Jump to content

e90 320d fl


danny008

Recommended Posts

Dupa ceva cautari si o teama ca totul sa fie in regula, tinand cont ca am auzit foarte multe lucruri despre motoarele n47 legat de distributie, care cateodata te cam sperie, am gasit masina care m-a multumit din toate punctele de vedere.

Inainte de cumparare am facut o verificare si am vazut istoricul la BMW, cei de acolo mi-au spus sa nu am niciun dubiu in privinta kilometrilor, ca si dotarii are cam tot ce imi place (ar fi fost bun un pachet M interior-exterior), dar ma multumesc ca nu am piele ca pe fosta masina e60, nu ca nu mi-ar fi placut ca si aspect sau cum se zice "vara transpiri, iarna tine rece". Iarna nu aveam probleme sa fie chair asa rece, dar vara chiar transpiri :rolleyes: .

Am luat-o de la o persoana care e plecata din tara, masina a stat in garaj in ultimele 6 luni inainte sa o iau.

Legat de sistem audio imi faceam probleme pentru ca pe fosta masina nu era stralucit, dar de cel pe care il am acum sunt multumit, in dotarii e Hi-fi.E mult diferit fata de Logic7?

 

Schimburile de ulei si filtre + inca o verificare completa motor, distributie, ambreiaj, brate fata-spate, placute, discuri etc.

Totul ok !!

 

 

Dotari:

Code Sonderausstattung Optional Equipment

S1CAA

Selektion COP relevanter Fahrzeuge Selection of COP relevant vehicles

S1CBA

CO2 Umfang CO2 package

S1CCA

Auto Start Stop Funktion Auto start/stop function

S1CDA

Brake Energy Regeneration Brake Energy Regeneration

S249A

Multifunktion für Lenkrad Multifunction f steering wheel

S255A

Sport-Lederlenkrad Airbag Sports leather steering wheel

S313A

Aussenspiegel Anklappfunktion Fold-in outside mirror

S403A

Glasdach elektrisch Glass roof, electrical

S423A

Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A

Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S431A

Innenspiegel automatisch abblendend Interior mirror with automatic-dip

S441A

Raucherpaket Smoker package

S464A

Skisack Ski bag

S465A

Durchladesystem Through-loading system

S494A

Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S4AEA

Armauflage vorn verschiebbar Armrest front, retractable

S502A

Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system

S508A

Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S520A

Nebelscheinwerfer Fog lights

S521A

Regensensor Rain sensor

S522A

Xenon-Licht Xenon Light

S534A

Klimaautomatik Automatic air conditioning

S540A

Geschwindigkeitsregelung Cruise control

S563A

Lichtpaket Light package

S609A

Navigationssystem Professional Navigation system Professional

S612A

BMW Assist BMW Assist

S614A

Internet Vorbereitung Internet, preparations

S615A

Erweiterte BMW Online Information Expanded BMW Online Information

S616A

BMW Online BMW Online

S620A

Spracheingabe Voice control

S633A

Vorbereitung Handy Business Preparation, mobile phone, Business

S672A

CD-Wechsler 6-fach CD changer for 6 CDs

S676A

HiFi Lautsprechersystem HiFi speaker system

S698A

Area-Code 2 für DVD Area-Code 2 for DVD

S6AAA

BMW TeleServices BMW TeleServices

S6ABA

Steuerung Teleservices Control for Teleservices

P7RSA

Paket Comfort Package Comfort

S7SPA

Navi Professional/Handyvorber. Bluetooth Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

L801A

Länderausführung Deutschland National Version Germany

S863A

Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A

Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8SCA

Freischaltung Telematik länderspez. Telematics access request,country-spec.

S8SPA

Steuerung COP Control unit COP

S931A

Winter- statt Sommerreifen ab Werk Winter instead of summer tires ex-fact.

 

 

 

Si daca mecanic e totul ok, acum urmeaza:

-inmatricularea pe numele meu

-presuri noi deja comandate

-folii omologate

-1 set gume iarna noi

-1 set gume vara noi, posibil cu tot cu jante pe 18, aici astept pareri.

 

Sunt genul care imi place sa fie masina putin diferita fata de alta, dar cu bum gust(gen: o janta frumoasa, poate mai mare, poate cu negru tinand cont ca masina e gri cu folii negre..etc). Asa ca orice alt sfat pentru o modificare de BUN GUST, il astept aici.

 

Va multumesc !!

 

ps: momentan nu pot adauga mai multe poze.

post-55679-0-49321400-1405681117_thumb.jpg

post-55679-0-12423800-1405681123_thumb.jpg

Edited by danny008
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am mai reusit sa pun doua poze !

post-55679-0-19791500-1405681653_thumb.jpg

post-55679-0-13425400-1405681660_thumb.jpg

 

@Alex Nastase : Mersi mult, la fel si tu.

 

@adymateo: Legat de folii, eu le folosesc pentru ca am fost multumit pana acum de temperatura care o mentin cand masina sta in soare (nu am zis ca pun folii pe fata ca sunt Jmeker) si pentru faptul ca in caz ca lasi ceva pe bancheta din spate, gen o borseta, laptop, etc nu e asa vizibil.

Legat de jante, nu m-am referit ca vreau spinere cu semnul de la $, vreau pareri daca s-ar potrivii alt model sau alta culoare tinand cont de culoarea masinii. Cred ca pentru asta s-au fabricat diferite modele de jante si nu toate sunt in 5 spite acelasi model, dar oricum multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am referit la cele de pe fata, ci la culoare. Plus, esti un pic contradictoriu in afirmatii! Mai sus ai zis ca vrei sa arate intr-un anume fel, pentru asta apeland la folii de o anume culoare. Pai ori vrei sa ai protectie solara (caz in care nu doar foliile negre sau complet 95% isi fac treaba), ori vrei sa ti-o admire (nu stiu exact cine) pe strada?

