Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

BMW E90 325xi 218 CP 3.0 L6 aspirat, manuala, 2.200 km deocamdata, luata de la AB, pret de lista cu optionlee vreo 36.500 EUR fara TVA, am avut o reducere bunicica.

Interesant ca dupa 2.200 km imi arata la bord viitoarea revizie la 20.000 km - initial cind luasem masina zicea 25.000 km

 

Overall multumit de masina. Pentru mai multe detalii, am deschis si topic separat.

Link to comment
Share on other sites

Ce iti arata nu e neaparat revizia de fapt iti arata primul lucru care trebuie sa il schimbi in 20.000km si acesta cred ca e filtrul de aer sau placutele de frana.Sau poate la benzinar uleiul se schimba la 25.000km ptr ca la diesel incepe sa scada de la 40.000km.
Link to comment
Share on other sites

Pai si tu de unde cumperi gumele,de la AB sau de unde sunt mai ieftine?

Pai omul a zis destul de clar ca inafara de AB nu prea exista pe stock nicaieri cauciucuri. Desi am rezerve ca si aia ar avea cine stie ce stock la asemenea dimensiuni. Dar cine e interesat poate sa sune la cauciucuri direct sau orice alt furnizor de anvelope sa intrebe ce stock au la dimensiunea asta, pentru ca daca n-au sint si eu curios ce faci minim o luna asa optimist vorbind cat dureaza pana aduce cineva un cauciuc pe comanda. Ma rog, daca ai o a doua masina e rezolvata, daca n-ai cred ca e mai ieftin sa iei un cauciuc de unde gasesti la orice pret decat o alta masina de cumparat/inchiriat.

Oricum ideea e ca trebuie sa mergi cam pe varfuri cu asemenea cauciucuri din pacate, daca masina e o necesitate nu doar o distractie de week-end.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

330d din 2006,24000km ,cam tot in afara de trapa si incalzire in volan,easy acess,adaptives curvenlicht,navi pro,comenzi vocale,suspensie M :blink: ,spoilere M,volan, schimbator,jante M,geamuri Bmw individual,tempomat cu radar,etc. 30000 inmatriculat pe firma,sa mai vedem ce facem cu taxa... :)

Ceva mic scartait la scaun sau ce in spate, dar nu ma mir cu suspesia asta...,ceva probleme cu citirea dvd navigatie,dar se rezolva repede pe garantie la TM

Link to comment
Share on other sites

salut...va rog cei care postati precizati daca ati avut/aveti probleme cu e90. vreau sa cumpar o masina si sunt complet nehotarat. am pe lista e90, a4 si...passat b6 (nu dati cu pietre), passatul datorita dimensiunilor mai generoase...deh famelie numeroasa..Mi-e teama de stat prin service-uri asa va orice precizare referitoare la fiabilitate ar fi binevenita.

 

pls daca mai sunt si alte topicuri despre e 90 puneti un link.

 

Multam.

Link to comment
Share on other sites

E92 se pune? Dar daca e inca in curs de fabricatie? :)

 

cam tot in afara de trapa si incalzire in volan, easy acess,adaptives curvenlicht,navi pro,comenzi vocale,suspensie M :blink: ,spoilere M,volan, schimbator,jante M,geamuri Bmw individual,tempomat cu radar,etc.

Se poate volan incalzit pe E9x?

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

salut...va rog cei care postati precizati daca ati avut/aveti probleme cu e90. vreau sa cumpar o masina si sunt complet nehotarat. am pe lista e90, a4 si...passat b6 (nu dati cu pietre), passatul datorita dimensiunilor mai generoase...deh famelie numeroasa..Mi-e teama de stat prin service-uri asa va orice precizare referitoare la fiabilitate ar fi binevenita.

 

E90 este probabil cel mai fiabil BMW, la ora actuala.

Link to comment
Share on other sites

E92 se pune? Dar daca e inca in curs de fabricatie? :)

 

cam tot in afara de trapa si incalzire in volan, easy acess,adaptives curvenlicht,navi pro,comenzi vocale,suspensie M :blink: ,spoilere M,volan, schimbator,jante M,geamuri Bmw individual,tempomat cu radar,etc.

Se poate volan incalzit pe E9x?

 

Se pot multe, la noi n-am vazut , pe cinci am auzit ca exista incalzire in volan,dar am un prieten care are un 5 cu geamuri duble gen termopan, nici asaceva nam vazut printre oprionale la noi... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e fiabila cel putin a mea are 49.000km si nu am absolut nici o problema in afara de niste greierasi la bancheta spate care au aparut din cauza drumurilor si a rotilor mari care le am pe masina.

 

Greierasii se rezolva cam in 1 ora de stat in pordbagaj la service,la mine mai degraba se aude plasticu ala casant de sub luneta, cind prind cite-o groapa mai mare cu suspensiile mele tip "perne de aer" :blink:

Link to comment
Share on other sites

E90, dar nu sunt hotarat daca sa fie 320 benzina(90%), sau diesel(10%)

 

 

Benzina, clar.

Si eu tot spre benzina inclin, singura problema este ca trebuie sa astept trei luni din momentul in care dau comanda :blink:

 

 

Eu fac reviziile la 25.000km si costa cam 1.000 ron desi masina spune ca la 40.000km se fac reviziile.

Daca la diesel faci revizia la 25.000, atunci la benzina, la ce interval se face?

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

Mama da ce repede schimbi placutele de frana.Eu am 36.000km si idrive-ul imi spune ca mai fac 4600km cu alea de spate si 10000km cu alea de fata si inca nu le-am schimbat de cand am masina.Oricum zilele astea le schimb si eu ca sa nu le tin pana ajung fier pe fier.

 

Poate imi spui si mie cat te-a costat la Banat Car schimbul schimbul de ulei si placutele pe spate.Merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.