Jump to content

Drumul nou al bulgarilor spre greci


marilynm

Recommended Posts

Salut colegi,

 

A fost cineva de curand in grecia pe drumul nou al bulgarilor, prin Makaza?

Plec pe 25 spre Igoumenitsa si as vrea sa o iau pe drumul asta nou, dar am auzit ca este partial inchis din cauza inundatiilor.

Are cineva idee? Nu as vrea sa mai merg pe sofia.

Link to comment
Share on other sites

N-am fost eu, dar un prieten care are cateva autocare mi-a spus ca este ok, drumul este mult mai scurt, soseaua cu mult mai buna decat daca o iei spre Sofia si mai ales, foarte liber (dar plin de politisti pusi "pe treaba"). Deci, mi-a recomandat sa o iau pe acolo la urmatorul drum spre Grecia ... dar ochii pe vitezometru, te opresc chiar daca ai depasit viteza cu 2-3 km/h ... Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

da, stiu de politie, nu e problema, prin bulgaria nu alerg. Vroaim doar sa stiu daca este practicabil, am auzit o discutie ieri stand la coada in carrefour, dar nu am prins tot si ma grabeam...ziceau ca o portiune este inundata, de asta intrebam daca a fost cineva de curand :).

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am citit ca aia care au fost de 1 mai pe acolo au stat 2h in vama cu 10 masini..era un singur vames care fugea de la unul la altul..nu vreau sa stiu ce e in sezon acolo, plus ca trebuie sa fi mare meserias sa nimeresti drumul ca gps-ul te duce prin balarii..cand vine vorba de bulgari drumul stiut ramane cel mai bun, asa ca tot pe sofica o iau anul asta..
Link to comment
Share on other sites

Am fost la sf lu iunie , foarte ok drumu , asfalt super , scurtezi peste 100km si iesi direct la kulata si te urci pe autostrada.

Cu coada nu stiu ce sa zic.....la dus am stat 10min la ora 7 dimineata si la intors vreo 30-40min max la 2 la pranz , cu o coada de 2km in fata.....a mers repede !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut colegi,

 

A fost cineva de curand in grecia pe drumul nou al bulgarilor, prin Makaza?

Plec pe 25 spre Igoumenitsa si as vrea sa o iau pe drumul asta nou, dar am auzit ca este partial inchis din cauza inundatiilor.

Are cineva idee? Nu as vrea sa mai merg pe sofia.

 

In ce zona vrei sa ajungi? Ma intereseaza si pe mine sa fac un weekend prelungit (sa stau 2-3 zile la plaja) si caut o zona aproape de granita cu Bulgaria dar sa fie ceva de calitate (hotel bun cu piscina, plaja cu nisip, restaurante bune etc).

Link to comment
Share on other sites

eu trebuie sa ajung in Paxos (insula). Cea mai apropiata insula cred ca este Thassos. Am fost acum 3 ani acolo, acum 2 ani in Corfu, mi'a placut mai mult in Thassos, e mai linistita.

Legat de cozi...as vrea sa plec la 00.00 din Bucuresti si sa prind ferry'ul de 14.30 din Igoumenitsa spre Paxos (care e si ultimul pana a doua zi la 9.30, cel putin asa stiu). Din ce imi aduc aminte din drumul precedent spre Corfu, cam atat am facut,~14 ore, prin Sofia. Dar acum, mai toata lumea imi recomanda drumul prin Makaza, chiar nu stiu ce sa zic. Nu a fost prea placut drumul prin sofia, as incerca si pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nimeni nu spune de bucata inchisa, iar rutele ocolitoare sunt chiar horror daca nu esti atent ce ruta alegi.

Dupa ce o sa se refaca portiunile afectate de inundatii si o sa se termine segmenele pe care inca se mai lucreaza o sa fie destul de bun drumul.

Am facut 4ore jumate de la Giurgiu la Makaza in conditiile in care am trecut vama Giurgiu la 12 noaptea si am avut un bulgar binevoitor care stia drumul(ocolea toate portiunile blocate sau in constructie) si ma astepta in caz ca ramaneam in urma.

