Jump to content

Pocneste uneori ceva la directie la viraj pe loc


Ionut_FFF

Recommended Posts

Am observat de vreo 2 zile ca atunci cand virez pe loc, uneori se aude 1-2 pocnituri in special cand virez maxim. Problema e ca nu se aude tot timpu. De obicei cand incerc sa parchez si fac mai multe manevre. Maine o sa merg la service la o constatare. A mai patit careva?

Masina e F10 (520d) 2010, suspensie normala.

Link to comment
Share on other sites

Articulatia fata, de la ea se aude 100%.Aceeasi problema am avut si eu dupa ce am luat o gura de canal fara capac, dupa 2 saptamani era ud amortizorul iar bascula avea joc serios.Am rezolvat schimband toata articulatia fata cu tot cu armotizoare noi.Nu garantez, dar daca nu ma insel e de la capatul de bara daca se aude doar in momentul in care rotesti covrigul.

PS:Masina in cauza la mine era mai modesta, e46 sedan, dar banuiesc ca principiul este acelasi.

Edited by Ghosty
Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi problema am avut-o si eu anul trecut! Nu poate fi de la roti, eu am pe 16 spre exemplu! La mine a disparut de aproape un an! Oricum nu tot timpul pocnea...Probabil ca de pe la articulatii, bucse pocneste asa, cu toate ca la mine n-au fost jocuri!
Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema similarĂŁ. La mine se manifesta doar cand virez stânga si se aud una sau doua pocnituri metalice din spatele rotii stânge. Chiar azi am fost la o verificare si toate bratele si bucsele sunt in regula. Unul dintre mecanici spunea ca problema ar putea sa fie de la suruburile de la carcasa rulmentului sau ceva de genu. UrmeazĂŁ sa le schimbe si sa curete pe acolo si sper sa disparĂŁ pentru ca nu am de gând sa schimb brate care nu au niciun joc. Mai revin cu detalii dupa operațiune.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema similară. La mine se manifesta doar cand virez stânga si se aud una sau doua pocnituri metalice din spatele rotii stânge. Chiar azi am fost la o verificare si toate bratele si bucsele sunt in regula. Unul dintre mecanici spunea ca problema ar putea sa fie de la suruburile de la carcasa rulmentului sau ceva de genu. Urmează sa le schimbe si sa curete pe acolo si sper sa dispară pentru ca nu am de gând sa schimb brate care nu au niciun joc. Mai revin cu detalii dupa operațiune.

 

Acum 2 luni am schimbat 2 brate si bieletele la caseta.

Nu mai batea nimic. Saptamana trecuta au inceput pocniturile. Parca acum face si mai des si uneori si la frana...

Maine dimineata e programata la service.

Revin si eu cu amanunte.

Edited by Ionut_FFF
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Salutare,

 

Aceeasi problema o intampin si eu cu F10 520d 2014 FL.

Mergand cu 5-10-20km/h si la virari maxime se aud 1-2-3 pocnituri.

Am schimbat flansele de la telescoape...nicio imbunatatire....iar restul articulatiei fata verificata de mecanic.....totul pare a fi ok.

Ma gandesc ca poate ar fi si 'crucea' de la cardan...

 

A gasit cineva rezolvare ?

 

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.