Jump to content

Problema turbo Bmw e90 320d


Recommended Posts

Vã salut, sunt destul de nou pe forum si este prima datã când postez.

O sĂŁ ĂŽncerc sĂŁ o iau intr-o ordine cronologica. In primul rând este vorba despre un Bmw e90 320d 163 cp din 06.2006, pe care l-am achizitâşionat vara trecutĂŁ.

Acum vreo 2 saptamâni i-am fĂŁcut o remapare/chip tuning la o firma destul de cunoscuta din Cluj (nu stiu dacĂŁ pot sa-i dau numele aici). Masina s-a comportat foarte bine, pânĂŁ weekend-ul trecut, când dupĂŁ un drum de 60 km ( din care o parte pe autostrada) am auzit la un moment dat ca la peste 2500 rpm se auzea sunetul de turbo mai tare ca deobicei. Mentionez ca trage la fel ca ĂŽnainte. Am mai observat faptul cĂŁ "sâ˘uierĂŁ"când este rece motorul si la turatii mai joase sub 2000 rpm.

Am fost la service-ul unde am fĂŁcut remaparea, Sâ˘i am mers cu masina cu testerul pus pentru a vedea cum lucreazĂŁ turbina. Pana pe la 2800-3000 rpm merge normal, ĂŽnsĂŁ dupĂŁ acele turatâşii calculatorul cere presiune de 2.8 iar turbo are 2.9-3.0 (sau cel putin asa am ĂŽnteles eu). BĂŁiatul acela a zis ca ar putea fi acturatorul sau ceva mizerii depuse care nu lasĂŁ sa ĂŽnchidĂŁ geometria variabila (sau ceva de genul). Mi-a recomandat sa nu merg "sportiv" si sa fac o curĂŁtâşare turbinei. El a zis ca de la resoftare nu are ce avea.

Atâşi mai pĂŁtit asa ceva ? Nu stiti ce ar trebui fĂŁcut prima data ? Masina o sa o duc la service oricum numai as vrea sa stiu si eu câte ceva despre problema asta.

Ămi cer scuze anticipat pentru ca am lungit-o asâ˘a mult cu povesti, si sper sa fi postat unde trebuie.

 

P.S. Am uitat sa spun ca am cĂŁlcat-o un pic pe autostrada, ĂŽnsĂŁ nu cred ca ar trebui sa afecteze cu ceva.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by bila_andrey
Link to comment
Share on other sites

Ce turbina e ? Mitsubishi sau Garrett ? Daca e Mitsubishi foarte mare greseala sa ceri 2.8 bari(1.8 boost) din ea. Daca e Garrett, ce model s-au pus pe astea, tot ca la 150 ? GT1749V ?

Daca o sa cauti pe net Compressor Map pentru turbina ta, posibil sa afli ca poate nici nu tine 2.8 in conditii de siguranta si nici nu e eficienta.

Uite un exemplu de pe 320d 150 cp http://www.turbomaster.info/img/aplicaciones/GT1749V-778445-0001-compmap.jpg , asta inseamna ca dupa 2.6 bari face overspin, bum total. Smechera turbina trebuie sa fie aia(nu cunosc ce model e pe e90), ca sa tina 2.8 constant. Dar..ma tem ca e tot un GT1749V, deci 2.6 maxim maxim de cerut in orice tuning pentru turbina asta, better 2.5 constant.

Turbina de pe 330d de exemplu GT2256 duce 3bar+ http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/sites/default/files/default_images/turbogroup/performance_maps/751578-2.jpg

Orice tuner ar trebui sa analizeze mai intai Compressor Mapul pentru turbo-ul ce-l tuneaza si sa vada unde are eficienta, de-acolo sa scoata puterea, nu anapoda cu harti tunate in procentaje.

Daca tinea totusi 2.8, tunerii trebuia sa ia in considerara mapa de boost control, poate sa deschida ceva mai mult vanele in full load, dupa un tuning is multe sanse de spiking si overboost mai ales cand elimini vreun catalizator, ai geometrie mai murdara, etc

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

Da, Mitsubishi este turbina. Ma cam depasesc atatea date tehnice, insa din cat am inteles eu de la cei cu softul mi-au spus ca presiunea cu softul original ii maxim 2.75 si dupa soft 2.85. Eu am apelat la ei pentru ca am vĂŁzut ca sunt destul de vechi pe piata si au modificat multe masini. Am un prieten cu tot cu e90 ce are softul la ei facut de 3 ani si nu a avut nici un fel de problema, si al lui are 213 cp pe dyno parca. Nici nu Ăâ˘tiu ce sa fac dupĂŁ ce rezolv turbina, daca sa las softul sau nu...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@JuiCE Poți sĂŁ-mi dai un link, sau sĂŁ-mi explici și mie, pentru ca sĂŁ mĂŁ lĂŁmuresc ce ĂŽnseamnĂŁ termenii, spiking, overboost, vanele, folosiți de tine ĂŽn fraza:

Daca tinea totusi 2.8, tunerii trebuia sa ia in considerara mapa de boost control, poate sa deschida ceva mai mult vanele in full load, dupa un tuning is multe sanse de spiking si overboost mai ales cand elimini vreun catalizator, ai geometrie mai murdara. Vreau și eu sĂŁ-i fac o remapare a actualului motor de 3L diesel?

Mulțumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

am promis ca postez filmuletul

este facut la masina personala ca sa vedeti diferite presiuni pe turbina si la mers constant si la accelerare talpa

punctul maxim de boost este de 2783 de mBar la minutul 7:51

 

https://www.youtube.com/watch?v=myZ4QqEYURM&feature=youtu.be

 

vroiam sa pun un iframe sa apara direct in fereastra dar nu am reusit

Edited by razzzzvan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit un site care comercializeza turbosuflante noi, si mi se pare un pret foarte bun. Nu stiu ce sa fac, ati mai auzit de ei? Am o retinere sa nu fie ceva chinezarii, daca ati mai auzit ceva referinte cu privire la aceasta firma va rog sa-mi spuneti si mie.

Va multumesc, atasez link-ul sa vedeti despre ce este vorba:

http://www.turbosuflantauto.ro/turbosuflante-bmw/486-turbosuflanta-bmw-e90-320d-163-cp.html

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un site care comercializeza turbosuflante noi, si mi se pare un pret foarte bun. Nu stiu ce sa fac, ati mai auzit de ei? Am o retinere sa nu fie ceva chinezarii, daca ati mai auzit ceva referinte cu privire la aceasta firma va rog sa-mi spuneti si mie.

Va multumesc, atasez link-ul sa vedeti despre ce este vorba:

http://www.turbosufl...20d-163-cp.html

 

Noua la doar 2600RON?!?!? Mi se pare foarte dubios avand in vedere ca una noua costa undeva la ~1500Euro! Eu cred ca-i reconditionata si o dau ei la vrajeala ca-i noua, atitudine tipic romaneasca!

Link to comment
Share on other sites

Si eu in rest la aproximativ 1000 euro am gãsit noua....bine am primit si pret de 7200 lei. Si pe mine m-a pus pe gânduri faza cu made in Germany...nu eram sigur daca se fabrica in Japonia sau a gresit cu "made in Germany". Mai astept putin oricum pana comand piesa, sau o reconditionez.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by bila_andrey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.