Jump to content

Probleme spalare parbriz


Alina B

Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Astazi am incercat sa spal parbrizul si am observat ca stergatoarele merg, insa fara nici un jet de lichid de parbriz s i parca nici motorasul parca nu se mai aude.Masina are si sistem de spalare faruri si merge fara nici o problema, acelasi lucru si la stergatorul de luneta, functioneaza perfect.

Are cineva idee ce poate fi si cum pot rezolva aceasta problema?Poate fi pompa? Astept sfaturile voastre, mai ales ca se anunta vreme "minunata" si voi avea cu siguranta nevoie de spalarea parbrizului...

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu la seria 1 este ca la E90, panoul de sigurante fiind localizat in torpedo. Daca deschizi usa torpedoului o sĂŁ vezi un cap/usita in spate, care are pe lateral un fel de suruburi. Trebuie sa le rotesti la 90 de grade, iar dupa poti scoate capacul. Pe el ar trebui sa gasesti si schema de aranjare a sigurantelor.
Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte, ca sa ajungi la sigurante nu trebuie sa scoti topedoul, trebuie doar sa scoti cele doua opritori si el se lasa mult mai in jos si in felul acesta o sa ai acces la panoul de sigurante din spatele lui. Mai mult, o sa descoperi pe spatele torpedoului si o hartie cu schema sigurantelor.

Daca nu te descurci, o sa incerc sa-ti fac o poza; dar cand ajung acasa...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La mine merg stergatoarele, se aude motorasul, recipientul e plin, insa nu curge apa deloc. Am desfacut furtunasul cu gandul ca or fi sprituitoarele infundate, insa nu curge deloc apa nici din furtunas. Am inversat sigurantele pe acolo, fara rezultat. Care sa fie problema?

 

Posibil sa ai furtunasul infundat pe undeva. Incearca cu un jet de aer....

Exista vreun coleg care a intimpinat asemenea probleme?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Salutare,am si eu aceeași problema cu lichidul de Parbiz,am schimbat motorasul dar tot nu se aude..ĂŽmi puteți spune care este siguranța pentru motoras??multumesc seria 1e87

 

Buna,

 

Trebuie sa dai torpedoul jos si vei gasi atat un panou de sigurante, cat si o schema a sigurantelor sa sa vezi exact ce si cum.

La mine s-a rezolvat relativ simplu, deoarece era motorasul ars...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Salut, ma intereseaza si pe mine subiectul, nu merge spalatorul din spate. Are pompa separata? Sau e clasica problema a hatch-urilor si break-urilor cu furtunul care trece prin racordul flexibil si se rupe la un moment dat? Inauntru nu se umezeste pe nicaieri, deci tind sa cred ca nu este furtunul de vina..
Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu azi o verificare sumara. Una din cel 2 duze era infundata, dar oricum nici cu ele scoase nu curgea pic de apa din furtun. Furtunul e intact in hayon, pompa se aude, am tinut apasat mai mult timp si nu a curs nimic pe sub masina sau in portbagaj si nici in scut.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.