Jump to content

BMW 530d, 2005, fum negru


Mios

Recommended Posts

Da, pai asta o sa fac pana la urma. O sa o duc la reprezentanta din Ploiesti, sa ii faca si o testare, dar asta dupa ce ii schimb uleiul, filtrul epurator, si galeria de admisie care este crapata, si se vede mult ulei scurs pe ambele parti ale motorului. Probabil insa, dupa ce ii schimb uleiul si filtrele, sa merg cativa km buni cu ea asa, pentru curatare. Galeria de adimisie crapata duce la pierdere de ulei clar nu? Edited by Mios
Link to comment
Share on other sites

DPF o sa il anulez si din soft. Cat despre catalizator, il voi schimba, dar dupa ce voi rezolva cu cele anterioare.

1. Schimb complet ulei si filtre

2. Schimb galerie admisie

3. Schimb filtru epurator

Si nu e vorba ca nu imi permit masina, cat e vorba ca nu ma pricep mai deloc la partea mecanica... a E60ului. Omul din greselile pe care si le plateste, invata. Nu e problema, cu ajutorul vostru al colegilor de aici, invat, si sper sa readuc la viata exemplarul meu de BMW. :)

Edited by Mios
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus sa nu ti-o permiti, ci ca nu o meriti.

Dupa parerea mea ori stii ce faci si atunci le faci intr-un service mai ieftin, doar ca sa economisesti niste bani, ori nu te pricepi si mergi la o reprezentanta sau la un service cu adevarat profesionist pe marca respectiva si ai garantia unor lucrari de calitate.

Nu-ti spune nimic despre profesionalismul lui faptul ca mecanicul ti-a gaurit catalizatorul si dpf-ul, in loc sa iti recomande schimbul de ulei si sa iti faca o constatare mai temeinica?

 

Acum ca ai cerut ajutor pe forum sunt sigur ca o sa fii mai informat si o sa gasesti ajutorul de care ai nevoie. :thumbsup:

Edited by cataxxl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problem solved! Turbina avea un oarecare joc, nu foarte mare, insa manca ulei pe paine, si astfel am reconditionat-o frumusel la Turbomecanica(sper sa nu se considere reclama), cu piese noi, partea mecanica+partea electronica, i-am schimbat uleiul complet cu unul 5w-30, si filtrele de ulei, aer si motorina Mann. Acum masina nu mai da fum deloc. Pe data de 6 ianuarie voi primi si galeria de admisie, si sper cat de curand sa gasesc si un catalizator.
Link to comment
Share on other sites

Sfat: niciodata, dar niciodata nu mai combina tipurile de ulei intre ele.

Daca intre producatori mai poti(nici asa nu e foarte bine dar fie) combina un Castrol, Mobil, BMW cu aceleasi indici (5w30) dar in nici un caz tipurile de ulei intre ele( adica 5w30 cu 10w40) cum ai facut tu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Noutate: Aseara am lasat masina pe o straduta putin declinata, maxim 10grade sa zic, unde motorul a mers cam 10 minute, pentru a nu se face frig inauntru. Dupa acestea, cand am inceput sa dau inapoi, sa urc putin cu spatele, din nou fum alb, nu foarte mult, dar iesea. Mentionez ca turbina e noua, tubulatura si intercoolerul curatate, filtrele noi, ulei nou, iar galeriei de admisie tocmai i-am anulat clapetele cu acele dopuri. De asemenea, mi se pare ca pe tubuletul ala care vine de la epurator, e ceva ulei, sau vapori care s-au transformat in ulei. Care ar putea fi cauza fumului care l-a dat doar urcand cu spatele dupa ce masina a mers pe loc cca.10 minute? Edited by Mios
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu fum dupa ce sta masina 10-15 min la relanti am patit-o si eu.

Problema a fost ca picurau 3 injectoare pe langa pulverizare.Doar ca masina a fost MB tot common rail.

(Picaturile alea nu au cun sa se vada pe tester ,asa ca am scos fizic injectoarele si le-am pus pe banc)

Edited by 99buz
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

m-am exprimat greĂâ˘it:

un bmw diesel nu consuma ulei

am avut 3 ... acum sunt la al 4-lea

daca are bube, da

dar de la uleiul de alta calitate pĂŽna la consumul de aprox. 1/100 este mult

 

 

 

Sent from my EiFĂśhn using fingers

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

stiu un mecanic bun la Krefeld , am reparat masina la el si e priceput omul si cu bun simt , esti destul de aproape

 

 

As avea nevoie de o adresa unde cunosti tu mecanicul bun in Krefeld sau un numar de telefon, bineinteles daca iti mai aduci aminte. Am ramas dezamagita de nepriceperea mecanicilor din Germania, aproape toti urmaresc sa te tepuiasca ca sa nu mai spun de calitatea serviciilor care este infirma. Iti multumesc anticipat desi postarea ta este destul de veche si din pacate nu cred ca voi obtine un raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.