Jump to content

Probleme Scaune Confort E60 (full electric)


Alex85

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt posesorul unui BMW seria 5 E60 fabricat la sfarsitul lui 2007 (modelul cu facelift). Printre optiuni am niste scaune confort cu piele neagra , care s-au dovedit a fi printre cele mai bune optiuni de pe masina. Scaunele sunt full electric cu memorii.

Astazi am fost la o spalatorie si, asa cum se intampla in Romania, probabil cei de acolo mi-au fortat scaunul de la pasager si mi-au stricat aripioara aceea detasabila care pleaca de sub sezut si se lungeste catre genunchi. Dupa cum stiti, acea aripioara are un buton micut de la care se poate controla si este electrica. In acest moment , acea aripioara nu mai merge decat manual.

Ideea este ca motorasul se aude atunci cand actionez butonul corespunzator (deci motorasul merge). Insa aripioara nu se mai misca. Restul reglajelor merg perfect. Am vorbit cu cineva la un service , s-a uitat si mi-a spus ca a mai avut problema asta la 2 masini si ca a facut scaunul bucati dar ca din pacate este un mecanism care dc s-a stricat trebuie comandat la BMW (ca nu se poate repara). Costul ar fi de aproximativ 180 EUR (numai piesa respectiva).

A mai avut cineva problema asta ? Aveti idee daca se poate gasi acel mecanism la dezmembrari ? Sincer sa fiu , nu pot sa zic ca ma deranjeaza atat de mult, insa am avut atat de mare grija de masina asta si am absolut totul functional pe ea. Insa se pare ca oricata grija as avea eu, tot se gaseste cate "un Dorel" care sa o faca lata si sa ma bage la cheltuiala. Traim in Romania.... asta este....

Daca are cineva vreo idee, va rog sa imi spuneti!

Multumesc mult!!

 

Alex

Link to comment
Share on other sites

Te referi la suportul pentru coapse?

 

 

Daca da :

 

1. Dai scaunul cat mai in spate si extinde suportul de coapse cat mai mult.

2. Ai doua suruburi stea sub suport.

 

 

 

http://s1.postimg.org/gvur3xe7f/image.jpg

 

3) Deconectezi cablul.

 

http://s1.postimg.org/6x9shg4rv/image.jpg

 

4) Scoti ornamentul din plastic din fata scaunului.

 

http://s1.postimg.org/5ks3fk7cb/image.jpg

 

5. Scoti trimul din plastic. Tragi de el

 

http://s1.postimg.org/7dv03vsiz/image.jpg

 

6.Scoti cele 9 suruburi

 

http://s1.postimg.org/wl5w44vmz/image.jpg

 

7. Scoti suportul de coapse si deconectezi cablul.

 

 

8. Il desfaci si inauntru ai o rotita din plastic care mai mult ca sigur e crapata.

 

O lipesti cu picatura si montezi la loc. Saptamana trecuta am reparat la BMW meu.

 

Daca vrei s-a cumperi un actuator nou are codul 52 10 7 068 045 si costa undeva la 850 lei.

 

Bafta.

 

 

Multumesc mult de raspuns! Intr-adevar, la suportul pentru coapse ma refeream. Nu sunt atat de sigur de indemanarea mea insa o sa vorbesc cu mecanicul meu sa facem chestia asta cum am putin timp (sapt asta plec in vacanta , deci o sa incerc sa rezolv pe undeva pe la sfarsitul lui August/inceputul lui Septembrie).

Iti spun sincer ca am ramas surprins de detalierea raspunsului si sunt bucuros ca mai exista si oameni ca tine printre noi, care isi pot rapi cateva minute ca sa ajute pe cineva. Greatly appreciated :)

Sper din tot sufletul sa fie vorba despre aceeasi rotita si la mine. Desi sincer nu cred ca are ce altceva sa fie din moment ce motorasul merge. Daca mai am vreo intrebare o sa iti zic.

O sa te anunt care este rezultatul cand reusesc sa ma ocup de problema.

 

Alex

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc.

 

Este destul de usor de reparat.

 

Veriga slaba este rotita din plastic in rest totul e metalic.

 

 

Salutare,

 

Asa cum am promis , revin cu detalii. Am fost la service si i-am spus mecanicului meu detaliile pe care le-am primit de la Smenu. Am desfacut impreuna scaunul si intr-adevar problema era acea rotita de plastic care la mine era sparta pe jumatate si cazuta de pe axul metalic. Am discutat cu mai multe persoane si toti au zis ca au mari dubii ca daca lipesc acea rotita cu Picatura sau ceva similar va tine in timp.

Ca atare am vorbit cu cineva care poate sa faca piese (lucreaza la o firma care efectiv toarna piese din metal) si mi-a spus ca incearca sa imi faca acel ax impreuna cu rotita din bronz si in acest fel o sa scap de orice componenta de plastic. Acum inca astept pentru ca nu avea nu stiu ce freza pentru finisarea piesei. Am lasat masina cu scaunul desfacut in garaj.

In principiu ar trebui sa rezolv sapt asta sau maxim sapt viitoare. Sper sa fie ok! O sa va anunt.

 

Alex

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.