Jump to content

Ambreiaj/Radio Cd navigation business problem,help !


Recommended Posts

Salutare!

Am o problema majora zic eu,

Detin un bmw E90 anul 2005, tocmai ce l-am cumparat

Odata cu acesta au venit si 2 probleme mari

Prima ar fi radio-cd-ul : acesta e Navigation business ,problema e ca nu functioneaza deloc nici functia de radio si nici cd playeru in sensul ca nu se aude volumul, nu stiu care ar putea fi cauza acestei probleme, S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema ? care ar fi rezolvarea ?

A 2-a problema e cu ambreiajul zic eu : Se aude un sunet ciudat cand apas pe ambreiaj,insa la intre vitezele 1-2 maxim pe la jumatatea cursei de ambreiaj

Ce ziceti c'ar fi ?

Alte probleme nu au intervenit decat sunetul care ma seaca de la ambreiaj

Cu stima,

Mihai

Link to comment
Share on other sites

O sa fac Maine UN video cand ii schimb filtrele si uleiul,si am sa verific si cablurile totodata,pe Maine seara am sa postez,iar la sonorizare Se aude cate UN bazait cand deschid masina,e enervant rau,sper sa I dau de capat,mersi pentru raspunsuri,Revin maine cu detalii
Link to comment
Share on other sites

Cel de la ambreiaj e total diferit si in plus Se aude mai tare pe exterior cand apasa cineva ambreiajul.cel de la sonorizare Se aude cand descui masina si cand pun si cheia in locasul ei,iar cand vreau sa ascult ceva indiferent radio,cd sau navigatie se aude inceet de tot Aproape deloc,inca o chestie nu stiu cum e la voi,dar cand umblu la comanda de volum nu imi apare pe display nimic,asa e la cd playeru asta?
Link to comment
Share on other sites

- daca pui pioneer/alpina nu vei mai avea navigatie, implicit nu vei mai utiliza ecranul

- poti sa pui professional dar trebuie schimbat si ecranul

Problema cu sunetul ar putea fi cauzata si de un update nereusit/incomplet al modulului de navigatie/CD/radio.

Link to comment
Share on other sites

Prima oara ti-as recomanda sa incerci sa resoftezi modulul MASK complet adica (aplicatia, tunner radio, cd player, gateway) sau sa verifici de un eventual fir intrerupt. Daca nici una din variante nu iti rezolva problema eu as merge pe un upgrade de CCC(navigatia profi) sau CIC depinde de buget.
Link to comment
Share on other sites

Preturile la reprezentanta nu le cunosc.

Poti incerca cu un CD radio, dar trebuie demontate mai multe trimuri pana ajungi sa scoti unitatea afara iar dupaia ar trebui sa scoti pinii din mufa unitatii originale si sa ii pui in mufa radioului cu care incerci.

Tot te referi la unitate ca si radio/CD, ca sa clarificam edoar radio/cd sau e navigation business cu controller I-drive si ecran mic?

Link to comment
Share on other sites

Daca asa arata ecranul si pe unitate scrie navigation business inseamna ca cineva a incercat sa faca o "adaptare".

- fie ai calculator si monitor de Profesional si doar panoul de comanda e de la business -> comenzile de pe panou nu ar trebui sa mearga, sau merg prost

- fie ai calculator si panou frontal de Business si display de Professional -> imaginea nu acopera tot display-ul, ai o dunga neagra in dreapta

Mergi la o diagnoza sa vezi exact ce module ai pe masina. Eu zic ca in proportie de 70% masina a avut CCC(Professional) din fabrica, s-a stricat si in loc sa cumpere aceeasi unitate, a luat Business ca e mai ieftin. Iar acum unitatea Business nu e codata cum trebuie pe masina ta. Nu ai pe nimeni in zona cu o diagnoza?

Link to comment
Share on other sites

Atunci mergi la cineva sa iti verifice varianta de SW de pe ECU, sa vada daca Coding Index de la Aplicatie corespunde cu cel de la Gateway si Radio. Am patit la un E60 exact acelasi lucru si a fost din cauza unui SW Update nereusit; Alicatia a fost updatata, Gateway-ul nu.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat bateria si se pare ca nu i de la ea problema ,si releul e in regula.

Ar trebui sa schimb radio cd ul.

daca nu gasesc unul original bmw de care ar trebui sa caut si ce adaptatoare mi ar trebui pt radioul respetiv.

Inca o intrebare,exista posibilitatea sa pot folosi ecranul? Fara radioul original? Navigatie nu ma intereseaza.

Multumesc,astept sfaturi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Acum 3 zile am achizitionat un E90, an 2006, motorul de 163 Cp. Am si eu o "problema"...nu stiu daca pe masina am magazie de CD-uri :blink: . De obicei stiu ca sunt amplasate in portbagaj, dar un prieten mi-a spus ca ar fi amplasate si in torpedo. Am verificat si nu este nici in torpedo. Ar putea fi in alta parte? Mentionez ca am navigatie Business.

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.