Jump to content

Salut pe toti, sunt nou venit pe acest forum!


Eklavya

Recommended Posts

parerea mea e ca iti indica eronat calculatoru de bord ;)

318i iti ia in oras daca traficul e ok 12%

 

Chiar nu imi da eronat si nu m-am luat dupa comp.de bord...am facut consumul si la pompa si a dat cu o eroare de 0.5 +/- pe comp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

900 lei / luna probabil este venitul constant. Sunt convins ca omul mai are si alte venituri, altfel nu vad cum sa strangi 6000 eur doar cu acel venit. Probabil parintii sunt capabili sa il ajute cu una alta, are si sotia un venit... etc...

 

In alta ordine de idei, parerea mea este ca nu merita investiti toti banii care ii ai intr-o masina, care defapt va genera inca o cheltuiala pe luna in plus in casa (cam cat toate celelalte cheltuieli la un loc). E bine sa alegi modelul/varsta masinii corelat cu veniturile totale pe care le ai, asta intr-o gandire rationala. Un impatimit insa, da, isi va baga toti banii pe care ii are si pe care ii castiga intr-o masina, dar impatimitul ala de regula este neinsurat, fara copii, si cel mai probabil inca sta cu parintii, alte griji neavand decat unde sa iasa seara cu bolidu` si cu pisi sa faca cerculete. In situatia de fata, avand in vedere sotia, viitorul copil, planuri de viitor, pasiunea pentru masini cam trebuie pusa pe locul 2.

 

Eu as alege o masina (BMW sau nu, chiar nu conteaza)care sa se potriveasca cu nevoile si posibilitatile familiei mele.

Edited by recall
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-318-C33706558.html

http://www.autovit.ro/bmw-316-C33306933.html

 

astea 2 sunt singurele pe care le-as cumpara de pe autovit (nu am legatura cu "parcul auto"), cu taxa platita ajungi undeva la 5000e

nu cred ca are rost sa iei diesel, si motor mai mare de 2l clar nu iti permiti din salariu (impozitul + asig = cateva salarii)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am stat bine sa ma gandesc inainte daca are rost sa postez ceva in topical asta... este incredibil!

 

Ignorand faptul ca initiatorul topicului a disparut...dar sincer, la 24 de ani, cu sotie si copil...nu cred ca ai nevoie de o masina, ci de un tata, care sa te tina pe genunghi si sa iti vorbeasca despre viata...dar si el...sa stie despre viata!

 

Uite, eu sunt fara sotie si fara copil, ma intretin doar pe mine, castig atat cat sa imi permit sa fac intretinerea masinii numai la reprezentanta (E46), si cu toate astea nu as merge sa dau nici 2 mii pe un E46....

Masina merita, dar nu in conditiile expuse de tine.

 

Repet, cred ca tu, inainte de toate, ai nevoie de o voce cu experienta, care sa iti dea un sfat. Cred ca ai face o greseala imensa sa dai 6 mii pe o masina, orice masina alegi.

 

Viata are alte prioritati si e posibil sa intelegi asta peste inca vreo 10 ani, sau niciodata, in functie de persoanele din jurul tau!

  • Like 6
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Mondragon: in afara de partea cu reprezentanta sunt 100% de acord cu tine. trebuie sa iti traiesti visele, dar trebuie sa le traiesti constient. vis-a-vis de partea mentionata ii dau dreptate lui darius_x; am avut masini. in reprezentante la noi nu mai ai nici o garantie; si iti pot dat exemple multe si concrete de la Procar Timisoara.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt cei ce au intrebat mai sus:

 

Chiar si cu bani sa o intretin la reprezentanta, eu, in locul lui, mai ales in locul lui, nu as cumpara o masina cu toti banii aia, mai ales ca un BMW necesita niste BANI de intretinere + cheltuieli obligatorii.

Sunt 95% sanse sa cumpere un "Junghi" vechi de 10 ani, cu j'demii de problem ascunse, tinand cont ca nu a mai avut masina si oricat de norocos ar fi el, nu are experienta despre ce inseamna o masina. Urmand ca tot ce face la masina aia sa fie SIGUR doar carpeli si eventuale vompsiri cu spray-ul, si din Junghi sa devina "coaja" sau cotet pentru gaini. Da, stiu, exagerez un pic, dar asta este imaginea de ansablu.

