Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

woow frumoasa masina..:)..macar tu nu ai dubii in ceea ce priveste lantul..:))

Multumesc frumos tocmai de aceea nu am vrut N47... si eu o sa schimb saptamana viitoare filtrele si ulei-ul iar la recomandare lui Robert Bimmer-Service o sa ai pun Motul 5w40 X-clean pt DPF .. sper sa nu te bag mai mult in eroare cu uleiul :)

Edited by flaviuspif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara, a fost o editie limitata, ECO 19” ii spunea, s-au vandut undeva la 100 de unitati la preturi acceptabile.

Pai, nu am piele, nu am Navi, nu am trapa, nu am Xenon, dar sunt multumit de ea si va multumesc pentru urare, si dumneavoastra sa va stapaniti cu bine masina.

 

asta e o combinatie foarte..."diferita"...

stii cam cum e: am un prieten care avea un golf 4(asta in 2004-2005) si avea geamuri manuale pe fata, dar avea clima(nu AC); nici nu vazusem vreodata pe Golf 4 clima pana atunci; si cand ne vedeam la stop su ceva sa vezi cum "dadea la manivela"...

Mi se par combinatii ciudate cand cineva isi cumpara masina sa puna pe un 316 d jante pe 19 care mai mult ca sigur au costat vreo 3000 eur cu TVA ca optiune; eu zic ca e ciudat, atat;

Dar, sa-l stapanesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Rog toti posesorii de E90/E91 sa se treaca aici cu tipul de motor,cutie si ce mai vor ei ca sa stim cati suntem cu acest tip eventual sa incepem discutam despre acestea.

 

Salutare,

un 318d, N47, 147CP, 12/2009, 199.000km, manuala 6 trepte, Bi'xenon, Efficient Dynamics, keyless go & entry, cumparata acum 4 zile din TM, 9500 eur, cauciucuri iarna + jante incluse in pret . Upgrade de la o Bora din 2000, 289.000 km, 116cp

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate... l'am scris de pe telefon.. iarta'ma :D.... mandrul 143 CP...

P.S: nu stiu daca si voi intampinati problema asta, dar eu imi gasesc greu pozitia ideala la volan, si cred ca asta din cauza a 2 factori. 1. La Bora bordul nu era chiar atat de drept, era putin mai inclinat, si 2 pentru ca am doar 1.67cm.

 

@off'topic: Poate nu e locul unde trebuia sa il scriu, dar am o intrebare. la dotari in postul trecut am vrut sa scriu si iDrive CCC, dar exista un lucru care se cam contrazice. masina a fost produsa (conform VIN) in 14 dec 2008, si daca nu ma insel, productia iDrive CCC s'a terminat in sept 2008 (sursa: wikipedia). Acum logic, nu trebuia sa am CIC? eu cand folosesc navigatia spre exemplu, trebuie sa am mereu DVD'ul in CD'rom.

Edited by Gabriel_Florin
Link to comment
Share on other sites

diferenta intre cele doua este evidenta.. nu prea se pot confunda.

din ce zici tu, inteleg ca productia CCC s-a terminat in sept 2008, dar ce ii impiedica sa o puna pe o masina din decembrie?

sau crezi ca toate componentele masinii se produc/ansambleaza in acelasi timp?

am vazut masini cu navigatii (CIC in cazul respectiv) produse cu peste jumatate de an inaintea masinii.

 

deci mie nu mi se pare logic.

Link to comment
Share on other sites

]iDrive Professional Navigation (CIC)[/b]

Debuted in September 2008 with F01/F02 7-Series. CIC stands for Car Infotainment Computer and is manufactured by Becker, utilizing the QNX operating system. It is available on the following cars as an option;

 

1-Series E81/E82/E87/E88 manufactured from September 2008

3-Series E90/E91/E92/E93 manufactured from September 2008

WIkipedia.com

 

 

 

Nu ma refeream la productia piesei in sine, ci a masini.

Edited by Gabriel_Florin
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate... l'am scris de pe telefon.. iarta'ma :D.... mandrul 143 CP...

P.S: nu stiu daca si voi intampinati problema asta, dar eu imi gasesc greu pozitia ideala la volan, si cred ca asta din cauza a 2 factori. 1. La Bora bordul nu era chiar atat de drept, era putin mai inclinat, si 2 pentru ca am doar 1.67cm.

 

@off'topic: Poate nu e locul unde trebuia sa il scriu, dar am o intrebare. la dotari in postul trecut am vrut sa scriu si iDrive CCC, dar exista un lucru care se cam contrazice. masina a fost produsa (conform VIN) in 14 dec 2008, si daca nu ma insel, productia iDrive CCC s'a terminat in sept 2008 (sursa: wikipedia). Acum logic, nu trebuia sa am CIC? eu cand folosesc navigatia spre exemplu, trebuie sa am mereu DVD'ul in CD'rom.

 

Ai ccc nu cic.La cic nu mergi cu dvd-ul de navi in unitate.

Link to comment
Share on other sites

Ai ccc nu cic.La cic nu mergi cu dvd-ul de navi in unitate.

 

Da Adi, asa e.. doar ca inca nu pot intelege de ce... nu e ca folosesc prea mult navigatia, ca sa fiu sincer, dar CIC avea ceva extra fata de CCC.. .cum ar fi suportul USB, si bluethooth music de pe telefon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Avand deja unii dintre voi masina, ce parere aveti despre e91 ( touring )? Pare o masina batraneasca?

 

Personal imi place destul de mult si sedanul si touring-ul, insa e91 ar castiga pentru ca o gasesti mai bine dotata si automata, la aproape acelasi pret. Persista inca, in Romania, imaginea sau ne gandim la masina ca la o utilitate?

Link to comment
Share on other sites

Avand deja unii dintre voi masina, ce parere aveti despre e91 ( touring )? Pare o masina batraneasca?

 

Personal imi place destul de mult si sedanul si touring-ul, insa e91 ar castiga pentru ca o gasesti mai bine dotata si automata, la aproape acelasi pret. Persista inca, in Romania, imaginea sau ne gandim la masina ca la o utilitate?

 

E mai spatios E91 , depinde ce te intereseaza , ochii lumii sau comfortul tau?

Mai mult ca sigur daca iti iei E91 , o sa iti rada multi in nas ca e batranesc , ca e urat , ca nui fitos.

Eu am E90 dar e suficient de spatios pe 19 ani ai mei.

Link to comment
Share on other sites

Depinde pentru ce vrei masina: vrei optiunile alea sau mai mult spatiu? Sau ambele? Gandeste-te intai si intai la tine pentru ca tu o platesti si tu mergi cu ea. Nu te gandii la altii ce zic pentru ca indiferent ce cumperi mereu se va gasi un "destept" sa comenteze sau sa fie contra. Tu platesti, tu decizi :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Avand deja unii dintre voi masina, ce parere aveti despre e91 ( touring )? Pare o masina batraneasca?

 

Personal imi place destul de mult si sedanul si touring-ul, insa e91 ar castiga pentru ca o gasesti mai bine dotata si automata, la aproape acelasi pret. Persista inca, in Romania, imaginea sau ne gandim la masina ca la o utilitate?

 

 

Detin un E91 din 2012,316d,pot spune ca nu pare asa de batranesc cum zic unii.

Eu sunt destul de multumit de el... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.