Jump to content

BMW E36 Cabrio, lamuriri


if93aln

Recommended Posts

Salut prieteni. Intentionez sa imi cumpar un BMW E36 Cabrio, da..asa este ma mut pe cabrio si as avea nevoie de o lamurire de la detinatori.

 

Cum se comporta iarna? O sa o folosesc si ca masina de iarna si as vrea sa stiu cum e dom'le cu caldura aia? Ca toata lumea imi tot reproseaza si ma ameninta ca o sa imi inghete OO-le in ea iarna.

Treaba este ca nu mai vreau 325i ca... papa , papa si iar papa (acum, eu port marimea 44 la talpa... probabil ca la o talpa mai micuta ar papa ceva mai putin). Am inteles ca motorul de 2.0 este pacatos, nu inteleg de ce si nici nu am stat sa fac teoria chibritului..dar mai toti "cunoscatorii" mi-au spus ca nu este un motor prea ok ca mananca cat un 2.5 si trage ca 1.6... numai prostii mi-au auzit urechile in ultimul timp. In fine, motorul pe care as vrea sa mi-l iau este 1.8i.. cica e ok motorasu' si nici nu prea ai ce sa chinui la el pentru ca totusi, e masina de mers lejer. Are 116 cai daca nu ma insel, arhisuficienti pentru ca nu ma apuc eu sa fac drifturi si sa incing ambreiaju' prea tare...bine , poate putin iarna cat sa-mi fac o idee. Mai mult nu am ce sa zic. Astept raspuns la intrebarea mea (aia cu iarna , daca nu ai uitat de ea)...si in rest sfaturile constructive sunt binevenite !

Edited by if93aln
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum daca stam sa disecam "problema" pana iti cumperi 1.8 mai bine cumperi 2.0, iar pana cumperi 2.0 iti cumperi 2.5 de aici rezulta ca 1.8 consuma ca 2.5 : )) si viceversa(wrong).

 

Vrei cabrio ? ai garaj ? unde lucrezi ai parcare subterana ? unde o sa circuli cu masina e mediu cu mult praf ? ai timp de bibilit masina odata pe saptamana ?

Link to comment
Share on other sites

Am avut 318i '98-'99 acum cativa anisori, momentan este la un amic vanduta, probleme nu au fost nici la mine si nici de cand e la el singura problema este frigul iarna, pe cand era la mine softtop-ul era in stare buna buna, acum s-a mai deteriorat, nici nu vreau sa ma gandesc ce trage baiatul iarna in ea, daca nu faci naveta si o folosesti ocaziona nu zilnic hai ca merge cumva cumva dar altfel nu, este frig si trage curentul, asa ca o paranteza consuma mai mult ca 316i si mai putin ca 320i. Spor!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Raspuns : abureala.

 

Daca ai geamul deschis iarna, i-ti este frig la OO ?

Cand mergi cu geamul deschis la sedan , oare se pune praf pe bord ? Nu ! Pentru ca e sedan !

 

Eu am exact ce cauti tu : cabrio de 1.8.

De hardtop ai auzit ? Iar zana maseluta se transforma in ....

Edited by cris2dum
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Are fratele meu un cabrio e36 318i, probleme majore nu a avut, o are de vreo 2 ani si ceva masina e din 96. Singura chestie a fost ca ii dadea in nas, se intrerupea uneori in treapta I, era fisurat ceva furtun s-a rezolvat rapid. Iarna nu a folosit-o decat ocazional, dar iti spun sigur ca nu se simte frigul in ea deloc. Consum undeva la 12 in oras 7-8 afara. Alte probleme nu a avut in afara de consumabile, de motor nu stiu sa iti zic ca nu ma pricep, poate alti colegi stiu mai multe.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum daca stam sa disecam "problema" pana iti cumperi 1.8 mai bine cumperi 2.0, iar pana cumperi 2.0 iti cumperi 2.5 de aici rezulta ca 1.8 consuma ca 2.5 : )) si viceversa(wrong).

 

Vrei cabrio ? ai garaj ? unde lucrezi ai parcare subterana ? unde o sa circuli cu masina e mediu cu mult praf ? ai timp de bibilit masina odata pe saptamana ?

 

Pai d'aia si vreau 1.8i, sa consumeee si sa n-am putere :D

 

Vrau cabrio ! Am garaj ! Pai am o firma de constructii si in mare parte lucrez cu acte ! Nu e mult praf, chiar deloc. Pai langa mine (la 2 strazi) este o spalatorie auto.

 

Raspuns : abureala.

 

Daca ai geamul deschis iarna, i-ti este frig la OO ?

Cand mergi cu geamul deschis la sedan , oare se pune praf pe bord ? Nu ! Pentru ca e sedan !

 

Eu am exact ce cauti tu : cabrio de 1.8.

De hardtop ai auzit ? Iar zana maseluta se transforma in ....

 

 

Hmm, am inteles. Nu imi ingheata OO-le in ea.

 

Am auzit de hardtop, dar eu ma refeream strict doar la softtop (panza).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut! am un e36 cabrio cumparat recent!am dus-o la vopsitor si cand am luat-o acasa a inceput sa aiba probleme la decapotare! ma poate ajuta cineva?

 

Salut! am un e36 cabrio cumparat recent!am dus-o la vopsitor si cand am luat-o acasa a inceput sa aiba probleme la decapotare! ma poate ajuta cineva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.