Jump to content

Problema schimbare viteza


CristacheVi

Recommended Posts

Salut am si eu un Bmw 730 d f01 2011 si cred ca am o problema la cutia de viteza, masina o am de 6 luni a fost achizitionata din Germania, problema este urmatoarea: mergand normal in modul drive pe la viteza 50-60-70 km/h cand incerc sa accelerez mai tare, pana in kickdown, cutia de viteza nu stie ce treapta de viteza sa isi ia si in timpul asta daca apas pedala de acceleratie la maxim cutia nu schimba deloc, in schimb daca merg la viteza asta sau la orice alta viteza si ii dau kick nu este nicio problema. Despre ce credeti ca este vorba? (De cand am luat-o nu am facut niciodata revizia la cutie iar masina are 67.000 km) multumesc
Link to comment
Share on other sites

ĂŽncearcĂŁ sa schimbi uleiul, treaba cu BMW longlife e inselatoare. sau poate un update la Soft ar rezolva problema. astea sunt variantele cele mai ieftine, ținând cont ca masina e "noua" sper sa nu se punĂŁ problema de defect la cutie. drive safe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Eu am o problema oarecum diferita. In momentul

Cand sunt in treapta a 6a, pe la 80km/h, la 1100-1200 ture si ii dau cam jumatate de pedala ( nu brusc), normal, progresiv as zice, sau o tin la limita aia unde ar trebui sa schimbe, imi da un soc, un zgaltait si schimba. Daca o calc brusc sau kick nu are nicio problema si nici in alte situatii nu imi face probleme achimba f bine, avand in vedere ca i am schimbat toate ambreiajele ai uleiul. Masina are 130k. Din ce spui tu mai sus, sa inteleg ca n ar avea nicio problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

TeodorT fiecare cutie are problemele ei. La a mea (730 F01) cand o pun in D si sunt in panta sau in rampa (deci sa fie inclinata masina) scutura rau de tot cam o secunda (si masina sta pe loc). La fel face si in R dar scutura ceva mai lejer.

Socuri si bruscari in mers am mai prins si eu, dar nu atat de des. Cutia mea devine confuza pe la 70km/h, daca o accelerez pana la blana fara sa apas butonul de kickdown nu schimba deloc (si se chinuie sa accelereze pe la 1200rpm). Daca apas si butonul se gandeste putin si apoi retrogradeaza o treapta (ceea ce e ciudat, in mod normal la blana retrogradeaza 3 trepte, foarte rar 2).

Eu iti recomand sa conduci masina in D/S. Aici cutia devine interesanta si iti ofera tot ce vrei tu. Mie mi se pare ca asa schimba mult mai bine si intr-adevar stie ce vrei. In modul D cutia e moarta, nu prea o intereseaza ce vrei sa faci.

 

Daca totusi nu vrei sa-i dai D/S, incearca sa fraieresti cutia cam asa(chestia asta functioneaza doar cu masina in modul Confort): ii dai brusc jumate de pedala sau putin mai mult si imediat lasi pedala jos. Astfel ea o sa schimbe, dar nu mai accelereaza si nu smuceste. Apoi ramane in treapta retrogradata si poti sa accelerezi fara probleme. Eu fac asta foarte des cand conduc in D (la cererea pasagerilor).

Sa stii ca nu consuma foarte mult in plus pe D/S, mie maxim imi ia 0.5l in plus, de obicei 0.2-0.3.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.