Jump to content

Ulei pe la motor


Recommended Posts

garniturili de la capacul de distributie

e ceva chischirei

 

Garniturile in poza in care se vede din curea dar in cealalta unde e ulei in adancitura aia tot de la garnituri? Acuma citeam tot pe forum dar de prin 2012 :)) ca au mai schimbat garniturile de la distributie si dupa 1000 km a inceput din nou sa se vada urme de ulei...

PS: se poate sa piarda atat ulei incat sa se observe pe joja in situatia de fata ? sau sunt alte cauzele disparitiei uleiului...?

Link to comment
Share on other sites

Acolo,ar putea fi de la garnitura corpului filtrului de ulei!

O cauza a disparitie uleiului, ar fi si simeringurile de la supape!

 

Bun,,mersi...stiu de simeringuri/valva pcv...cred ca e cel mai discutat subiect cand vine vorba de n42b20... :)

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

ca sa vezi pe unde curge .... curata si apoi vezi unde apare .... eu aveam aproape la fel .... am luat masina acum o luna am facut partea din fata a motorului "bec" si totodata am schimbat garnituri la vanos si senzorii de axe cu came (erau ieftine si se meritau oricum) am 500 km facuti si nu e un strop de ulei.

La mine nu se vedea nimic in zona filtrului de ulei asa ca am scapat, dar tu cu siguranta o sa ai nevoie....eu unul m-as folosi de schemele de pe realOEM.com pentru a desface corpul filtrului de ulei. Nu am incercat inca dar banuiesc ca o data ce dai capacele de plastic jos si filtrul de ulei, cred ca sunt destul de intuitive operatiunilor ce urmeaza pentru a schimba si garnitura respectiva.

Edited by alexjackal
Link to comment
Share on other sites

ca sa vezi pe unde curge .... curata si apoi vezi unde apare .... eu aveam aproape la fel .... am luat masina acum o luna am facut partea din fata a motorului "bec" si totodata am schimbat garnituri la vanos si senzorii de axe cu came (erau ieftine si se meritau oricum) am 500 km facuti si nu e un strop de ulei.

La mine nu se vedea nimic in zona filtrului de ulei asa ca am scapat, dar tu cu siguranta o sa ai nevoie....eu unul m-as folosi de schemele de pe realOEM.com pentru a desface corpul filtrului de ulei. Nu am incercat inca dar banuiesc ca o data ce dai capacele de plastic jos si filtrul de ulei, cred ca sunt destul de intuitive operatiunilor ce urmeaza pentru a schimba si garnitura respectiva.

 

Mersi frumos de explicatie...imi poti arata te rog ce garnituri ai schimbat tu pe real oem ca nu-mi dau seama nicicum...

Link to comment
Share on other sites

La ce vad in poza, sigur e si garnitura de la corpul filtrului de ulei.

 

E prins in 3 suruburi si se schimba foarte usor.

 

Garnitura costa 20 de lei.

 

 

LE: nu trebuie sa dai jos filtrul de ulei. Doar cu o tubulara de 10 (parca).

Edited by DonJon
Link to comment
Share on other sites

La ce vad in poza, sigur e si garnitura de la corpul filtrului de ulei.

 

E prins in 3 suruburi si se schimba foarte usor.

 

Garnitura costa 20 de lei.

 

Ok mersi...pe acolo pierde foarte putin deoarece am sters bine zona respectiva si dupa aprox. 200 km parcursi nu se vede ulei pe acolo...acuma nu stiu..am sters bine toate zonele unde am vazut a fi ulei/mizerie si mai verific dupa o saptamana,doua. Corpul filtrului de ulei din cate am vazut in real oem are 2 garnituri...intradevar una e 20-25 lei si cealalta vreo 35 de lei...o sa schimb toate garniturile de pe la motor pana la urma sa stiu o treaba,apoi daca pierd in continuare ramane valva pcv/simeringuri supape ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.