Jump to content

E46 2002 probleme faruri


Recommended Posts

Buna bĂŁieți,

Am și eu o problemĂŁ spinoasĂŁ, am de curând un bmw 320d, 08.2002, faruri cu lupa xenon. Problema e cĂŁ, xenonul stânga(faza scurtĂŁ), se aprinde doar când vrea. Când am mai mare nevoie merg doar cu un singur far(sau fazâ lungâ, sĂŁ pot vedea și eu cât de cât). Adunci când are el chef și se aprind ambele, cel din stanga se aprinde puțin mai greu, e mai leneș ca sĂŁ zic așa. Are cineva vreo idee?

Mulțumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Farurile sunt originale cu xenon din fabrica ? in prima faza eu zic sa demufezi tot ce tine de instalatia farului ,apoi sa mufezi la loc..poate e vreun contact slab. Poti da si cu spray pt contacte daca ai...daca nu se rezolva ori becurile sunt pe duca ori balasturile...

Da, farurile sunt originale de fabricĂŁ. Am schimbat astĂŁzi becul cu xenon (tot cu unul original) și pânĂŁ acum s-a aprins dar cine știe pentru cât timp.

Mulțumesc pentru sfat. Revin cu rezolvarea finalĂŁ. Și dacĂŁ tot sunt aici aș vrea sĂŁ mai ĂŽntreb ceva. Un xenon vede mai puternic decât celalalt sĂŁ fie vorba de becuri sau de balast?

Link to comment
Share on other sites

Poate este puțin offtopic, dar poate meritĂŁ sĂŁ faci și o inspecție sĂŁ nu ai apĂŁ in electronica xenonului. La mine numai mergea un xenon, am desfĂŁcut electronica și era plinĂŁ de apĂŁ. Am curĂŁțat-o de apĂŁ, am spĂŁlat-o cu alcool izopropilic și apoi am acoperit-o cu spray Plastic 70 și totul s-a rezolvat.
Link to comment
Share on other sites

Asta depinde de bec...ce putere are si cati kelvini...reglat corespunzator si un maxim 4500 k clar ca vezi mai bine ca si cu un halogen ;)

D2S 4300k scrie pe unul iar pe celalalt Philips Germany D2S 35W 85122 03V E227 (E1). Becurile le am de la un prieten si sunt 100% originale, acum nu stiu sigur daca sunt noi :)), dar nu cred sĂŁ fie.

Link to comment
Share on other sites

D2S 4300k scrie pe unul iar pe celalalt Philips Germany D2S 35W 85122 03V E227 (E1). Becurile le am de la un prieten si sunt 100% originale, acum nu stiu sigur daca sunt noi :)), dar nu cred sĂŁ fie.

 

Atunci cauza iluminarii proaste poate sa fie cum zice X X L ,adica lupe arse...si nici sfatul lui Rcc-67 nu e de ignorat ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.