 

M-as afla in aceeasi situatie daca m-as gandi in momentul asta sa imi cumpar un GT3, fara sa am bani de asigurare, intretinere, benzina S.A.M.D. M-as afla in categoria alora cu sosetele rupte in pantofi, dar cobor din Mercedes lucios caruia ii atarna toba pe dedesupt. (bat saua sa priceapa calul).

 

In cea ce priveste mersul la reprezentanta, trebuie sa mergem la o bere toti sa va explic viziunea mea, sa o sustin si daca este corecta sa o si mentin, sau poate ma conving ca vad lucrurile gresit.

Pe scurt, ori de cate ori am cumparat la o masina ceva aftermarket...a crapat in maxim 6 luni. (asta este experienta mea).

Reprezentanta, printre altele, are un nume de aparat si in momentul in care o piesa nu se comporta asa cum se cuvine, o schimba in acea "garantie de piesa" fara sa te trimila la plimbare cu diferite scuze puerile. Am patit asta de multe ori, in service-uri de cartier, fiind nevoit sa investesc dublui decat as fi platit in reprezentanta.

 

Ori de cate ori am vopsit elemente la service de cartier, ajungand acolo prin recomandari solide, am primit masina inapoi, gazata, cu elemente voprise cu alta nuanta sau alt pigment de metalizat, sau cu vopsea peste elementele cauciucate..primind ca si explicatie: "asa este..nu are cum sa fie ca noua, sau..oricum, a iesit bomboana, sau este prajitura masina si noi suntem cei mai buni". la reprezentanta doar ridic din spranceana si o baga la loc, fac totul de la 0, fara sa imi pierd timp, nervi, neuroni in a convinge pe cineva sa isi faca treaba pentru care este platit.

 

Mai mult, imi place sa am istoric la masina, cand o vand sa fie asa cum trebuie sa fie, fara km dati inapoi, fara rumegus in ulei, sau negrese pe sub bara.

Edited by Mondragon
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Piese originale poti sa cumperi de la orice servis auto de cartier, nu numai la reprezentanta...in al doilea rand eu nu am rabdare si nici chef sa umblu sau sa astept pana imi fac cei de la reprentanta programare, in multe reprezentante auto nu te lasa sa stai langa masina cand lucreaza la ea(nici asta nu suport), in al treilea rand iti trec pe deviz manopera si pentru schimbat un bec sau umflat o roata, in al patrulea rand poti sa ai istoric complet si daca frecventeti servisuri de cartier(si ei au stamplila)...in ultimul rand la Auto transilvania cluj la un fost coleg de facultate ii schimbau piesele de pe masina lui pe alta indentica, noroc ca i a prins in flagrant...

 

Sigurul lucru pentru care am fost eu la reprezentanta a fost sa mi programez chipul din cheie la un Ford, numai la reprezentanta se putea face asta, da altadata nu mai calc, 5 minute m a costat 180ron!

 

Am un vecin tinichigiu care lucreaza la reprezentanta, care mi a povestit ca le vin destul de des masini care au fost avariate in timpul transportului sau au cazut de pe remorca pe care le repara si le vand de noi!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bine punctat Darius. In momentul in care la Baneasa nu or sa ma mai lase langa masina, probabil ca nici eu nu o sa mai merg, nu ca ar fi vreo mare pierdere pentru ei...un Roman cu un E46 din 2004 toamna. Pana acum am avut noroc, m-au lasat mereu langa masina, si la BMW, si la Skoda, VW, si la BMW cand aveam Rover, acum vreo 12 ani :)

 

Da, initiatorul a disparut. De multe ori critica este greu de acceptat, fie ea si constructiva, pentru unii.

 

Probabil a fost doar un test/experiment, si toata povestea a fost inventata + 900 Lei socul naucitor, si acum evalueaza impactul asupra forumistilor, face tot felul de grafice cu masuratori etc. sa prezinte o lucrare de licenta la facultatea de psihologie. :))))

Edited by Mondragon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.