Jump to content

Salut pe toti, sunt nou venit pe acest forum!


Eklavya

Recommended Posts

Am 24 ani si am muncit ceva timp ca sa imi pot permite sa cumpar o masinuta. Nu am bani de o masina noua ca nah timpul in care traim acuma e putin dificil,anyway. Am 6000 euro si as dori sa va intreb daca as putea sa gasesc un bmw 320d model 2004 in banii astia care ii detin cat de cat bunicel, masina o voi folosii ptr munca, plimbat in oras la tara etc.. Optiuni banuiesc ca nu pot gasii foarte multe dar nu sunt pretentios o sa fie prima mea masina si o sa imi placa oricum ar fii. Nu prea mi-a placut sa stau sa vad ce piese sunt la motor ce face aia ce face aia etc.. sunt newbie la parte mecanica dar iubesc sa conduc si paradoxal este ca am facut liceul auto :p asa ca voi merge cu un mecanic.

Vreau sa va intreb, cum este masina in interior. Este spatioasa? Scaunele sunt confortabile ? Este sigura?(ca un membru de familie este pe drum, si trebuie sa ma gandesc la siguranta ptr baiat, sotie si eu ).

Este mai ok sa cumperi masina din tara sau din oras de la parcurile auto?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand bun venit pe forum ! :) Parerea mea e ca banii pe care ii ai ar fi suficienti pentru un e46 din 2004 ,poate si diesel dar nu cu foarte multe dotari....eu iti recomand sa nu te grabesti,eventual daca ai ocazia sa cumperi masina din afara tarii ar fii cea mai buna alegere.

PS: e46 e o masina super din toate punctele de vedere,cel putin pentru mine. Ai putea sa optezi pe un benzinar pentru inceput si atunci cu bugetul pe care il ai o sa poti sa te alegi cu o masina intretinuta si cu multe dotari :) Good luck !

Link to comment
Share on other sites

Este foarte posibil.Sunt multe masini de genul care nu au fost foarte alergate.Cel mai bine afli asta pe o diagnoza si verifici si alte erori.Din cate am vazut masina este indentica cum a iesit din fabrica, chiar aceleasi roti.Cineva care nu isi schimba jantele la masina, clar nu schimba nici altceva cam complicat.
Link to comment
Share on other sites

Ms de raspuns.

Eu ma uit de ceva timp la masinuta asta.

Arata destul de ok dar ce ma nelinisteste pe mine sunt km 126, 000! Si tot el zice ca accepta orice test.

E posibil sa fie adevarat sau sa fie vreo teapa ?

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32629562.html

 

foarte mare pretul pentru ce ofera masina...nu are nici macar cotiera, xenonul nu e original, e pus de el...

Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu e46 se vinde ca painea calda...si nu cred ca vreun e46 fiind el si din 2005 nu merita mai mult de 5000 de euro.La fiecare intersectia vezi 1 cu masina ca tine.Intradevar e frumoasa dar sunt asa multe incat sia pierdut farmecu.Parerea mea ca o sa gasesti una cu 4000 si iti mai raman si bani pentru eventualele reparati care sunt inevitabile.

Eu te sfatuiesc sa mai astepti si cu 6500-7000 intri in pretul la e90.

p.s. am e46 stiu despre ce vorbesc ;)

  • Like 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Faza cu kilometri e prostia mare la romani..si de acolo vin cele mai multe tepe si tot nu se invata minte.

 

Ideea este ca e prima mea masina si nu vreau sa fie chiar prima care o sa imi faca probleme dupa cumparare, ca nah nu mi-am omorat carca ca sa isi bata unu joc de mine si de munca mea.

De aceea intreb lumea daca se merita daca nu ce trebuie sa fac.

Sau ce masina mi-ati sugera voi in banii astia 6000 dar sa fie si taxa de mediu inclusa.

Edited by Eklavya
Link to comment
Share on other sites

1. http://www.autovit.ro/bmw-320-C33665943.html

 

 

Asta de exemplu arata bine. Din anunt doar o chestie nu mi-a placut : " masina pt cunoscatori" , si probabil este remapat pt ca zice ca are 180cp. Daca nu a fost abuzata masina si softul e bun nu ar trebui sa ai probleme.

Eu am 320d e46 si pot sa zic ca merita masina. Daca e intretinuta nu o sa ai probleme cu ea iar daca vrei sa aiba ceva dotari sa te poti bucura intr-adevar de masina cam asta e pretul la care se invart.

 

 

Sau asta: http://www.autovit.ro/bmw-320-C33706766.html

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e prima masina e posibil sa nu stii prea bine cum sta treaba cu masinile sh. mai ales masini sh de minim 10 ani.

 

In primul rand trebuie sa fii constient de costul intretinerii care este mai ridicat poate chiar mult mai ridicat decat la o masina de genul golf4 astra etc.

In al 2lea rand trebuie sa intelegi ca data fiind vechimea sigur se vor gasi destule care sa pice.Si daca Doamne fereste se va intampla asta sa nu il injuuri pe fostul proprietar ca te-a ars. E ceva normal sa mai pice una alta la vechimea asta. Mai multe sau mai putine, in functie de noroc.

La ce cauti tu trebuie sa iti pui serios problema intretinerii. Habar nu am care este situatia ta financiara dar daca spui ca ai strans din greu 6000euro e posibil ca intretinerea unui e46 sa fie peste posibilitatile tale financiare. Asta e marea problema la masinile de genul e46. Ca si pret de cumparare sunt foarte accesibile dar te arde rau la intretinere.

