Jump to content

BMW E46 facelift mers in hopuri.


Recommended Posts

salutare! De ceva vreme am o probleme cu bmw-ul meu.Se intampla rar.. Deci.. Cand merg cu a 2-a sau chiar cu a 3-a pe la 1700 turatii si il tin accelerat constant trage in hopuri desi eu nu misc acceleratia. A mai patit cineva asa cv? As vrea sa stiu daca e cv ce trebuie reparat pentru a scapa de acest lucru. Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

salutare! De ceva vreme am o probleme cu bmw-ul meu.Se intampla rar.. Deci.. Cand merg cu a 2-a sau chiar cu a 3-a pe la 1700 turatii si il tin accelerat constant trage in hopuri desi eu nu misc acceleratia. A mai patit cineva asa cv? As vrea sa stiu daca e cv ce trebuie reparat pentru a scapa de acest lucru. Multumesc anticipat!

SAlut!Pot fi mai multe cauze,incearca sa deconectezi flpsurile din galerie,apoi vezi daca mai ai acele intreruperi.Flapsurile lucreaza in anumite conditii,conditii legate de temperatura si turatia motorului si cam in acesta plaja de turatii isi fac treaba(1000-2000rmp).Dai capacele de plastic de pe motor si incerci sa te uiti pe galeria de admisie se gaseste un actuator ce comanda flapsurile,scoate mufa,apoi da o tura si vezi ce se intampla.Bafta!

 

P.S.Acum dupa ce am scris am vazut ca nu dai date despre masina,ce an,ce motor,ce carburant.Eu am scris cam la ce sa te astepti daca ai un diesel de 150hp.

post-46628-0-72362600-1410589371_thumb.png

Edited by botosanibmw
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SAlut!Pot fi mai multe cauze,incearca sa deconectezi flpsurile din galerie,apoi vezi daca mai ai acele intreruperi.Flapsurile lucreaza in anumite conditii,conditii legate de temperatura si turatia motorului si cam in acesta plaja de turatii isi fac treaba(1000-2000rmp).Dai capacele de plastic de pe motor si incerci sa te uiti pe galeria de admisie se gaseste un actuator ce comanda flapsurile,scoate mufa,apoi da o tura si vezi ce se intampla.Bafta!

 

P.S.Acum dupa ce am scris am vazut ca nu dai date despre masina,ce an,ce motor,ce carburant.Eu am scris cam la ce sa te astepti daca ai un diesel de 150hp.

 

Salut, cam aceasi problema o am si eu..320D ,2004, 150 cp . Daca scot mufa respectiva , flapsurile raman pe inchis sau deschis ? Si daca rezultatul este ok dupa ce scot mufa , cam ce ar fi de facut ? schimbate flapsurile ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, cam aceasi problema o am si eu..320D ,2004, 150 cp . Daca scot mufa respectiva , flapsurile raman pe inchis sau deschis ? Si daca rezultatul este ok dupa ce scot mufa , cam ce ar fi de facut ? schimbate flapsurile ?

Salut!Daca scoti mufa flapsurile raman deschise.Nu se mai inchid.Si da,daca rezultatele sunt ok ai doua variantea:anulezi flapsurile sau schimbi electrovalva.Asta dupa ce ai facut o inspectie galeriei de admisie si dupa ce ai verificat in ce stare sunt flapsurile din galerie(fara jocul tablitei pe ax),fara axuri rupte sau cu scurgeri de ulei pe la simiringurile flapsurilor.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

SAlut!Pot fi mai multe cauze,incearca sa deconectezi flpsurile din galerie,apoi vezi daca mai ai acele intreruperi.Flapsurile lucreaza in anumite conditii,conditii legate de temperatura si turatia motorului si cam in acesta plaja de turatii isi fac treaba(1000-2000rmp).Dai capacele de plastic de pe motor si incerci sa te uiti pe galeria de admisie se gaseste un actuator ce comanda flapsurile,scoate mufa,apoi da o tura si vezi ce se intampla.Bafta!

 

P.S.Acum dupa ce am scris am vazut ca nu dai date despre masina,ce an,ce motor,ce carburant.Eu am scris cam la ce sa te astepti daca ai un diesel de 150hp.

 

 

Salut am un Bmw 320cd 150 cp cu cutie manuala,din 2006 cand merg cu el constant la viteze mici cum ar fii 60-80 km/h si "gadil" acceleratia vrand sa maresc un pic viteza imi da mici suturi,cred ca e de la vre-un senzor ceva ca are momente cand nu da nici un fel de sut cand merg cu ea cum am precizat mai sus,daca e sa merg cu ea in ture schimband treptele de viteza pana in ultima treapta nu prezinta nici un simptom.

Ai intampinat si tu problema asta?

Tin sa precizez ca masina e foarte bine intretinuta din punct de vedere tehnic atat si estetic si nu mers cu ea in bataie de joc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.