Jump to content

Rechemare service model seria 3 E46


thematriksz

Recommended Posts

Si eu am fost azi la bmw filaret si l-au schimbat. :)

La BMW Filaret am fost si eu, culmea tot pe 27 ianuarie. Le-am dat mail cu seria masinii si m-au programat la data si ora care am vrut-o eu, airbag-ul fiind in stoc. Un mare + pentru BMW Filaret, citind posturile anterioare.

Intrebarea mea este urmatoarea: Tie ti-au dat cumva o hartie la iesirea din service referitaore la interventia asta?

Eu nu am primit nimic (in urma interventiei mi-au schimbat si clemele de la ornamentul bordului care erau rupte si pe care le-am platit eu) motivarea fiind ca si-au schimbat programul/soft-ul de service si nu au putut sa scoata factura deoarece clemele nu intra in recall si trebuie sa le factureze separat si pana la urma nu au putut factura nimic. Am primit doar un bon pentru cleme si cand deslusesc ei noul program factureaza.

 

Cert este ca nu am vazut sa fi testat functionalitatea airbag-ului, doar au desfacut, au scos, au schimbat si au inchis lucrarea. Nici eu nu am intrebat nimic dar asta dintr-o experienta similara de recall la Peugeot cand in urma unei revizii m-au informat verbal ca au schimbat nu stiu ce pe la frane intr-o campanie de recall fara nicio hartie ulterioara la mana.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat si eu vineri la Automobile Bavaria pentru a afla daca masina mea (un E46 320i din 1999) este inclusa in lotul rechemat. Am fost surprins sa aflu faptul ca nu este pe lista rechemarilor, iar explicatia primita a fost legata de faptul ca anul de fabricatie nu este in lista celor rechemate. Din cate am citit, nu era si anul 1999 inclus?
Link to comment
Share on other sites

M-au intrebat daca am mai fost la ei, banuiesc ca sa-mi faca fisa. Le-am zis frumos ca nu si n-au mai zis nimic.

Schimbarea ar trebui sa se faca gratuit pentru ca vine de la Bmw, desi m-au intrebat daca doresc sa fac schimbarea. Pai cat timp e recall, de ce sa nu-l schimbe?

Poate a facut vreun coleg schimbarea la cluj si ne spune cum a fost.

Link to comment
Share on other sites

treaba sta in felul urmator , daca mergi la reprezentanta cu orice e46 , fie pentru o diagnoza fie pentru o revizie , iti spune ca ai rechemare in service pentru airbagul dl pasager , accepti si te programeaza ... eu am fost la sibiu la sfr lunii octombrie si prin 10 ianuarie am fost chemat , operatiunea a durat 1h maxim . pentru ca sa vi-l schimbe trebuie sa mergeti la reprezentanta cu orice ....

 

da cand mergi acolo te intreaba daca vrei si o spalare din partea Bmw gratis !

Edited by 0kta03
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce va bucura asa de mult spalarea aia gratis. Pentru ca e gratis ?

E normal sa te intrebe daca vrei sa schimbi airbag-ul, daca vrei sa iti spele masina, etc. Pentru ca nu e a lor, trebuie sa ceara permisiunea. Si poate ca tu esti atasat de noroiul de pe ea si nu vrei sa fie spalata.

 

Eu niciodata nu am fost multumit de cum mi-au spalat-o.

Masina mea e inca in service pentru ca este avariata si i-am rugat sa o impinga in spalatorie sa o spele pentru ca sta cu sarea pe ea de aproape o luna. Nu au vrut, chiar daca am zis ca platesc cat costa. Ca sa vezi.

Edited by Beriba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La BMW Filaret am fost si eu, culmea tot pe 27 ianuarie. Le-am dat mail cu seria masinii si m-au programat la data si ora care am vrut-o eu, airbag-ul fiind in stoc. Un mare + pentru BMW Filaret, citind posturile anterioare.

Intrebarea mea este urmatoarea: Tie ti-au dat cumva o hartie la iesirea din service referitaore la interventia asta?

Eu nu am primit nimic (in urma interventiei mi-au schimbat si clemele de la ornamentul bordului care erau rupte si pe care le-am platit eu) motivarea fiind ca si-au schimbat programul/soft-ul de service si nu au putut sa scoata factura deoarece clemele nu intra in recall si trebuie sa le factureze separat si pana la urma nu au putut factura nimic. Am primit doar un bon pentru cleme si cand deslusesc ei noul program factureaza.

 

Cert este ca nu am vazut sa fi testat functionalitatea airbag-ului, doar au desfacut, au scos, au schimbat si au inchis lucrarea. Nici eu nu am intrebat nimic dar asta dintr-o experienta similara de recall la Peugeot cand in urma unei revizii m-au informat verbal ca au schimbat nu stiu ce pe la frane intr-o campanie de recall fara nicio hartie ulterioara la mana.

 

Multumesc.

 

Nu am platit clema si nu mi-au dat factura sau altceva ca au schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat si eu vineri la Automobile Bavaria pentru a afla daca masina mea (un E46 320i din 1999) este inclusa in lotul rechemat. Am fost surprins sa aflu faptul ca nu este pe lista rechemarilor, iar explicatia primita a fost legata de faptul ca anul de fabricatie nu este in lista celor rechemate. Din cate am citit, nu era si anul 1999 inclus?

doar unele e46 au "problema" cu airbagul. din cate stiu cele pana in 03 sau 06 1999 nu au problema, doar cele dupa aceasta data au problema.

poate ne confirma vreun coleg cu masina din 98 sau primele luni ale lui 99 daca a schimbat sau nu airbagul.

Link to comment
Share on other sites

doar unele e46 au "problema" cu airbagul. din cate stiu cele pana in 03 sau 06 1999 nu au problema, doar cele dupa aceasta data au problema.

poate ne confirma vreun coleg cu masina din 98 sau primele luni ale lui 99 daca a schimbat sau nu airbagul.

 

Salut. Am uitat sa mentionez faptul ca masina mea este din 07.1999 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.