Jump to content

probleme directie


Recommended Posts

De ceva vreme masina a inceput sa roada cauciucurile.

Inainte sa fac directia m-am bagat putin pe dedesupt, am vazut ca bieletele antiruliu erau praf, am decis sa le schimb.

Rezultatul: ceva e stramb pe acolo pe dedesupt, sau nu e la locul lui.

Pozitia bieletei de pe partea stanga:

IMG_20140920_162250.jpg

IMG_20140920_162309.jpg

IMG_20140920_162352.jpg

 

 

Pe partea dreapta totul pare ok:

IMG_20140920_162118.jpg

 

Pivotii nu par sa fie in stare proasta, bucsele la brat la fel.

Am 2 presupuneri: bara stabilizatoare sau bucsele ei, sau bratul din partea stanga sa fie stramb.

 

Poza cu bratul de pe partea dreapta:

IMG_20140920_162921.jpg

 

Poza cu bratul de pe partea stanga:

IMG_20140920_162819.jpg

 

 

Mie mi se pare ca e bratul stramb, am incercat sa evidentiez asta in pozele de mai sus.

 

Aveti alta parere, poate mi se pare mie?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

frate pyu, dar ai o gramada de rugina si pe brate, si pe bieletele de directie, plus capetele de bara... cum sa iti mearga drept nene?

 

dupa ce ai schimbat bieletele antiruliu ai verificat geometria ? ca ci daca reglajul rotilor a fost facut cu bieletele vechi, acum trebuie refacut

Link to comment
Share on other sites

Nu este masina personala, nu m-am ocupat in ultima vreme prea mult de ea, dar nu prea conteaza asta.

Bieletele de directie sunt ruginite (oricum doar stratul de deasupra, ca doar nu-s ruginite in totalitate), insa joc nu au. La fel si bratele. S-ar explica uzura cauciucurilor, dar de tras intr-o parte nu trage, sau cel putin insesizabil.

Am precizat mai sus, ca vreau sa vad problema inainte de a face directia/geometria.

Dar tot nu se explica de ce sta bieleta asa...

Iar la e36, alte reglaje nu ai in afara de cele din bieletele de directie. Deci nu asta ar fi cauza pentru inclinarea bieletei.

Pana la urma cred ca o sa schimb ambele brate, si bucsele la brat, si vad dupa aia cum sta treaba.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

A fost lovita lateral. Dar au trecut in jur de 4 ani de atunci.

Dupa reparatie nu exista problema asta, a aparut de 1-2 luni cred, pentru ca recent a uzat foarte tare cauciucurile pe fata.

Referitor la gropi, nu.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Salut,

eu am avut fuzeta stramba si cu tot cu geometrie imi tocea anvelopa. am schimbat fuzeta si gata.Plus ca nu cred ca s-a mai umblat de f mult timp la bieletele de directie din ce vad in poze.Ar trebuii sa schimbi bieletele si capetele de bara si apoi facut geometria.

 

S-ar putea sa nici nu poti sa umbli la bielete la cat de ruginite sunt ( piulita care regleaza s-ar putea sa fie blocata)

 

 

 

Parerea mea

Edited by se7en
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.