Jump to content

dimensiune anvelope x3 E83


ionut_marius

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

La un x3 cu jante V spoke 279,pe 17,merg inlocuite anvelopele 235 55 R17 cu 215 60 R17 ?

 

Multumesc,

 

Nu sunt compatibile. Anvelopele cu dimensiunea 215/60/R17 se recomanda a se monta pe jante cu dimensiuni cuprinse intre 6JX17 si 7,5JX17. Jantele tale V-spoke 279 au dimensiunea 8JX17 ET:46. Iti recomand sa pui pe ele anvelope 235/55/R17. Daca vrei sa pui neaparat anvelope 215/60/R17 atunci ai nevoie de jante ELLIPSOID STYLING 109 7JX17 ET:39 sau STYLING 110 7JX17 ET:39.

http://www.pro-line.ro/calculator-latime-janta-anvelopa.php

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut, de curand am achizitionat un X3, E83 din 2007. Masina are jante ELLIPSOID STYLING 109,cum apar in poza atasata, si are cauciucuri de iarna 215/60/17 . As vrea sa i cumpar de acum cauciucuri de vara dar nu stiu ce dimensiuni sunt potrivite pt tipul asta de janta.

V as fi recunoscator pentru sfaturi.post-16142-0-44148500-1422391422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dimensiune identica cu anvelopele de iarna.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ma gandeam sa i iau unele mai late, poate 225, pt tractiune mai buna...dar pana la urma cred ca raman la dimensiunea pe care o au astea de iarna. Merci mult;)

 

235 55 R17 astea le am de iarna si de vara am pe 18 dar nu stiu cat ca sunt la boxa

Cred ca raman la 215/60/17 si pt vara...iau unele bune pt ploaie si gata;)

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Salut, am un x3 cu jante bmw style 112. Am pe ele anvelope 235/55/17. AM cautat all season si sunt incredibil de scumpe (in jur de 700 de lei bucata). In carte e trecut si faptul ca se pot pune anvelope 215/60/17 la un pret considerabil mai mic (400 de lei). Potrivesc aceste anvelope pe aceste jante ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un x3 cu jante bmw style 112. Am pe ele anvelope 235/55/17. AM cautat all season si sunt incredibil de scumpe (in jur de 700 de lei bucata). In carte e trecut si faptul ca se pot pune anvelope 215/60/17 la un pret considerabil mai mic (400 de lei). Potrivesc aceste anvelope pe aceste jante ?

Multumesc

 

cu latimea de 215 o sa arati din spate ca o lada niva. Cauciucurile inguste sunt adecvate conditiilor de rally, pentru sosea conditii normale iarna - vara frumos ar fi mai late.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut,am un X 3 ,E 83 din 2005 momentan pe masina am jante aliaj pe 17 /Et 39 ,vreau sa pun alte jante pe 17 mai frumoase zic eu ,dar au Et 34 ,si au fost pe un X 1 ...va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la jantele de X 1...daca pot sa le folosesc la X 3 .

Va multumesc anticipat ,si astept un raspuns.

Edited by adi38
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare,

Am prins o promoție la 4 buc anvelope 235 50 18 all seasons noi pentru bmw x3 e 83. Toate bune pana aici, doar ca e pachetul M și pe fata am jante 8j și pe spate jante 9j. Cele de vara erau 235/50 fata și 255/45 spate. Le am montat pe cele 4 buc. Am mers cu mașina aprox 200 km. Cele pe spate parca stau un pic mai intinse.

Oare am fĂŁcut bine ca am pus 235/50 pe spate pe jantele de 9j? Precizez ca nu am nici un zgomot ĂŽn mers sau vre o semnalizare ĂŽn bord ca ceva nu i bine. Configuratoarele de jante zic ca pot monta min 235 /50 pe janta 9J.

Pentru liniștea mea am zis ce ar fi dacĂŁ i-mi iau 2 jante 8J ca alea de pe fata și le pun pe spate?

Pe siturile de afara am dat de un commnent care zice nu recomanda sa pun de 8J pe spate ca alea din fata ca alea de pe spate sunt mai mari cu 0,5 inch Și nu ar fi bine. La Service BMW am ĂŽntrebat și o zis ca nu este problema.

Modelul de jante este din M packet tipul double spoke192

Sa le vând și sa iau pe dimensiunile originale cauciucuri de iarna?

 

 

Voi ce a-ți face ĂŽn cazul meu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.