Jump to content

Eroare ABS DTC


Recommended Posts

post-52441-0-43454200-1414748214_thumb.jpgSalut!

Detin un bmw 520 D facelift din 2007 si mpost-52441-0-43454200-1414748214_thumb.jpga confrunt de ceva timp cu o problema!! Am cumparat un senzor nou de ABS convins ca ceea ce mi-a aratat la diagnoza ,adica eroare senzor dreapta fata,va rezolva aceasta problema! se pare ca nu a fost asa! apoi am incercat sa iau un senzor de la un alt bmw ca sa verific daca a fost senzorul de vina! a continuat sa imi arate aceeasi eroare!!

Am facut si diagnoza in timp real! Ceilalti senzori functioneaza in parametri lor! In schimb acest senzor imi apare valoare 0 !!

Sa mai confruntat cineva cu aceasta problema? sa fie de la modul abs problema?

Am atasat niste imagini cu aceasta eroare!

As aprecia ajutorul vostru! multumesc

 

eroare

post-52441-0-14157800-1414748862_thumb.jpg

Edited by ptma
Link to comment
Share on other sites

post-52441-0-43454200-1414748214_thumb.jpgSalut!

Detin un bmw 520 D facelift din 2007 si mpost-52441-0-43454200-1414748214_thumb.jpga confrunt de ceva timp cu o problema!! Am cumparat un senzor nou de ABS convins ca ceea ce mi-a aratat la diagnoza ,adica eroare senzor dreapta fata,va rezolva aceasta problema! se pare ca nu a fost asa! apoi am incercat sa iau un senzor de la un alt bmw ca sa verific daca a fost senzorul de vina! a continuat sa imi arate aceeasi eroare!!

Am facut si diagnoza in timp real! Ceilalti senzori functioneaza in parametri lor! In schimb acest senzor imi apare valoare 0 !!

Sa mai confruntat cineva cu aceasta problema? sa fie de la modul abs problema?

Am atasat niste imagini cu aceasta eroare!

As aprecia ajutorul vostru! multumesc

 

eroare

la e39 e o problema comuna,partea electronica a pompei de abs cade si nu mai vede 1 sau mai multi senzori.

Link to comment
Share on other sites

La fell am patit si eu. Aveam eroare de ABS DTC si Tyre Pressure. Pe tester imi aparea ca de vina este senzorul dreapta fata. L-am schimbat, dar degeaba, eroarea a ramas prezenta. Am fost la Service Premium si a descoperit ca era cablajul intrerupt fix aproape de mufa. Am schimbat mufa si am scapat de problema.
Link to comment
Share on other sites

omul a spus clar:

 

"Am facut si diagnoza in timp real! Ceilalti senzori functioneaza in parametri lor! In schimb acest senzor imi apare valoare 0 !!"

 

 

ce treaba are geometria rotilor?

 

ideea cu bateria e una buna, desi cam greu de crezut din moment ce are problema doar pe 1 senzor.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Verifica bateria. E pe duca ;) Nu te apuca sa schimbi senzorii pana cand nu esti sigur ca bateria este inca ok. Cauta aici pe forum ca suntem multi ce am patit chestia asta, mai ales ca a inceput sa vina frigul

 

Bateria este ok ! am verificato plus ca are si pe indicator la baterie ca este ok! deci nu este de la baterie :(

Link to comment
Share on other sites

La fell am patit si eu. Aveam eroare de ABS DTC si Tyre Pressure. Pe tester imi aparea ca de vina este senzorul dreapta fata. L-am schimbat, dar degeaba, eroarea a ramas prezenta. Am fost la Service Premium si a descoperit ca era cablajul intrerupt fix aproape de mufa. Am schimbat mufa si am scapat de problema.

 

am verificat si nu este intrerupt ! mi s-a mai zis ca poate sa fie de la fuzeta..se poate si asa ceva? in sensul ca am mai fost la un mecanic si a mai umblat pe la fuzeta , a dat cu wd 40 ,si ptr cateva minute a functionat! culmea cand am iesit de la servicez,la jumatatea drumului mi-a aparut din nou eroarea! fericirea a tinut ptr putin timp ::)))

 

ti-am scris mai sus sa verifici mufa la senzor, si daca ai luat senzor aftermarket de 2 lei nu va functiona

 

am incercat cu 2 senzori de la alt bmw e60 originale :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.