Jump to content

Aprindere proiectoare e46 in functie de directie


negru13

Recommended Posts

Asa e si pe noile E-uri, tot in far...

Cornering-ul pe proiectoare e folosit de VAG si Mercedes. Poate si alte marci, nu stiu.

Ideea e ca nu conteaza ce bec se aprinde, face o treaba minunata.

Iar aprinderea treptata a UNUI SINGUR proiector la viteza mica, in curbe, nu incomodeaza cu nimic ceilalti participanti la trafic.

 

Sincer, daca n-as avea cornering pe o masina, categoric as monta un astfel de sistem.

Merita!

Link to comment
Share on other sites

Uite o schema facuta de mine la repezeala, evident se mai pot aduce imbunatatiri dar este suficient si atat.

Un releu cu doua randuri de contacte(unul pentru stanga respectiv dreapta), 2 diode si 2 intrerupatoare, acestea pot fi si magnetice.

Se pot monta in interiorul burdufului de la caseta de directie(dreapta/stanga) pentru a fi ferite de intemperii.

Alimentarea se ia de pe un fir de plus de la faza scurta astfel incat proiectoarele vor functiona doar la aprinderea farurilor.

Link to comment
Share on other sites

schema aia nu are absolut nicio treaba cu nimic, diodele sunt inutile, releul ca sa functioneze ar trebui sa aibe 3 pozitii stanga - oprit - drepata iar intrerupatoarele... spune-mi ce se intampla cand iei 2 ture de volan ...

 

l.e. scuze, acum am vazut ca se pun pe caseta de directie nu pe coloana volanului, asa are o noima...

Edited by B0BBY
Link to comment
Share on other sites

dioadele sunt pentru a nu se intoarce curentul spre LCM atunci cand un proiector se aprinde.

la releu poate am gresit :pardon: el trebuie sa fie oprit iar cand luam stanga actioneaza contactul care aprinde proiectorul stang si viceversa, cand volanul este drept releul nu inchide nici un rand de contacte.

Intrerupatoarele pot fi ori magnetice ori cu lamela iar acestea pot fi pozitionate astfel incat de la o jumatate de tura si pana la maxim virat sa pastreze circuitul inchis.

Multumesc de interventie!

Link to comment
Share on other sites

atunci pune diodele pe firul original al masinii :thumbsup: iar releu cu 3 pozitii (culmea) exista se chema 3 state relay dar poti sa faci cu 2 normale. mai greu cu partea mecanica si anume sa pui contactele alea pe caseta de directie Edited by B0BBY
Link to comment
Share on other sites

In curba, proiectorul tre sa se aprinda cu fade, nu pe contactul unui releu. Cel putin asa vad eu un cornering frumos, asemenea originalului.

 

 

depinde la ce "original" te referi, la VW se aprinde direct si se stinge cu fade - asa mi se pare si normal, sa se aprinda direct ca sa vezi curba si sa se stinga cu fade asa pt efect, oricum tu de la volan nu vezi efectul de fade e mai mult asa de fitze, dar recunosc ca si mie imi place tot asa :D

Edited by B0BBY
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Super frumos. Si are si acel fade de care discutam. :)

Cand il vezi ce frumos merge, iti vine sa-l montezi si pe E60 cu cornering oem. :D

Parca e mai eficient pe proiectoare decat in faruri.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

apropo de efectul de fade la aprindere, am studiat putin problema, pentru BMW nu am gasit informatii dar el exista cel putin la audi, asa ca am modificat putin modulul si acum are fade si la aprindere si la stingere, cel de la aprindere totusi este putin mai rapid adica ajunge mai repede la intensitate maxima. in plus tot la audi am vazut ca se aprinde si dupa a doua semnalizare - stiu ca si la BMW merge din semnalizare dar nu stiu din a cata.

 

Edited by B0BBY
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.