 

Toate jantele negre sau cu tente inchise arata urat. Culoarea de o au cele de pe masina acum e frumoasa. Intr-una din poze e un Audi. Culoarea aia iarasi merge la o janta. Restul sunt doar de cocalareli.

 

Decat sa arunci banii pe fereastra cu astfel de tiganeli, mai bine ai face o intretinere mai buna, un casco etc.

Edited by adymateo
  • Downvote 24
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am referit la cele de pe fata, ci la culoare. Plus, esti un pic contradictoriu in afirmatii! Mai sus ai zis ca vrei sa arate intr-un anume fel, pentru asta apeland la folii de o anume culoare. Pai ori vrei sa ai protectie solara (caz in care nu doar foliile negre sau complet 95% isi fac treaba), ori vrei sa ti-o admire (nu stiu exact cine) pe strada?

 

Toate jantele negre sau cu tente inchise arata urat. Culoarea de o au cele de pe masina acum e frumoasa. Intr-una din poze e un Audi. Culoarea aia iarasi merge la o janta. Restul sunt doar de cocalareli.

 

Decat sa arunci banii pe fereastra cu astfel de tiganeli, mai bine ai face o intretinere mai buna, un casco etc.

 

 

daca citeai atent am zis ca accept ca sfat unele modificari de bun gust, tinand cont ca masina are (va avea) folii negre. Foliile nu le-am pus la modificari, despre ele am scris mai sus ca urmeaza sa le pun, pentru mine sunt un "must have".

 

@kenbobo: cam "urate" jantele si "urata" combinatia. :))))

 

Din cele spuse de colegu adymateo, am ajuns la concluzia ca jantele trebuie sa fie culoarea masini, sunt excluse contrastele.

Edited by danny008
Link to comment
Share on other sites

@adymateo

 

Se pare ca ai chef de harță azi.

 

Daca tot faci pe corectul, total anti-cocalareala, etc. de ce ai userul " adymateo" ?

 

Daca tie ti se par urate jantele alea, e problema ta. Gusturile nu se discuta. Nu poti sa intri aici pe forum si sa te "c*ci" pe gusturile altora.

 

Nu-ti plac, ti-ai spus parerea, ok. Acum abtine-te de la jigniri.

Edited by Kenbobo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa. S-o conduci sanatos.

 

Multumesc mult. La fel si tu !

 

E normal ca gusturie nu se discuta, pentru asta nu am 10 CD-uri la oglinda, leduri albastre la picioare si semnul de la Nike pe luneta. Cand m-am referit la sfaturi de bun gust, asteptam ceva pareri de la persoane care stiu despre ce vorbesc, sau care au facut asa ceva pe masina lor si i-au schimbat aspectul in mai bine. gen: poate o janta chiar si argintie, dar cu buza mai lata sau mai putin lata, cu spite mai multe sau mai putine, concave sau nu etc...dar poate colegul nostru a auzit doar de modificari ca asta:

 

post-55679-0-94121200-1405685515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si se vede ca stii care-s prioritatile , eu sunt pe acelasi principiu...prima data mecanic sa fie ok , apoi esteticul. Ignora frustratii care stiu doar sa bata la tastatura doar de dragul de a o face

 

 

Degeaba e frumoasa si arata bine daca merge doar pe platforma. Am pus foarte mare accent pe starea tehnica, dupa esteticul. Kilometrii are 172.000 dar reali, asa mi s-a spus, tinand cont ca toate vizitele la BMW au fost progresive.

 

Legat de aspect sau modificari estetice, fiecare o face pe placul sau. Nu sunt adeptul lucrurilor exagerate, dar la 24 ani mai ai unele idei in cap :)). Dupa 35 promit sa imi iau ceva break :))

Link to comment
Share on other sites

@Cristian.O: Cu cea mai mare placere.esti din targu mures?

 

@bogdan_g: 11700euro

 

@claudiu snc: mersi mult. de distributie tot citisem, acum nu stiu ce sa cred. mai am una acasa, tot n47 dar cu 143cp de 2 ani si nu are nicio problema. Km par a fi reali, asa mi-au zis la bmw, intrarile in reprezentanta fiind progresive, si destul de dese. mi-au spus ca la orice verificare doar a cheii, deja se inregistreaza in baza lor de date. de la 0km pana acum avea cam 15-16 intrari.

 

@lucianWRC: clar v-a ramane cat mai Oem, poate pe viitor un pachet M. la jante ma bate gandul la ceva bbs-uri cu buza sau fara, inca nu stiu. mai studiez pe aici pe forum.

 

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Si mai am o intrebare, pentru cine ma poate ajuta. Am USB in torpedou, dar daca bag un stick nu il recunoaste. Cum se procedeaza? Se conecteaza doar la telefon??sau?trebuie sa fie muzica un anumit format?

Am incercat si in foldere si fara foldere dar degeaba. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si mai am o intrebare, pentru cine ma poate ajuta. Am USB in torpedou, dar daca bag un stick nu il recunoaste. Cum se procedeaza? Se conecteaza doar la telefon??sau?trebuie sa fie muzica un anumit format?

Am incercat si in foldere si fara foldere dar degeaba. Multumesc

 

Stick-ul din torpedou e pentru update harti si copiat muzica pe HDD-ul masinii. Nu merge sa citesti de pe stick.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.