Jump to content

Exfoliere lac aripi


Recommended Posts

Salut,

 

Am observat de cateva zile incoace pe ambele aripi spate cateva zone unde lacul este exfoliat, zona nu mai este lucioasa si are un aspect mat mai degraba. Zona exfoliata este in partea de jos a aripii, langa roata.Masina este un E90 din 2006, modelul M47, de 150 CP (110 KW).

 

Din ce am inteles, vor trebui vopsite ambele elemente, in totalitate.

 

Care sunt motivele pentru care lacul se exfoliaza? Ma gandesc ca din fabrica, masina nu a fost vopsita aiurea, iar garantia pe caroserie de obicei este de 10 ani. Sa fi fost masina oare lovita in locul acela, si revopsita ? Masina o am de aprox 2 ani, si am luat-o din Germania.

 

Cam care ar fi un prex aprov pt o aripa spate revopsita si lacuita ? Locatia este Cluj-Napoca.

Edited by Andrei Kun
Link to comment
Share on other sites

Deci se poate sa fi fost revopsita in zona aia ? Ma gandesc ca din fabrica nu ar avea cum sa se duca asa repede, chiar si cu sarea noastra din Romania, dupa 7-8 ierni.

 

Sigur nu voi merge in reprezentanta. Probabil o vopsitorie buna prin Cluj, dar nu stiu unde as putea merge, sa-mi remedieze problema si sa am siguranta ca nu ma trezesc peste 2 ani cu o noua exfoliere.

 

E frustrant.

Link to comment
Share on other sites

Evita cand mergi la spalatorie sa dai cu vap-ul cu presiune in zona aia.

100% lacul o sa plece si o sa apara ,,puncte'' si mai mari.

Problema nasoala este ca la generatia mai noua de masini tabla sa aiba in proportie foarte mare aluminiu.

Din cauza ca tabla iti lucreaza la diferentele de temperatura,daca nu sunt folosite materiale bune cand retusezi sau vopsesti un anumit element din caroserie....100% o sa apara problemele in zona respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Da probabil din cauza unei spalatorii am patit si eu asta. M-am dus la OMV la periile alea nenorocite, din lipsa de timp. De atunci am observat "petele" astea.

 

Oricum, ceea ce ma surprinde pe mine e faptu ca s-a dus din cauza ca a mai fost reparata odata, si nu pt ca s-a dus lacul din fabrica. Nu ma asteptam sa aud ca masina a avut defapt ceva probleme in trecut pe la aripa.

Edited by Andrei Kun
Link to comment
Share on other sites

daca este chiar pe marginea aripi inspre roata atunci cel mai sigur este de la gheata, iarna se lipeste acolo si cand se strange multa cade cu lac cu tot,asa a a fost la a mea si avea vopseaua originala,care este foarte sensibila :frantics:

se remediaza doar prin revopsire.daca ar fi de la spalat ar trebui sa apara si prin alte lucuri zic eu

Link to comment
Share on other sites

Prefer de suma aia sa-mi pregatesc cum trebuie masina pt iarna, anvelope, schimb ulei, filtre, placute de frana etc. :)

 

Nu are cum suma aia sa-ti ofere posibilitatea de a inlocui cele de mai sus :rolleyes:

 

Zici de parca e pretul pentru inlocuit cutia de viteze nu vopsit 2 elemente.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma costa undeva la 600 RON o revizie. 250 schimbat placute spate + senzor si inca 250 pt rola intinzatoare care a trebuit s-o schimb, dar asta hai sa zic ca nu o pun.

 

Vopsit 2 elemente s-ar putea sa ajunga unde la 800 de RON. Sau crezi ca un vopsit la o vopsitorie calumea ar fi mai ieftin ?

Edited by Andrei Kun
Link to comment
Share on other sites

Da, schimbat de anvelope, nu sa le cumpar :). Alea le-am luat acum 2 ani, am scapat de ele pt cel putin inca 1-2 ani. Slava Domnului :))

 

Placutele le-am schimbat doar pe spate, si rola care era super uzata si imi scutura motorul de fiecare data cand ridicam piciorul de pe ambreiaj.

 

In rest, ce sa zic. A detine si intretine o masina devine un lux, la cat de scumpe incep sa devina toate, din pacate :). RCA-ul costa mai mult decat cele enumerate mai sus, si de mine si de tine... deci .. :))

Edited by Andrei Kun
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.