Nu spun acum sa nu iti iei e46. Doar incerc sa te avertizez de problema intretinerii.

 

Cu siguranta si confortul nu ai de ce sa iti faci probleme. In schimb la capitolul spatiu e46 sufera destul de mult la spatiul pt pasagerii spate.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mersi ptr informatii baieti apreciez. Dar tot am citit pe forumu asta aproape orice despre masina asta. Prefer modelul asta din 2004 mai mult ca 2006 sau urmatorul sincer vb, mie unu personal mi se pare perfecta. Preferintele sunt impartite la orice om dar eu am sa zicem o atractie fata de modelul asta nu zic ca nu imi plac si alte modele si marci diferite.

Tot timpu aud... bani ptr intretinere.

Ce inseamna asta stiu ca suna aiurea de la un baiat. Combustibil ... piese uleiuri becuri cauciucuri? Sa zicem ca doar nu se strica din saptamana in saptamana sau se strica mai greu si cand a cazut ma parleste rau de tot.

Daca doriti fiti mai expliciti va rog cand spuneti despre intretinere ca vreau sa bag si eu la bibilica. Multumesc ptr informatii.

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca esti nou in ale masinilor: brate fata (~1200 lei, pui noi, te tin cativa ani), bucse brate fata 400 lei, turbo (daca s-a condus subturat masina, ~1000 euro nou, de la 1200 lei in sus reconditionat), e recomandat sa scoti clapetele de pe admisie sa nu te trezesti cu ele in motor, se mai strica piesa cu tepi (~250 lei), la km pe care ii are s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi suspensia daca nu a fost schimbata (in jur de 2000 lei), discuri + placute daca sunt duse ~1000 lei, o revizie (ulei, filtru aer, filtru polen, filtru ulei, filtru motorina, filtru epurator ~600 lei), daca se mai strica vreun furtun pe la turbo/intercooler minim 250 lei, electrovalve 250 lei/buc, ambreaj + volanta 1800 lei, etc. SUnt multe care se pot strica, dar nu e neaparat sa se strice. Edited by Kenbobo
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Foarte bune exemplele colegului Kenbobo.

Nu are de unde sa stie nimeni ce va pica la tine, poate vei avea mult noroc si timp de 1 an nu se strica absolut nimic. Toata treaba e ca trebuie sa fii constient de aceste costuri si sa ti le permiti. Adica sa pui raul in fata, daca se strica, o pot repara? Cu alte cuvinte sa nu stai cu morcovul in c*r ca daca pica ceva te-a bagat in faliment si ti-a stricat toata dispozitia.

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca esti nou in ale masinilor: brate fata (~1200 lei, pui noi, te tin cativa ani), bucse brate fata 400 lei, turbo (daca s-a condus subturat masina, ~1000 euro nou, de la 1200 lei in sus reconditionat), e recomandat sa scoti clapetele de pe admisie sa nu te trezesti cu ele in motor, se mai strica piesa cu tepi (~250 lei), la km pe care ii are s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi suspensia daca nu a fost schimbata (in jur de 2000 lei), discuri + placute daca sunt duse ~1000 lei, o revizie (ulei, filtru aer, filtru polen, filtru ulei, filtru motorina, filtru epurator ~600 lei), daca se mai strica vreun furtun pe la turbo/intercooler minim 250 lei, electrovalve 250 lei/buc, ambreaj + volanta 1800 lei, etc. SUnt multe care se pot strica, dar nu e neaparat sa se strice.

O postare de asta as vrea sa vad si de la posesori de E60 si E90, X20d nfl ambele, in topicuri aferente.

Link to comment
Share on other sites

Lol ce sa imi permit. La 900 lei salariu, trebuie sa stau flamand 5 luni sa pot schimba o piesa. Deja mi-ai dat cu lopata in cap. Imi facusem visuri si eu. Dar nu o fii dracu asa de negru incat sa mi se strice cele mai scumpe piese la inceput. De felul meu sunt mai norocos. Mersi
Link to comment
Share on other sites

nu mai speriati omul, daca e dispus sa dea 6000 pe un e46, inseamna ca e destul de bine informat si nu e nici zgarcit, altii cu aceiasi suma spera la e90 :thumbsup:

 

 

oricum si daca l orientati spre alte marci, nu aveti de unde sa stiti ca sunt mai fiabile..si piesele nu s mai scumpe ca la alte marci, exceptand bratele fata care sunt de aluminiu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La 900 de lei salariu ia-ti o masina la care principalul atu sa fie : costurile de intretinere cele mai mici!

Cu alte cuvinte eu as cauta masina cea mai noua si cu km cei mai putini pe care o poti cumpara.

Sau iti iei un e46 de 3000-4000euro (eventual 2000-2001 nfl sau fl benzina 316/318) si aia 2000eur ii pui pe dreapta si in functie de norocul pe care il ai iti vor ajunge un timp mai mare sau mai mic pentru reparatii/intretinere/benzina/rca. Dar si asa exista riscul sa iti bati joc de banii aia stransi din greu.

 

Stiu ca e aiurea sa iti dea cineva sfaturi din astea, sper ca nu te superi pe mine. Fiind la prima masina poate nu ar fi rau sa iei si o masina de aprox 2000euro (corsa, polo, fabia, megane1, focus1, astra g) macar sa iti faci o minima parere ce inseamna intretineea unei masini.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.