Jump to content

Lichid frana 525d f10


Recommended Posts

Am achiziționat un 525d f10, an 2012, de aproximativ o luna si am observat ca lichidul de frana este sub minim in recipientul din compartimentul motor. Tocmai ce i-am facut revizia la dealer si am menționat expres problema, masina având certificat premium selection si garantie Europlus. Inginerul de service mi-a spus ca daca ar exista probleme cu nivelul ar apĂŁrea martor in bord si dupa ce au facut revizia si verificĂŁrile mi-a transmis ca sistemul de frânare nu are nicio problema. Dintre posesorii de f10 a mai ĂŽntâlnit cineva situatia respectiva? Ăncerc sa revin maine eventual cu o poza cu recipientul de sub capota.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Valabil pentru orice masina: uzura placutelor de frana duce la scaderea nivelului lichidului de frana. Cand se monteaza placute noi, acesta revine pe maxim sau aproape. Uzura placutelor face ca pistonul etrierului sa iese mai mult in afara iar lichidul de frana cum e si normal scade.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe BC apare ca ar trebui schimbat peste 10 luni. La e90 il schimbam odata la 2 ani dupa cum apĂŁrea pe BC, acum la f10 fie a fost schimbat inainte sa cumpĂŁr masina, fie BC cere schimb doar la 3 ani. Menționez ca la Autotransilvania nu mi-a recomandat nimic, in conditiile in care ei la observatii recomanda sa schimbi cam orice.:)
Link to comment
Share on other sites

Lichidul de frana este foarte higroscopic (absoarbe umiditatea din aer). Consecintele sunt mai grave iarna, pot apare aschii de gheata pe circuitul de franare. Vara nu e chiar un dezastru, dar oricum este bine ca lichidul de frana sa fie schimbat la timp, asa cum arata BC-ul.

 

PS

Imi aduc aminte de prima mea masina, un Oltcit. Dupa ce l-a tavalit un unchi vreo 10 ani, l-am mai tinut si eu vreo 5. In toti cei 15 ani si cca 400.000 km, nimeni n-a schimbat lichidul de frana, doar l-am completat ... Ce vremuri dom'le, ce vremuri ... :)

Link to comment
Share on other sites

Pe BC apare ca ar trebui schimbat peste 10 luni. La e90 il schimbam odata la 2 ani dupa cum apărea pe BC, acum la f10 fie a fost schimbat inainte sa cumpăr masina, fie BC cere schimb doar la 3 ani.

 

La VAG (masinile fabricate dupa 2011) in planul de service se recomanda prima schimbare a lichidului dupa 3 ani iar apoi din 2 in 2 ani. Posibil sa fie aceiasi recomandare si la BMW din moment ce iti indica la 3 ani.

Edited by iwolffy
Link to comment
Share on other sites

2 ani la mine (F10, 520d, 2011).

 

 

La VAG (masinile fabricate dupa 2011) in planul de service se recomanda prima schimbare a lichidului dupa 3 ani iar apoi din 2 in 2 ani. Posibil sa fie aceiasi recomandare si la BMW din moment ce iti indica la 3 ani.

 

Mersi de ajutor. Cred ca trec zilele astea pe la autotransilvania sa il completeze din moment ce am pe factura revizie volum standard si probabil il schimb in toamna sa nu am emotii la iarna.

Link to comment
Share on other sites

Valabil pentru orice masina: uzura placutelor de frana duce la scaderea nivelului lichidului de frana. Cand se monteaza placute noi, acesta revine pe maxim sau aproape. Uzura placutelor face ca pistonul etrierului sa iese mai mult in afara iar lichidul de frana cum e si normal scade.

 

Am trecut azi la pe autotransilvania si inginerul mi-a dat explicatia aceasta cu uzura placutelor de frana si m-a asigurat ca totul e in regula. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 years later...
  • 4 weeks later...

Mereu se face aeririse completa dupa ce se schimba lichiduld e frana, o data la 2 ani ;) daca cel care ti-a schimbat lichidul nu a aerisit, inseamna ca a facut treaba de mantuiala sau habar nu are.

 

 

Din pacate doar a schimbat lichidul de frana. Am intrebat daca se face si aerisirea si a zis ca nu este nevoie.

So... Ca idee cum se face o aerisire ? Este nevoie si de tester?

Cand merg la mecanic sa stiu despre ce este vorba.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate doar a schimbat lichidul de frana. Am intrebat daca se face si aerisirea si a zis ca nu este nevoie.

So... Ca idee cum se face o aerisire ? Este nevoie si de tester?

Cand merg la mecanic sa stiu despre ce este vorba.

 

se pune o pompa sus si se deschid, pe rand, aerisitoarele pana curge lichid curat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.