La intoarcere nu am mai fost asa de norocos si am facut 6 ore prin Bulgaria, iar la vama am asteptat cam 20minute si era ceva coada, cam 20 masini cel putin si ceva musterii cu probleme trasi pe dreapa la supra-control.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Dar de ce nu incercati voi sa ajungeti pe la Calafat - Vidin? Podul este recent deschis iar ruta e mai aerisita.. Plus de asta ca evitati sa bateti in lung distanta pana la Sofia prin Bulgaria si astfel strabateti bulgarii in lat de la Vidin - Montana - Vratsa - Sofia - Pernik si mergeti asa pana in Grecia. Distanta de la Vidin la prima statiune din Grecia e de 500 km.. Nu stiu,e o parere personala,traficul e mai lejer oricum decat pe ruta aia super-aglomerata de la Giurgiu - Ruse. Din Bucuresti spre Calafat/Vidin se poate ajunge lejer pe ruta Bucuresti - Alexandria - Turnu Magurele - Corabia - Bechet - Calafat - Vidin (drumul Dunarii). Asta sa evitati drumul ala nasol de la Craiova - Calafat care e puscarie.
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut cand am venit din Zakynthos am zis sa incerc drumul nou pe Komotini-Makaza. O bucata buna de la greci si bulgari e asfaltata nou dar de la bulgari dupa vreo 20km e un drum nasol cu gropi, praf. Traseul continua pe la Kardzali-Haskovo-Stara Zagora-Veliko-Ruse. Ca timp nu e cine stie ce, viteza medie pana aproape de Haskovo era de max 60kmh pe drumurile alea. Personal aleg varianta pe la Alexandroupolis-Svilengrad chiar daca e mai lunga dar drumul e mai bun incomparabil.

O parte din traseul dintre Komotini-Makaza filmat de mine anul trecut in septembrie. Se poate vedea si pe google street view. E pozat drumul nou, cand se termina la bulgari street view de acolo incepe drumul prost.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

N-am mai fost cu masina in Grecia de multi ani, cum mai sta treaba cu radarele? Cand am fost ultima data, stiu ca n-am vazut niciun radar pe tot traseul. Acum tot asa lejer este? Pentru depasirea vitezei se lasa cu amenda sau amenda plus suspendare permis?
Link to comment
Share on other sites

am venit din concediu...la dus am fost pe drumul 'clasic' spre Igoumenitsa, prin Sofia (ca sa raspund si colegului de mai sus, am luat un radar la 3 dimineata, 101 pe 50 km/h, am scapat cu 50E spaga, te intelegi cu ei). Pana la Sofia drum destul de ok..de la Sofia pana ajungi pe autostrada grecilor, praf (probabil depinde si de masina...eu am avut masina plina si presiune in roti 2.8 pe spate, e39 touring, horror). Am avut portiuni pe unde am mers cu a 2a, dupa vama, la greci. M'am intors prin Makaza, am ajuns dupa 22.00, nu mai stiu cat era ceasul, la vama, unde am stat cam 20 de min. Nici drumul asta nu e stralucit, dar a fost mai ok. Edited by marilynm
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca drumul de la Sofia in jos e ok, doar la granita cu Grecia e mai nasol.

Iar pe Makaza e bun doar partea noua la granita, in rest gropi cat cuprinde si denivelat. Poate l-au mai facut intre timp, nu stiu ce sa zic. Anul trecut in septembrie asa era.

Si totusi noaptea e nasol la bulgari. Nu stiu de ce toata lumea prefera asa. Eu nu merg niciodata noaptea prin Bulgaria.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

ultimul ferry catre Paxos e la 14.30, trebuia sa ajung pana la 14.00 sa am timp sa iau si bilete etc. La intoarcere aveam ferry catre igoumenitsa la 12.30 sau 16.30, orice faceam tot noaptea trebuia sa merg prin bg.

Eu am ratat centura sofiei, am trecut prin oras. Dupa sofia a fost o bucata mai ok, dupa gata.

Link to comment
Share on other sites

M-am intors din Zakynthos acum doua saptamani. Nici un radar la greci

....autostrazii care leaga Sofia de Salonic si care teoretic la anul va fi functionala.

Nici eu n-am vazut vreun radar la greci. Am mers de obicei peste 140, max 170. Mai ales noaptea nu e nici naiba pe autostrazile lor. Aproape pustii.

Legat de Sofia-Salonic, nu prea cred. Mai e o gramada de lucru la ea. lar la greci am impresia ca lucrarile erau sistate de cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.