Jump to content

DIY Probleme Decapotare E46


Recommended Posts

Salutare,

 

Am un E46 cabrio, dintr-o data mi-a aparut o problema la mecanisumul de decapotare, mai exact, fix in ultimul pas din decapotare, acela cand se inchide capacul, au inceput sa se auda niste sunetele ciudate, ca niste batai de undeva din spate.

Decapotarea nu se terminase, dar nici nu puteam sa o capotez inapoi, nu functiona.

 

Dupa lungi cautari pe internet, am aflat ca poti sa o capotezi manual:

 

Desfaci piesa dintre scaunele din spate, apoi desfaci bancheta spate, atentie dupa ce desfaceti bancheta sa desprindeti si bucata aia de piele care e prinsa de o tija, doar se ridica putin de plasticul cu care e prinsa pe tija..

Apoi se va vedea o piesa mare pe care este in imbus, se desface imbus-ul, se baga in gaura, se apasa pe butonul de pe piesa respectiva si se roteste imbusul, acum ati deblocat capacul, ridicati manual capacul, ridicati manual si copertina, de aici la mine a mers decapotarea, dar pentru a termina 100% manual trebuie sa strangeti si prinderile car se duc la parbriz. Gasiti mai multe informatii in manualul masinii.

 

Acum revening la probleme cu decapotarea, piesa aia de sub scaun, are un capac de plastic care se poare ca dupa 8 - 10 ani se largeste, sau i se rup niste clemme din plastic, in interiorul piese sunt 3 roti zimtate, iar cand capacul se largeste roata din mijloc da sa iasa in sus, si se loveste de capac, de aici si zgomotul ciudat si problema decapotarii.

Daca luati o piesa SH, probabil in ceva timp va face la fel, o piesa noua costa cam 950 de Ron, codul ei este 51258248308.

 

Dupa cum vedeti o gramada de lumea are problema asta, http://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=284708, iar fixul cel mai ok este https://www.farcebook.com/media/set/?set=a.339148989513111.79538.263614780399866&type=1

 

iti trebuie un surub M8 cu o lungime scurta, doua piulite, si o saiba destul de lata, (maxim 5 lei), o cheie de 10 si una de 13 si un cutit sau o bormasina sa gauriri plasticul respectiv.

Surubul meu a fost mai lung putin, l-am taiat cu flexul si apoi l-am polizat ca sa nu agate bancheta.

 

Dureaza maxim 30 de minute si va scuteste de o gramada de bani. Cei care au E46 cabrio va sugerez sa salvati linkurile din acest post, nu vreau sa fiu pesimist dar probabil o sa se intampla si la voi la un moment dat.

 

Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.