum o sa ti se para trecerea de la diesel la benzina...cred ca 2.0 143 cp e un pic mai sprintena decat ce ai tu acum, dar nu stiu daca o sa te dea pe spate.valabil si la 320i 150cp.

Link to comment
Share on other sites

vad ce vrei sa treci la o masina pe benzina, nu stiu cum o sa ti se para trecerea de la diesel la benzina...cred ca 2.0 143 cp e un pic mai sprintena decat ce ai tu acum, dar nu stiu daca o sa te dea pe spate.valabil si la 320i 150cp.

 

Nu ar fii prima mea masina pe benzina, am avut si E36 320i, E36 318i cabrio, focus iar in prezent mai am un CLK320 cabrio doar ca e W208 deci pot sa zic ca sunt cam obisnuit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.