Jump to content

vreau sa cumpar un mini cooper


andrei815

Recommended Posts

Buna ziua,

dupa cum spune si topicul caut sa cumpar un mini cooper , neaparat cutie automata, clima si xenon.

Bugetul meu este in jur de 5000 euro.

Tot cautand pe internet am gasit o masina la Brasov

http://olx.ro/oferta/mini-cooper-cutie-automata-ID296gh.html#ea8f82de8f

Daca se poate as dori sa aflu ce anume trebuie sa verific la aceasta masina, nu ma astept sa fie noua nu sunt absurd dar nici nu as vrea sa dau banii pe o masina care sa stea mai mult prin service

 

Sau daca cineva stie pe undeva una de vanzare astept detalii

 

Va multumesc si astept parerile Dvs

Edited by andrei815
Link to comment
Share on other sites

Cutia, daca a avut uleiul schimbat.

 

Pompa servo, daca a fost schimbata deja daca nu o vei schimba tu la un moment dat, pica la toate.

 

Trapa, daca sunt ceva sunete ciudate, inchis/deschis plus scurgeri.

 

Din poze pare dreapta, pune-o pe o rampa, fa un test drive si plateste-o daca-ti place.

 

Multumesc pentru sfaturi, l-am sunat pe proprietar, spune ca trapa are unele probleme si anume o piesa de aluminiu rupta ce necesita inlocuire. costuri undeva la 200 euro.

in rest se jura ca este 100% ok masina, din cate am inteles sta pe dreapta de circa 1 an. (cam ciudat cei drept)

banuiesc si sunt mai mult ca sigur ca uleiu la cutie nu a fost schimbat

omu spune ca masina are xenon din fabrica, dar din poze mie mi se pare ca sunt faruri fara xenon.

 

Astazi am facut un test drive cu un mini one din 2009, mi-a placut ca tinuta de drum si toate cele dar in schimb era foarte foarte puturoasa. sa ma astept la vreo diferenta intre one si cooper legat de performante motor?

 

Va multumesc

Edited by andrei815
Link to comment
Share on other sites

Nu-i o tragedie cu uleiul, daca sunt km care ii declara, il vei schimba tu si scapi de griji.

 

App, transmisia este CVT, ti se va parea putin diferita in exploatare chiar daca ai mers in trecut cu automata.

 

Avantaj e consumul si puterea pusa la roata, fiind pierderi in transmisie infinit mai mici ca la o automata clasica.

 

Xenonul este fara lupa la modelul asta, abia pe R50 facelift s-a montat cu.

 

Asta as face oricum pentru ca nu poti avea incredere . Distribuitie ulei etc as schimba imediat. Am citit pe forum despre nu stiu ce surub la distributie care ar trebui schimbat ...

Intradevar nu stiam ca are cutie cvt, atata timp cat nu are ambreiaj e minunat, masina v-a fi folosita de prietena in bucuresti

Iti multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Distributia este pe lant, surubul de care vorbesti tu e defect de fabricatie dar la R56.

 

Multumesc pentru precizare, deci nu-mi fac probleme pentru surubu respectiv.

As vrea sa stiu din punct de vedere al performantelor este diferenta intre mini one si cooper?

E mai vivace cooperu?

Astazi am mers cu un cooper one manual si cu un clio din 2002 automat ambele 1.6 benzina doar a clio avea 110cp . Sincer sa spun din punct de vedere al performantelor clio este superior.

Am vazut ca intre one si cooper e o diferenta de vreo 27 cp

Edited by andrei815
Link to comment
Share on other sites

Ma verifica mecanismele de rabatare ale scaunelor, daca sunt defecte se inlocuieste scaunul cu totul.

Toba de esapament rugineste. Lumea o schimba cu aftermarket ieftina pt ca oem e scumpa.

De verificat balamalele de la haion sa nu fie fisurate sau caroseria sa fie defecta unde se prind pe masina.

De verificat sa mearga compresorul de la clima.

De verificat motoarele geamurilor electrice, se blocheaza.

Clemele capacului filtrului de aer se rup foarte usor.

R50 automat e gurmand.

Link to comment
Share on other sites

Ma verifica mecanismele de rabatare ale scaunelor, daca sunt defecte se inlocuieste scaunul cu totul.

Toba de esapament rugineste. Lumea o schimba cu aftermarket ieftina pt ca oem e scumpa.

De verificat balamalele de la haion sa nu fie fisurate sau caroseria sa fie defecta unde se prind pe masina.

De verificat sa mearga compresorul de la clima.

De verificat motoarele geamurilor electrice, se blocheaza.

Clemele capacului filtrului de aer se rup foarte usor.

R50 automat e gurmand.

 

Multumesc mult pentru sfaturi.

Ce inseamna gurmand ? Am vazut ca are un consum de 10% urban.

Sa nu ma astept la asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Tehnologia este a anilor 90, mai pune si uzura.

In manual era dat de producator in jur de 10.

 

Vazi ca ieri a fost duminica, de aia avea consumul ala mic.

Mai conteaza si orasul.

 

Mda ai dreptate, deja ma gandesc serios ca nu ar fii masina tocmai potrivita de fatait prin bucuresti zi de zi... Facand un traseu zilnic din crangasi in pipera ajungi sa dai salariu pe combustibil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andrei, din punct de vedere al tinutei de drum, dinamica si feeling, e net superior MINI-ul, fata de Clio, Polo, Fabia,etc

 

Stai linistit ca nici o benzinara automata din cele mentionate mai sus nu consuma putin.

 

Deja daca te gandesti la consumuri de 6-7-8 in oras, ar trebui sa te orientezi catre un diesel, dar intervin apoi costurile de intretinere mai ridicate.

 

Ideea e in felul urmator, daca iti permiti MINI-ul, iti place, de ce nu ? Pentru 2l in plus la 100km ?

 

Doamne fereste nu astept de la un 1,6 benzina sa consume in oras 7-8,

Ma astept la un 10-11 mers normal, dar am citit de 14-15 etc..... 15 am eu la un motor de 3.0

Plus ca intrebam de fiabilitate, sa nu stau mai mult pe dreapta cu ea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.