BMWClub: Manuala vs Automata - BMWClub

Jump to content

• 90 Pages +
  • « First
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Manuala vs Automata

Poll: Ce preferati si de ce? (1710 member(s) have cast votes)

Ce preferati si de ce?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#1761 User is offline   Saylor Man 

• Începător
  • Group: Members

Posted 03 December 2016 - 11:28

Intradevar CV autoamata pentru comfort, cam asta ar fii principalul motiv. Eu zic ca in functie de necesitatile si placera fiecaruia de a conduce o masina. Personal dau un vot pozitiv pentru automata, in special la drumurile din tara noastra si aglomeratia omniprezenta din orase. Replica de genul : ca nu mai simt masina, nu mai esti macho pe asfalt daca ai masina cu CV automata , este o prostie d.p.m.d.v.
0

#1762 User is offline   Cloud92 

• Începător

Posted 03 December 2016 - 11:50

Automata + padele. Chiar daca imi place manuala si am manual pe masina.... Cateodata am o plictiseala graoznica in mine si urasc sa tot stau sa schimb vitezele de la un semafor la altu'
0

#1763 User is offline   Albert.S 

• Nou venit
  • Pip
  • Interests:Lady's and BMW'S

Posted 16 December 2016 - 06:27

Automata..prefer comfortul
0

#1764 User is offline   robocris 

• Nou venit
  • Pip
  • Interests:Automobile technologies, Photography and Biking

Posted 25 December 2016 - 21:46

Votez automata .... la tinerete a fost manuala :) ... acum prefer comfortul :)
1

#1765 User is offline   Adryan87 

• Începător

Posted 26 December 2016 - 13:15

Automata...
0

#1766 User is online   six in line 

• Membru

Posted 06 January 2017 - 14:29

Cand eram tanar haiduc nici nu concepeam sa conduc masina cu , cutie automata. De la o varsta, a inceput sa-mi placa cutia automata. E mai confortabila si ma scuteste in Bucuresti de mult efort.
0

#1767 User is offline   gowriel1982 

• Începător
  • Interests:Masini rafinate cu motor 6 in linie sau V12!

Posted 06 January 2017 - 19:38

View Postsix in line, on 06 January 2017 - 14:29, said:

Cand eram tanar haiduc nici nu concepeam sa conduc masina cu , cutie automata. De la o varsta, a inceput sa-mi placa cutia automata. E mai confortabila si ma scuteste in Bucuresti de mult efort.

dar totusi,iarna "pi ghiata" cum mai faci "donuts" prin parcari la supermarket-uri? :pardon:

am condus si automata,dar sa dea naiba daca nu ador cutia de viteze manuala,MAI ALES IARNA! ma simt mai liber in "alegerile de moment"!

cel putin azi,am fost cu zambetul pe fata MEREU! in conditii de viscol ,zapada kacalau si gheata pe dedesubtul ei! traiasca nokian hakapeliita R2 :hyper: dar manuala trebuie sa fie o masina PLACUTA!
-4

#1768 User is offline   sbichis 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 10:02

Buna ziua.Inainte sa-mi cumpar F25 aveam aceasta problema:manuala sau automata? Am un fost coleg de servici,un inginer care acum lucreaza la BMW si caruia i-am cerut sfatul in aceasta problema.Mi-a raspuns clar MANUALA motivand ca in Romania din cauza drumurilor (prea putini km autostrada) si a conditiilor de trafic ,o cutie merge aprox 100.000km.Asta spune un angajat Bmw in care eu am mare incredere si care a constatat acest fapt la masinile care au fost in service.Asadar i-am urmat sfatul si am luat c manuala.
-4

#1769 User is offline   Cristi C 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 10:17

MANUALA 100%, te simti mult mai conectat cu masina decat cu una automata, plus placerea de a schimba vitezele cand vrei tu si de a asculta turatia motorului. Un alt mare plus pentru o cutie manuala in detrimentul celei automate este costul. Servisarea unei cutii manuale este mult mai decenta decat la una automata, la fel ca si fiabilitatea.
-1

#1770 User is online   Cookie 

• Membru

Posted 12 January 2017 - 10:22

Te simti mai conectat cu masina si placere de a schimba vitezele. Interesant. Iar automatele pica la 100k km. Si mai interesant.
1

#1771 User is offline   cavaliere 

• Senior

Posted 12 January 2017 - 10:33

View Postsbichis, on 12 January 2017 - 10:02, said:

Buna ziua.Inainte sa-mi cumpar F25 aveam aceasta problema:manuala sau automata? Am un fost coleg de servici,un inginer care acum lucreaza la BMW si caruia i-am cerut sfatul in aceasta problema.Mi-a raspuns clar MANUALA motivand ca in Romania din cauza drumurilor (prea putini km autostrada) si a conditiilor de trafic ,o cutie merge aprox 100.000km.Asta spune un angajat Bmw in care eu am mare incredere si care a constatat acest fapt la masinile care au fost in service.Asadar i-am urmat sfatul si am luat c manuala.

