Jump to content

Aplcatie Smartphone pt radare si trafic


Adrian Pirvulescu

Recommended Posts

Nu vreau sa fiu carcotas, dar aplicatia Waze este destul de buna pentru asta, si aplicatia voastra tot pe croud sharing se bazeaza, presupun ca baza de utilizatori este destul de mica.

Veniti cu ceva in plus ? Waze pe langa radare este si GPS Navigator cu trafic in timp real, astfel iti alege cea mai optima ruta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu carcotas, dar aplicatia Waze este destul de buna pentru asta, si aplicatia voastra tot pe croud sharing se bazeaza, presupun ca baza de utilizatori este destul de mica.

Veniti cu ceva in plus ? Waze pe langa radare este si GPS Navigator cu trafic in timp real, astfel iti alege cea mai optima ruta.

 

 

Salutare si mersi de comment.

 

De acord cu tine in ceea ce priveste optiunile de navigare. Tinta noastra nu este sa construim o aplicatie de navigatie, ci o aplicatie speciala pt romani si mediul romanesc.

As enumera cateva din avantajele folosirii aplicatiei RadareRO:

- nu ai nevoie constanta de conexiune la internet (de indata ce esti pt o scurta perioada online aplicatia isi face automat update cu ultimele noutati in materie de radare).

- volumul de data de internet utilizat de aplicatia noastra este sub 5% din cea a competitorului nostru (si asta se poate domonstra cu date)

- nu ai nevoie sa te loghezi cu contul de farcebook sau mai stiu eu ce ca sa postezi informatii (si eventual sa iti posteze aplicatia pe contul tau mai stiu eu ce invitatii catre prieteni)

- nu in ultimul rand dar cel mai important, nu ne bazam numai pe rapoartele untilizatorilor cand vine vorba de pozitia radarelor, si de asta va puteti convince in timp doar folosind aplicatia.

 

Ar mai fi multe altele... ca modulul HUD, un vitezometru destul de dragut samd...

Sper ca te-am convis macar sa o incerci. In curand va fi disponibila si versiunea pt iPhone.

 

O zi buna!

 

PS: Aplicatia este relativ noua pe piata, dar numarul utilizatorilor creste vertiginos ;) momentan numai in Bucuresti, Timisoara, Cluj si Iasi sunt mai multi useri activi zilnic decat in celelate aplicatii cu acelasi profil.

Link to comment
Share on other sites

Nu am folosit pana acum Waze dar m-ati facut curios sa instalez aplicatia voastra si pt. faptul ca este "autohtona" ( sau cel putin asa am inteles eu ). Bafta multa in continuare!

Ca sa fiu sincer Waze ca si detector de radar e ok dar ca si navigator m-a condus de mai multe ori in "balarii"

 

Ca si completare la waze mai nou politia detine ceva tehnologie cu care bruiaza semnalul telefonului si asa te duci cu Spor direct in radar. (Pe autostrada testat)

Link to comment
Share on other sites

Multumim de feedback :)

 

Din pacate Apple nu e Google cand vine vorba de dezvoltarea aplicatiilor pt mobile. Versiunea pentru iPhone a fost trimisa catre aprobare la apple de mai bine de 2 saptamani. Asteptam in continuare ca personalul Apple sa valideze aplicatia (din experienta noastra cu alte aplicatii pt iPhone nu ar mai trebui sa dureze mai mult de cateva zile)

 

Legat de baterie... incercam sa optimizam cat mai mult consumul de internet si sa minimizam accesul la GPS, din pacate nu putem controla consumul de energie al ecranului sau mecanismul de localizare GPS.

 

Daca aveti sugestii sau intrebari va stau la dispozitie.

 

O zi buna!

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Waze in oras face minuni, de o gramada de ori m-a dus pe rute foarte rapide, la drum lung, avand in vedere ca in Romania nu prea sunt autostrazi e posibil sa te mai bage pe un drum dubios.

 

Ca si completare la waze mai nou politia detine ceva tehnologie cu care bruiaza semnalul telefonului si asa te duci cu Spor direct in radar. (Pe autostrada testat)

 

Nu prea imi vine sa cred ca poate sa iti bruieze semnalul GSM doar de dragul sa nu folosesti Waze sau altceva de genu, cand tu oricum iei radarele din timp asa ca tot o sa iti apara pe harta.

 

Recunosc ca este util un Vitezometru pe telefon, sa stii exact cat ai.

Link to comment
Share on other sites

E oarecum logic in locul unde radarul e montat nu ĂŽl poĂâşi raporta ðŸËĆ

 

E ilogic ce zici tu, oricum o data dat report nu inseamna ca daca nu are pe moment net nu o sa raporteze o data ce are net si pe langa asta, nu au voie asa de nebuni sa bruieze semnalul.

Link to comment
Share on other sites

Multumim de feedback :)

 

Din pacate Apple nu e Google cand vine vorba de dezvoltarea aplicatiilor pt mobile. Versiunea pentru iPhone a fost trimisa catre aprobare la apple de mai bine de 2 saptamani. Asteptam in continuare ca personalul Apple sa valideze aplicatia (din experienta noastra cu alte aplicatii pt iPhone nu ar mai trebui sa dureze mai mult de cateva zile)

 

Legat de baterie... incercam sa optimizam cat mai mult consumul de internet si sa minimizam accesul la GPS, din pacate nu putem controla consumul de energie al ecranului sau mecanismul de localizare GPS.

 

Daca aveti sugestii sau intrebari va stau la dispozitie.

 

O zi buna!

Adrian

 

Fara suparare foarte bine face Apple. Am instalat aplicatia si e plina de reclame ... dezinstalat rapid.

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare foarte bine face Apple. Am instalat aplicatia si e plina de reclame ... dezinstalat rapid.

 

Nu se supara nimeni. Chiar ma bucur sa va aud parerile.

Ca si pentru oricare alta aplicatie este nevoie si de venituri. Noi am ales sa afisam un singur banner in toata aplicatia. Sunt curios insa cati dintre voi ati plati $0.99 pentru orice aplicatie de pe Store ( si nu sunt sarcastic, dar asta este mentalitatea romaneasca de a avea totul gratuit plus ceva bonus daca se poate ) La fel ca si acest forum avem nevoie de bani pentru a functiona... si banii acestia nu ii putem scoate din buzunarele noastre luna de luna, la infinit.

 

O sa consideram in viitor si alte strategii de promovare si monetizare.

 

O seara placuta.

 

PS: Aprobarea aplicatiei iPhone de catre apple nu are nici o legatura cu nr de reclame afisate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fara suparare foarte bine face Apple. Am instalat aplicatia si e plina de reclame ... dezinstalat rapid.

 

Nu are nicio reclama, sigur ai instalat varianta care trebuie? Vezi ca sunt multe altele care au Waze in denumire.

 

Personal sunt foarte multumit de Waze, in special la navigatia prin Bucuresti (ocoleste zonele cu blocaje). Nu l-am folosit (inca) la trasee lungi, dar o s-o fac in curand (plec cu masina in Grecia).

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio reclama, sigur ai instalat varianta care trebuie? Vezi ca sunt multe altele care au Waze in denumire.

 

Personal sunt foarte multumit de Waze, in special la navigatia prin Bucuresti (ocoleste zonele cu blocaje). Nu l-am folosit (inca) la trasee lungi, dar o s-o fac in curand (plec cu masina in Grecia).

 

 

tu despre ce vorbesti pe aici?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.