Jump to content

4191/02 - Air charge pressure controller 4521/32 - Air charge control


Recommended Posts

Masina trage normal ?

nu. are momente cand intra in LIMP MODE si nu mai trage dupa cateva minute isi revine si trage normal ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, iar pe tester apar erorile respective.

 

aici am erorile si in paranteza ce am gasit pe google:

DDE* -> 4212/24 - Glow plug cylinder 1

4222/24 - Glow plug cylinder 2

4232/24 - Glow plug cylinder 3

4191/02 - Air charge pressure controller (4191 Boost Pressure Actuator – Short Circuit to B-)

4521/32 - Air charge control (4521 Boost Pressure Actuator – Regulation Pressure too High)

48A3/08 - Data (ASC1) CAN Communication with ASC

Shadow-memory:

48B3/08 - Data (ASC2) CAN Communication with ASC

Link to comment
Share on other sites

Ai urmatoarele variante

ori intrerupe actuatorul de pe turbina-e paradita mufa sau actuatorul

se verifica cu un aparat special

ori e dereglata tija care actioneaza geometria variabila, a umblat cineva la piulita

ori iti ramane geometria blocata

ori masina e resoftata prost si dde-ul ii cere turbinei o presiune pe care nu poate sa o dea

in orice caz trebuie o diagnoza in mers sa vezi parametrii de pe admisie si ce se intampla exact

te poti duce si la cineva care repara turbine sa verifice geometria si actuatorul

Link to comment
Share on other sites

Ai urmatoarele variante

ori intrerupe actuatorul de pe turbina-e paradita mufa sau actuatorul

se verifica cu un aparat special

ori e dereglata tija care actioneaza geometria variabila, a umblat cineva la piulita

ori iti ramane geometria blocata

ori masina e resoftata prost si dde-ul ii cere turbinei o presiune pe care nu poate sa o dea

in orice caz trebuie o diagnoza in mers sa vezi parametrii de pe admisie si ce se intampla exact

te poti duce si la cineva care repara turbine sa verifice geometria si actuatorul

 

actuatorul a fost schimbat si a fost calibrat pe turbina cu testerul. acum masina e in service pentru curatat turbina. din ce am citit pe forum-uri anglia zicea un tip la un moment dat ca ar fi o problema cu softu la modelul asta si ca ar trebui facut un update la dde, din cauza asta am inceput sa postez pe forum-uri sa vad daca gasesc o solutie care a incercat-o cineva deja. Multumesc!

Edited by borhy
Link to comment
Share on other sites

actuatorul a fost schimbat si a fost calibrat pe turbina cu testerul. acum masina e in service pentru curatat turbina. din ce am citit pe forum-uri anglia zicea un tip la un moment dat ca ar fi o problema cu softu la modelul asta si ca ar trebui facut un update la dde, din cauza asta am inceput sa postez pe forum-uri sa vad daca gasesc o solutie care a incercat-o cineva deja. Multumesc!

 

Am vorbit azi cu mesterul care a desfacut turbina si a zis in felul urmator...paletele de la evacuare sunt deformate. mi-a zis ca trenbuie reconditionata turbina sau schimbata.

Link to comment
Share on other sites

de regula palele de pe evacuare se umplu de depuneri si se descentreaza in timp chra-ul si se duc bucsile din cauza asta

 

palele de pe admisie pot fi ciobite de corpuri straine sau sparte in cazul in care ating in carcasa, dar pe evacuare nu am auzit sa fie lovite decat daca elimina motorul cine stie ce

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.