Jump to content

conducte frana e46


Recommended Posts

salut , mi s-au spart conductele de frana la un e46 320i , ma intereseaza daca stiti un service unde le pot achizitiona si monta (in bucuresti) ... sau de unde pot cumpara conductele.

am nevoie de toate conductele cap-coada.

Multumesc.

 

 

 

P.S: Daca am gresit sectiunea rog un moderator sa o mute unde trebuie, ms

Edited by Tazue46
Link to comment
Share on other sites

Cum ai reusit sa "spargi" conductele ? o_O

Daca intr-adevar sunt conductele, trebuie sa iei unele noi fie de la reprezentanta, fie de la baietii cu piese, dar sfatul meu e sa iei unele OEM, nu te joci cu siguranta ta si a celor din jur. Dupa care, te indrepti frumos spre un service care are habar sa ti le modeleze dupa caroserie. Sau iei unele de la dezmembrari, dar le dai jos cu maaaare atentie.

 

Daca sunt furtunele, iei niste ATE-uri de la primul magazin de piese care iti iese in cale.

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

nu stiu nici eu cum s-au spart...am avut masina la RS Tuning si cand am luat-o de la vopsit s-au spart conductele... ambele pe spate...m-am uitat sub masina cu un mecanic si toata instalatia e mancata... momentan doar la partea spate am probleme pe care le-am remediat oarecum si am frane doar pe fata. de aia am spus ca am nevoie de conducte cap-coada :)
Link to comment
Share on other sites

De la dezmembrari cam greu sa gasesti conducte intregi in care sa ai baza,...dar exact cum se procedeaza la Opel si Vag-uri....iti iei conducta de cupru (dupa ce in prealabil ai masurat diametrul conductei de pe masina) si mergi la un meserias care are un aparat de bercuit conducte.

Scoate conductele vechi,trage traseul lor in cleme si apoi bercuieste terminatiile dupa ce monteaza niplurile pe ele.

Oricum poti achizitiona si conductele originale de la modulul abs pena la puntea spate...in jur de 100 lei bucata.

Link to comment
Share on other sites

la masina nu s-a umblat dedesubt ... pur si simplu au cedat...vechime...rugina... asa am gasit la dezmembrari 300ron si le si monteaza ei contra cost ... sau 500ron din cupru si cica le monteaza un „meserias„ ... acum nu stiu ce sa aleg. La Unix am gasit conductele dar undeva la 1200ron
Link to comment
Share on other sites

Ce conducte iti trebuiesc mai exact ?Din unitatea abs pana la puntea spate pana in furtunele de frana ?

Daca da...lasi o serie de caroserie la un magazin si ei iti dau un coduri pentru ca exista posibilitatea sa achizitionezi conducte pe original si cam tragi mu.e celor care iti dau asemenea preturi.

Daca nu ai DSC pe masina conducta din stanga este MAXIM 100 lei si conducta din dreapta 100 lei + niplul de legatura 20 lei + terminatia conductei 98 lei.

Rexulta un total de 318 lei cu indulgenta....nu 1200 lei,nu 300 lei conducte coapte...nu 500 lei.

Problema des intalnita la e 46 este terminatia conductei din dreapta....este predispusa uzurii pentru ca vine ,,contra apei''.

http://www.ecstuning.com/Search/34326766825/ES61519/

http://www.ecstuning.com/Flyer-Flush_License_Plate_Bolts/ES61435/

Link to comment
Share on other sites

da imi trebuie tot ansamblul de conducte pentru ca sunt coapte si pe la imbinarea de la T-ul din spate care ramifica st-dr . iar pe spate sunt sparte ambele st-dr. momentan am frane doar pe fata :)) ms de sfat GABIVVX1 o sa incerc luni la un magazin de piese sa vad ce si cum sta treaba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.