Jump to content

Huruit 320d in vitezele superioare


Recommended Posts

Salutare, am un huruit uneori in vitezele superioare si asta ma refer cand sunt a 4a sau a 5a si nu am peste 3000 ture. De exemplu am 2000 - 2200 , a 4a rulez light, apoi apas pedala ceva mai mult, aud un huruit ciudat, pe care l-am ignorat de cand am luat masina insa incepe sa-mi dea de gandit. Poate sa fie volanta , arcurile de pe ea? Sau sa fie lantul de la distributie ? Pot sa-l verific cumva?

Am si ceva vibratii la relanti iar asta imi da de gandit ca ar fi volanta..sau poate doar tampoanele motor. Vizual, tampoanele, vazute de sub masina nu par asa uzate.

Link to comment
Share on other sites

Daca o apas pana jos a 1a, a2a , a 3a(iau ~100 km sa zicem), nu aud huruitul. Cand am incarcatura mai mare in masina, sunt in viteza 4a sau chiar a 5a si sunt putin subturat(ma refer 2000 - 2200 ture) si apas pedala ceva mai mult, dar nu pana jos brusc, atunci simt trepidatia aia in pedala si aud huruitul. As incerca sa inregistrez insa nu se aude atat de tare.

O urc de obicei peste 3000 in a 4a si a 5a ca sa evit situatiile de genul, deci in depasiri chiar si mai lejere, retrogradez in a 3a de exemplu, o urc panan`n 3500, si apoi o iau cu a 4a..dar daca rulez lejer cu a 4a la 2200 ture si de-acolo o apas ceva mai ferm, deja vibratia si huruitul.

Daca m-as duce la mecanici, cu siguranta o sa spuna : mergi asa cu ea ca n-are nimic daca merge, sau incep s-o desfaca toata si sa ia ban dupa ban. Daca le servesc un hint unde/ce/cum sa verifice poate o sa fie mai la subiect si ei.

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

M47 e, si nu e vorba de mers subturat, e vorba de viteza 4a sau a 5a pe la 2200 rpm sa luam in calcul caz concret. Rulez lejer 2200 rpm viteza 4a ~90 km/h. De-acolo vreau o depasire, e diesel totusi nu e cazul sa retrogradezi a 3a ca sa iei 3500 ture, ai cuplu de jos, corect? Bun, acolo apas pedala ceva mai ferm(nu brutal), mai ales daca e panta si am 2-3 persoane in masina, aud un huruit si simt vibratia in pedala de acceleratie. Cred ca daca o sa urc masina cu spatele pe chituci n-o sa simt nimic deoarece nu e load. Se pune presiune pe cardan si de-acolo rezoneaza armonica :D

Cel mai probabil m-am gandit eu ca e de la rulmentul central de la cardan si cele doua flanse..in mers volanta si ambreiajul nu fac zgomote.

Link to comment
Share on other sites

Fulia cica pare ok..si eu as zice ca poate fi volanta si asa am trepidatii in relanti destul de mari..si mai are si motorul un sunet metalic la rece de te sperie:) Dar asa par sa fie astea din cate am mai auzit 2-3 rable de gen. Cai de bataie ce sa mai.
Link to comment
Share on other sites

jupane ai dat-o dreacu' si p'asta

 

acum sincer cat credeai ca o sa te joci cu plansele alea?

 

fa-i un test de compresie sa stii cum stai cu motorul, volanta vibreaza nu huruie, cauzele nu le poti gasi pe ghicite

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

@BOASKA cum ziceam mai sus, masina face asa de cand am luat-o :) doar ca nu am bagat in seama atatea pana a inceput sa ma zgaraie pe creier deja vibratia si huruitul. Sa nu-ti inchipui ca se desface toata sau huruie ca un tren, e o trepidatie fina in pedala cand o iau mai de jos in a 4a, si vibratia de relanti pt care as zice ca-s tampoanele de la motor sau cutie cam duse.

Cat despre huruit din ce-am mai studiat, ar fi flansele alea de cauciuc de la cardan, imbatranesc si nu mai amortizeaza socurile cum trebuie, producand sunete aiurea.

Trage masina stai linistit nu are softul nimic, pana la limta superioara mai este :) Cu softuri similare au rulat si ruleaza baieti de sute de mii de km si dau in ele , dar oricum au o varsta, nu vezi pe forum ca mai degraba pica volantele, motoarele si turbinele la cei cu softuri stock decat la resoftate(cum trebuie).

Nu mai zic de 320d 136cp masini la fel, la amici portughezi care au injectoare marite +50% flow, turbo hibrid de 1.8 bar boost, intercooler XXL, furtune silicon, ambreiaj kevlar, volanta single mass si dau in ele 220 hp pe dyno fara probleme.

Motorul e strong, mai slab hardwareul pe masinile astea cu sau fara soft stock, indiferent.

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

E ciudat ca doar la cox se aude, ca sa zic asa:) Am descris mai sus comportamentul...in viteza 3a oricat ii dau, pana jos, se aprinde si ASC, si nu se aude..in a 4 doar cand e sub 2500 rpm si de-acolo dau mai tare in ea ..cred eu ca totusi e flansa de la cardan, fiind in viteza superioara rata de multiplicare e mare, cardanul tinde sa se invarta mult mai repede dintr-odata, exact cum ti-ai forta picioarele cu o bicicleta intr-o viteza superioara sa pedalezi fortat..tu poti pedala sa zicem dar presiunea pe lantz,pinioane, e mare. Asa vad situatia :)
Link to comment
Share on other sites

E ciudat ca doar la cox se aude, ca sa zic asa:) Am descris mai sus comportamentul...in viteza 3a oricat ii dau, pana jos, se aprinde si ASC, si nu se aude..in a 4 doar cand e sub 2500 rpm si de-acolo dau mai tare in ea ..cred eu ca totusi e flansa de la cardan, fiind in viteza superioara rata de multiplicare e mare, cardanul tinde sa se invarta mult mai repede dintr-odata, exact cum ti-ai forta picioarele cu o bicicleta intr-o viteza superioara sa pedalezi fortat..tu poti pedala sa zicem dar presiunea pe lantz,pinioane, e mare. Asa vad situatia :)

rulmentu intermediar de la cardan???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.