Ce lucreaza Dorel la Bmw, e paznic ceva? Nu te supara, dar asemenea afirmatii aiuristice nu ar trebui sa mai existe in 2017, cand accesul la informatie este la un click distanta. Cum sa zici ca o cutie automata merge 100 de mii de km din cauza drumurilor? Eu nici nu inteleg cum de au facut Bmw x3 cu cutie manuala si nu o sa inteleg de ce inca se mai fac Suv-uri premium cu cutie manuala, dar asta e alta poveste.
Cat despre placerea de a schimba vitezele, pai poti schimba cand vrei tu si la cutia automata. Si te simti la fel de conectat la masina, ba chiar mai conectat, intrucat ai ambele maini pe volan. http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/thumbsup.png
Cat despre servisare, costa cateva sute de euro sa faci revizia la cutia automata, o data la 80 de mii de km, adica unii nu apuca sa o faca cat tin masina. Chiar si daca o faci o data la 2-3 ani, nu cred ca e asa gaura in buget.
3

#1772 User is offline   Cristi C 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 10:35

View PostCookie, on 12 January 2017 - 10:22, said:

Te simti mai conectat cu masina si placere de a schimba vitezele. Interesant. Iar automatele pica la 100k km. Si mai interesant.

Fiecare cu parerea lui, nu trebuie sa fii ironic sau sa ne iei in ras. Daca tot ai dat un reply, macar puteai sa ne spui experienta ta cu una dintre variante.

Este un forum de pasionati de masini, din acest motiv le cumparam ca sa ne bucuram de ele si daca omului ii place manuala sau automata foarte bine.

Legat de faptul ca unele cutii cad la 100k km, colegul nu a zis ca TOATE cad, este doar o statistica de la cineva care lucreaza in domeniu si experienta lui proprie.

Cred ca suntem destul de maturi sa facem singuri decizii educate in vederea alegerii cutiei.
0

#1773 User is online   Cookie 

• Membru

Posted 12 January 2017 - 10:42

Te simti conectat cu masina in aceeasi masura si cu transmisia automata. Nu gasesc placerea in a mesteca cu levierul non stop or cand relaxarea data de o automata...
0

#1774 User is offline   cavaliere 

• Senior

Posted 12 January 2017 - 10:51

Am observat ca sunt destui care nu stiu forma corecta a cuvantului CONFORT. Asadar, corect este CONFORT si nu COMFORT, cum am vazut scris mai sus.

CONFÓRT s. n. Totalitatea condițiilor materiale care asigură o existență civilizată, plăcută, comodă și igienică. – Din fr. confort.

0

#1775 User is offline   mcliviu 

• Senior

Posted 12 January 2017 - 11:35

View Postcavaliere, on 12 January 2017 - 10:51, said:

Am observat ca sunt destui care nu stiu forma corecta a cuvantului CONFORT. Asadar, corect este CONFORT si nu COMFORT, cum am vazut scris mai sus.

CONFÓRT s. n. Totalitatea condițiilor materiale care asigură o existență civilizată, plăcută, comodă și igienică. – Din fr. confort.

Gresala provine din confuzia romana/engleza. Daca spui despre masina ca are "comfort seats" este ok, daca scrii "scaune comfort" nu mai e bine. :rolleyes:

0

#1776 User is offline   sbichis 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 11:46

Mitica,colegul meu "Dorel" este inginer cum am scris,insa tu citesti numai ce vrei.Lucreaza de 18ani la Bmw la service.Cand am zis DRUMURI m-am referit la lipsa autostrazilor pe care cutiile automate nu sunt atat de solicitate ca atunci cand vii tu la Poiana Brasov si apoi cand te intorci la Bucuresti.Nu am specificat ca la 100.000km o cutie automata este praf,doar ca incep sa apara probleme.In rest sa auzim de bine!
-2

#1777 User is offline   malciu777 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 15:07

Cred ca acea persoana care a condus o automata,nu va mai vrea sa isi cumpere manuala.
Asa mi s-a intamplat mie :rolleyes:
4

#1778 User is offline   falkirk 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 January 2017 - 15:44

View Postmalciu777, on 12 January 2017 - 15:07, said:

Cred ca acea persoana care a condus o automata,nu va mai vrea sa isi cumpere manuala.
Asa mi s-a intamplat mie :rolleyes:

Și mie. Și altora cu care am mai vorbit.
5

#1779 User is offline   Florin Iovan 

• Începător

Posted 12 January 2017 - 16:20

Automata,CLAR. Manuala,never ever.
3

#1780 User is online   ghera_alex 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 January 2017 - 00:53