Jump to content

Problema Bmw e46 facelift


Recommended Posts

Salutare. Sunt nou aici pe forum si am citit multe posturi si iertatima ca am deschis topic nou dar totusi nu miam dat seama ce problema are masina mea. Deci.. Am un bmw e46 facelift din 2002 cu 150cp.Si problema care numi da pace este aceasta: Cand bag in retur sau in 1 se aude o bubuit infundat in spate. Iar cand merg cu 1-a si accelerez brusc se aude niste batai in podea undeva la mijloc.. Eu o simt ca si cum ar bate in cotiera sau chiar sub bancheta din spate.. Cand accelerez bate si in 1-a si 2-a si 3-a, In a 4 si 5 nu bate. Chiar si cand e un deal mai abrupt si creste viteza ea bate uneori la turatii medii.La turatii mari nu.Masina trage bn atunci cand bate dar bate puternic . As vrea sa va cer ajutorul si tin sa multumesc anticipat pt raspunsuri. am auzit ca ar fi flansa.. sau chiar diferentialul..ori volanta.. mam uitat la flansa de langa cutia de viteze si nu pare rupta dar totusi.. Eu sunt in italia iar curand merg in ro la mecanic.. un priten mecanic miar spus ca ar trebui schimbata volanta..dar na.. mecanici uneori o iau pe ghcite si nas vrea sa schimbe toate astea doar pt o bataie.. volanta poate sa bata asa?DAca ar bate volanda as schimbao impreuna cu kitul de ambriaj.. dar daca o schimb si tot bate nam rezolvat nimic..Astept parerile voastre.. multumesc pt ca ati citit. o zi buna! Edited by Abel
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DAr flansa e doar aceea de langa cutia de viteze sau mai sunt?AS vrea tare mult sa nu fie diferentialul dar na.. el ar trebui sa huruie daca e pe duca dar la mn e totul bn..doar bate.. si aia uneori.. DAr cand iar curba la deal si accelerez dupèa ce am schimbat viteza bate ..si mie frica sa nu raman pe drum cu ea.. si bate destul e mult cand o calc la deal.. Edited by Abel
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

deci? alte pareri? flansa e doar aceeia de langa cutia de viteze? Daca da.. eu mam bagat sub masina si mam uitat dar pare in stare destul de buna...Ma scuzati cA insist atat... saptamana viitoare merg la mecanic dar as vrea na sa ma astept la cv mai ieftin.. de aia pun atatea intrebari.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

deci? alte pareri? flansa e doar aceeia de langa cutia de viteze? Daca da.. eu mam bagat sub masina si mam uitat dar pare in stare destul de buna...Ma scuzati cA insist atat... saptamana viitoare merg la mecanic dar as vrea na sa ma astept la cv mai ieftin.. de aia pun atatea intrebari.

 

Saraca limba romana ... tara rau o mai chinui :bye:

Link to comment
Share on other sites

Saraca limba romana ... tara rau o mai chinui :bye:

 

''Tara'' o mai chinui si tu :)) ,glumeam ;)

On: eu as incepe prin a schimba flansa de la cardan si bucsa mare de la diferential...nu sunt scumpe si se schimba usor ..apoi daca mai ai vreo bataie poti intradevar sa te gandesti la diferential/volanta. Poti sa verifici si evacuarea cap-coada cum a zis mai sus un coleg sa vezi,poate e desprinsa pe undeva . Good luck !

Link to comment
Share on other sites

Da intradevar stiu ca nu sunt chiar bun la exprimat corect dar nu puteti avea asteptari asa mari de la unul care vb f mult pe chat cu prescurari si cuvine. In plus stau in italia si am mai pierdut din limba romana pe drum. Oricum am fost la mecanic si a mers cu ea si a batut si atunci cand ia dat talpa... Si mia zis ca e rulmentul intermediar. Marti merg sa imi desfaca ca sa stiu exact ce are si imi verifica si volanta in ce stare e.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.