Jump to content

F30 Difuzoare/Subwoofere standard


Alin Fiend

Recommended Posts

Salut,

 

Are cineva idee cu ce dimensiuni pt speakere si subwoofere vine un F30 in varianta standard stereo (2xspeakers fata, 2x spate si 2x subwoofers sub scaune)?

 

Ar merita un upgrade la ceva subwoofere mai mari sau speakere mai bune?

 

Multumesc anticipat.

 

Vezi ca sunt nenumarate discutii despre sistemul de sunet de pe BMW. Recomandarea ar fi sa faci retrofit. Nu stiu cum e la F-uri, dar la modelele mai vechi (eu am E60) sistemul de sunet standard este oribil. Tocmai ce-am facut retrofit la Logic 7, si pot sa iti spun ca difuzoarele scoase de pe masina sunt o gluma. Sunt fabricate de Phillips.

L.E.:Uite un topic despre E60, dar ideea este aceeasi. Sistemul de sunet standard a ramas la fel de prost si la F-uri.

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sunt nenumarate discutii despre sistemul de sunet de pe BMW. Recomandarea ar fi sa faci retrofit. Nu stiu cum e la F-uri, dar la modelele mai vechi (eu am E60) sistemul de sunet standard este oribil. Tocmai ce-am facut retrofit la Logic 7, si pot sa iti spun ca difuzoarele scoase de pe masina sunt o gluma. Sunt fabricate de Phillips.

L.E.:Uite un topic despre E60, dar ideea este aceeasi. Sistemul de sunet standard a ramas la fel de prost si la F-uri.

 

Multumesc mcliviu. Am sa arunc un ochi peste postul indicat de tine.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 years later...

Nu știi să interpretezi RealOem, e ok, dar ia-o logic. NU sunt din uși pentru că asta e o singură categorie!

 

Cele din uși sunt aici, total separat. https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=3D31-EUR-04-2013-F30-BMW-320d&diagId=65_2363

 

Dacă nici așa nu poți înțelege trage frumos scaunul pe spate la un F30 cu basic și ai să te convingi.

Edited by deeJayOg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Difuzoarele de medii pe BMW fabricate dupĂŁ 2005 , toate sunt de 4ââŹÂ , adicĂŁ 10cm . ĂnsĂŁ Ăâ˘i acestea sunt regĂŁsite in 2 feluri , cu rama de prindere mai mare sau mai micĂŁ , gen pe uĂâ˘i sunt cu rama de prindere mai mare , iar pe polita spate sau central sunt cu prinderea mai micĂŁ .

Wooferele pe sistemul de baza sunt de 165mm, iar pe celelalte sisteme Hi/Fi - H/K - Individual ... sunt de 200 mm , dar cu impedante diferite .

AtenĂâşie ! Carcasele wooferele se potrivesc , au aceeaĂâ˘i dimensiune de prindere atât la sistemul de baza cât Ăâ˘i la celelalte sisteme de sunet , adicĂŁ se pot instala wooferele H/K in incintele de wooferele standard .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

wooferele hifi au 2 Ohm, prinse cu suruburi

wooferele base au 4 Ohm, si din cate am inteles sunt lipite cu adeziv la F-uri

wooferele h/k au 4 sau 8 Ohm, prinse tot in suruburi

 

ar trebui sa incapa woofere de 200 in incintele base, singura problema ar fi fixarea

 

https://f30.bimmerpost.com/forums/attachment.php?attachmentid=1367958&stc=1&d=1455975709

Edited by MSlv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.