Jump to content

Recommended Posts

era foarte murdara cu funingine cred ceva negru in orice caz

eu am curatat-o cind am schimbat filtrul epurator

am zis ca sa elimin ambele chestii care cauzeaza fumul da oricum cind o calc tare tot scoate poate mai putin dar tot scoate

era un topic mai detaliat legat de valva asta da nu-l gasesc acuma

mai cauta si tu

300151[/snapback]

Am cautat si eu dar nu am gasit.

uite cum stau lucrurile in cazul meu, mi s-a parut ca scoate fum cand o accelerez puternic si Sambata i-am facut revizia si am fost la un service unde proprietar este un prieten bun de-al meu, i-am zis ca scoate fum si mi-a facut un test care indica clar ca acea valva EGR nu functiona cum trebuie.Spre exemplu cand a conenctat testerul indica o valoare de 1%, i-am dat blana a scos un fum foarte dens dupa care acea valoare a sarit la 65-70%, am dat din nou blana si a iesit foarte putin fum.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am cautat si eu dar nu am gasit.

uite cum stau lucrurile in cazul meu, mi s-a parut ca scoate fum cand o accelerez puternic si Sambata i-am facut revizia si am fost la un service unde proprietar este un prieten bun de-al meu, i-am zis ca scoate fum si mi-a facut un test care indica clar ca acea valva EGR nu functiona cum trebuie.Spre exemplu cand a conenctat testerul indica o valoare de 1%, i-am dat blana a scos un fum foarte dens dupa care acea valoare  a sarit la 65-70%, am dat din nou blana si a iesit foarte putin fum.

300250[/snapback]

 

eu zic sa o cureti oricum ca nu ai nimic de pierdut

nu-i mare lucru, si pune-o dupa aia inca o data pe tester

bafta

Link to comment
Share on other sites

Am cautat si eu dar nu am gasit.

uite cum stau lucrurile in cazul meu, mi s-a parut ca scoate fum cand o accelerez puternic si Sambata i-am facut revizia si am fost la un service unde proprietar este un prieten bun de-al meu, i-am zis ca scoate fum si mi-a facut un test care indica clar ca acea valva EGR nu functiona cum trebuie.Spre exemplu cand a conenctat testerul indica o valoare de 1%, i-am dat blana a scos un fum foarte dens dupa care acea valoare  a sarit la 65-70%, am dat din nou blana si a iesit foarte putin fum.

300250[/snapback]

 

eu zic sa o cureti oricum ca nu ai nimic de pierdut

nu-i mare lucru, si pune-o dupa aia inca o data pe tester

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu zic sa o cureti oricum ca nu ai nimic de pierdut

nu-i mare lucru, si pune-o dupa aia inca o data pe tester

bafta

300528[/snapback]

am curatat-o era mizerabila rau si chiar are efect, numai scoate asa fum, oricum la motoarele "commonrail" nu poti sa elimini fumul doar daca ai filtru de particule si nici atunci.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Cea mai ieftina si simpla operatiune pe care o poti face este sa cureti valva (supapa) EGR. Mai ales ca descrii o variatie de intensitate a fumului in functie de temp. motorului. Stiu baietii de la Filaret care e. E o piesa mecanica nu are nici un senzor care sa-i poata decela blocarea si deci nu se vede la tester...

O simpla supozitie...

 

Am curatat-o deja...din pacate nu asta e motivu :blink:

 

 

si pot sa te intreb si eu cum ai curatat-o ca si eu am o problema legata de fum???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ciudat cum va plangeti ca dieselurile voastre scot fum la greu. Al meu nu scoate deloc, ochiometric vorbind. Este adevarat ca al meu este un E90, 320d dotat cu filtru de particule. Am foarte multi prieteni cu BMW-uri, si la toate care au filtru de particule nu se obesrva absolut nimic. Mai mult evacuarea de la toba de esapament este curata ca la o benzina. Si la motoarele diesel fara filtru de particule daca functioneaza in parametrii motorul nu trebuie sa scoata fum negru excesiv in sarcina. E clar ca are o problema! O diagnoza completa la o reprezentanta BMW este imperios necesara.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ciudat cum va plangeti ca dieselurile voastre scot fum la greu. Al meu nu scoate deloc, ochiometric vorbind. Este adevarat ca al meu este un E90, 320d dotat cu filtru de particule. Am foarte multi prieteni cu BMW-uri, si la toate care au filtru de particule nu se obesrva absolut nimic. Mai mult evacuarea de la toba de esapament este curata ca la o benzina. Si la motoarele diesel fara filtru de particule daca functioneaza in parametrii motorul nu trebuie sa scoata fum negru excesiv in sarcina. E clar ca are o problema! O diagnoza completa la o reprezentanta BMW este imperios necesara.

 

Pai normal ca nu scot fum de-aia se numeste FILTRU DE PARTICULE... cred ca nu faci diferenta dintre o masina fara filtru de particule de 9,10 ani si una mai noua dotata cu filtru de particule. :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.