Jump to content

faruri xenon bmw e46


Recommended Posts

am decis sa fac o schimbare si sa trec la farurile cu xenon pe al meu bmw e46 fl 2003...acum intrebarea mea este....omul de la care am luat farurile nu mi-a dat si droserele...am inteles ca daca pun droserele originale trebuie si blocul de lumini de xenon...pot pune drosere aftermarket si sa folosesc in continuare blocul meu de lumini?sau o sa faca urat farurile si o sa clipeasca?

 

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Indiferent ca pui balast aftermarket sau OE iti poate functiona cu LCM-ul actual, cel pt halogen.

 

Cel OE va functiona fara probleme daca, codezi xenonul iar cel aftermarket daca e cu CanBus functioneaza fara codare, daca e simplu trebuie codat.

 

Daca pui balast OE sau aftermarket simplu (fara Canbus) si nu codezi, o sa palpaie sau o sa se opreasca complet. Dupa codare, va fi totul ok.

 

PS: Poti sa pui balast aftermarket CanBus Pro. Va functiona fara codare, nu palpaie nu da eroare. Dar, daca nu faci codarea pt xenon, cand nu va mai functiona balastul/becul nu o sa ai eroare de bec ars. Daca codezi pt xenon, vei avea (in cazul in care e ceva defect).

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Indiferent ca pui balast aftermarket sau OE iti poate functiona cu LCM-ul actual, cel pt halogen.

 

Cel OE va functiona fara probleme daca, codezi xenonul iar cel aftermarket daca e cu CanBus functioneaza fara codare, daca e simplu trebuie codat.

 

Daca pui balast OE sau aftermarket simplu (fara Canbus) si nu codezi, o sa palpaie sau o sa se opreasca complet. Dupa codare, va fi totul ok.

 

PS: Poti sa pui balast aftermarket CanBus Pro. Va functiona fara codare, nu palpaie nu da eroare. Dar, daca nu faci codarea pt xenon, cand nu va mai functiona balastul/becul nu o sa ai eroare de bec ars. Daca codezi pt xenon, vei avea (in cazul in care e ceva defect).

 

acum,imi palpaie si se sting pentru ca cele oem au 10 ani si au obosit si ele,sa inteleg ?

canbus pro nu necesita nicio modificare?nimic in plus?

Link to comment
Share on other sites

AI xenon din fabrica? Pe ambele parti e problema?

 

 

CanBus pro se conecteaza la mufele actuale, iar daca vrei sa le folosesti pe faruri cu xenon originale mai trebuie achizitionat separat un cablu adaptor de la mufa AMP la D2S.

 

Oricum, de unde le cumparati ii puteti spune vanzatorului ca le veti folosi cu becuri D2S si va sti el ce sa va trimita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AI xenon din fabrica? Pe ambele parti e problema?

 

 

CanBus pro se conecteaza la mufele actuale, iar daca vrei sa le folosesti pe faruri cu xenon originale mai trebuie achizitionat separat un cablu adaptor de la mufa AMP la D2S.

 

Oricum, de unde le cumparati ii puteti spune vanzatorului ca le veti folosi cu becuri D2S si va sti el ce sa va trimita.

Am de fabrica,am gasit toata instalatia canbus pro cu adaptoare cu balast cu montaj 400 lei!luni ma duc sa le pun !!multam de ajutor Kenbobo!

Link to comment
Share on other sites

de dezvoltat poti sa o faci si tu, cautand pe forum, e un subiect foarte mult discutat.

 

El zice ca e ceva de calitate care o sa ma tinĂŁ..ce becuri ar fi indicat sa pun?6000k,12000k?

calitatea la 12000k nu are legatura cu vizibilitatea :eek:

 

iti recomand o temperatura de culoare de maxim 5000k

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.