Jump to content

Nu se accelereazĂŁ . 329 D e46


Recommended Posts

Salutare. Câteodatã nu se tureaza masina mai mult de 2500 ture chiar daca apas pedala la blana. De obicei daca trag pe dreapta opresc motorul si ii dau cheie iar.. Merge corect .. Se tureaza si peste 2500 ture. Oare sa fie de la combustibil prost .. Sau vreo turbosuflanta ..?

 

Si la mine face la fel... mi s-au dat mai multe explicatii.

 

- benzina proasta

- EGR murdar

- catalizator

- debitmetru / sonda lamda.

 

Solutii propuse:

 

- aditiv in benzina

- curatat injectoare

- curatat / inlocuit EGR / Debitmetru / Sonda (daca dau eroare pe tester).

 

Eu am inceput cu aditiv, ca este cea mai ieftina solutie, si care se presupune curata injectoarele. Rezultate inca nu au aparut, dar au trecut doar 2 zile :) Mai astept.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut. am intampinat o problema la BMW'ul meu (e46 320D 150CP euro4) si as fi recunoscator daca cineva de aici care a patit la fel si a rezolvat problema, ma poate ajuta si pe mine. se intampla cateodata sa se blocheze si sa nu mai traga (un fel de LIMP MODE), chiar daca eu apas pedala de accelerare pana la podea se blocheaza la o turatie si la un consum de aproximativ 10-11 l/100km si nu mai trece peste. daca iau piciorul de pe acceleratie scade turajul si consumul iar dupa ce apas din nou pana la capat pedala de acceleratie se blocheaza din nou la aceleasi valori pana cand isi da drumul dintr-o data. am incercat sa schimb viteza turajul a crescut dar acul de consum tot nu a trecut de 10-11 l/100km. daca i-au contactul si il pun masina isi revine. postez un link cu o filmare ca sa fie mai explicita situatia aici:

 

Multumesc! Baietii de la service nu m-au putut ajuta...pe tester aveam eroare la bujii si la ASC/DSC si au spus ca nu isi pot da seama de la ce poate fi problema.

Link to comment
Share on other sites

salut. am intampinat o problema la BMW'ul meu (e46 320D 150CP euro4) si as fi recunoscator daca cineva de aici care a patit la fel si a rezolvat problema, ma poate ajuta si pe mine. se intampla cateodata sa se blocheze si sa nu mai traga (un fel de LIMP MODE), chiar daca eu apas pedala de accelerare pana la podea se blocheaza la o turatie si la un consum de aproximativ 10-11 l/100km si nu mai trece peste. daca iau piciorul de pe acceleratie scade turajul si consumul iar dupa ce apas din nou pana la capat pedala de acceleratie se blocheaza din nou la aceleasi valori pana cand isi da drumul dintr-o data. am incercat sa schimb viteza turajul a crescut dar acul de consum tot nu a trecut de 10-11 l/100km. daca i-au contactul si il pun masina isi revine. postez un link cu o filmare ca sa fie mai explicita situatia aici:

 

Multumesc! Baietii de la service nu m-au putut ajuta...pe tester aveam eroare la bujii si la ASC/DSC si au spus ca nu isi pot da seama de la ce poate fi problema.

Salut!Daca ai pus testerul pe masina,ce valoare a dat la turbo,baga presiunea nominala la turatie maxima?Daca nu face turbina presiune poate sa fie si de la geometria variabila care poate sa fie imbacsita de funingine,asta daca ai obiceiul sa mergi subturat.Si chestia cu eroare la DSC,este posibil ca din aceasta cauza sa se taie alimentarea la motor.De cele mai multe ori cand intra DSC-ul iti este taiata pedala de acceleratie.Incearca sa rezolvi eroarea de la DSC,si vezi daca mai face acest simptom.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

# ERRORS IN UNITS

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Unit BMWTNR HW SW-FSW ERRORS / SHADOW-MEMORY

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DDE* -> 7.794.624 10 172.2.0 6 errors / 1 error

EWS -> 6.905.667 03 08 no errors

ABS* -> 6.765.452 01 0.0.112 no errors

LEW -> 6.760.232 04 04 no errors

A/C -> 4.126.707 36 18 1 error

SRS -> 6.933.238 10 33 no errors / 1 error

IKE -> 6.940.882 30 36 1 error

LCM -> 6.936.822 25 36 no errors / no errors

ZKE -> 6.944.842 20 41 1 error / no errors

MFL -> 0.000.000 01 11 no data

PDC -> 6.921.415 02 17 no errors

AIC -> 6.923.954 40 32 no errors

RAD -> 6.932.430 61 54 no errors

SZM -> 6.925.501 02 04 no errors / no errors

SHD -> 6.928.756 B4 19 no errors

 

 

 

 

# ERRORS DETAILS - DTC(hex)/PARAM(hex)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DDE* -> 4212/24 - Glow plug cylinder 1

4222/24 - Glow plug cylinder 2

4232/24 - Glow plug cylinder 3

4191/02 - Air charge pressure controller

4521/32 - Air charge control

48A3/08 - Data (ASC1)

Shadow-memory:

48B3/08 - Data (ASC2)

 

 

A/C -> 20/02 - AUC heating

 

 

SRS -> Shadow-memory:

70/20 - Seat occupancy detector, break of seat mat

 

 

IKE -> BF/78 - Internal fault, EEPROM checksum 1 (BMW-section), coding incorrect/incomplete

 

 

ZKE -> 07/21 - Anti-theft alarm system: Siren, Radio interior protection, Tilt alarm sensor or Wire STDWA Short circuit to ground or Open circuit

 

 

 

 

# SCAN END

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

mi-a zis la service ca la ralanti presiunea e buna, la turatie maxima nu imi aduc aiminte. in principiu ca actuatorul nu functioneaza corect.

Edited by borhy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.